Rak, ki je izjema
Skoraj vsak nov primer raka materničnega vratu je mogoče preprečiti.
Kranj – »Rak materničnega vratu je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo kar 70–90 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za tem rakom. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV (človeškim papilomavirusom) še pred prvo okužbo. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela, izjemno majhna,« ob evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu pravi Darja Zupan s kranjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Razveseljujejo tudi podatki, ki kažejo, da se je lani precepljenost deklic glede na preteklo leto povečala za deset odstotnih točk in se približala šestdesetim odstotkom na ravni celotne države. Na Gorenjskem precepljenost znaša dobrih 51 odstotkov, najvišja je v UE Jesenice, kjer je več kot 70-odstotna, najnižja pa v UE Radovljica, kjer je le okrog 35-odstotna.
Odzivnost Gorenjk na državni presejalni program ZORA je nekaj manj kot 71-odstotna. Vse od uvedbe programa v letu 2003 se je število novih primerov raka materničnega vratu prepolovilo in Slovenija se že uvršča med države z najmanjšim bremenom tega raka. Tako so v letu 2017 zabeležili 85 novih primerov, v letu 2018 pa 106. Zadnji podatki za Gorenjsko so na voljo za leto 2016, ko so zabeležili enajst novih primerov.