Najboljši je doma pečen kruh

Kaj je lepšega kot dom, ki diši po sveže pečenem kruhu. Nekaterim se zdi, da je njegova priprava in peka zelo dolgotrajna in zapletena. Vendar temu ni tako, saj lahko iz osnovnih sestavin hitro pripravimo še kako dober kruh.

Za pripravo bučnih bombet potrebujemo: 500 g moke, 15 g svežega kvasa, 1 dl mleka, 2 dl vode, 2 žlici bučnega olja, 1 žličko soli, 1 žličko sladkorja, 1 pest bučnih semen.

Kvas nadrobimo v skodelico, ga zmešamo z žličko sladkorja in z žličko moke. Prilijemo 1 dl mlačnega mleka ter pustimo vzhajati 10 minut. Moko presejemo in na sredini naredimo jamico. Okrog jamice potresemo s soljo, v sredino pa vlijemo vzhajan kvasec in mlačno vodo. Prilijemo bučno olje in vse skupaj zgnetemo v testo. Vztrajno mesimo vsaj 10 minut, da se kvasovke res dobro porazdelijo in oblikujejo glutenske vezi. Testo postavimo v pomokano posodo, pokrijemo s čisto kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati na toplem od 30 minut do ene ure oz. toliko, da se velikost testa podvoji. Vzhajano testo razdelimo na 10 kosov in iz vsakega dela oblikujemo bombeto. Bombete polagamo na pekač, prekrit s peki papirjem, in jih posujemo z bučnimi semeni. Na pekaču jih pustimo vzhajati še 30 minut. Pečemo jih v pečici, ogreti na 200 °C, 30 minut.

Nasvet: Zaradi bučnega olja pridejo bombete zelo atraktivne zelenkaste barve in s čudovito aromo po bučnem olju. Še za večji efekt prilijemo še dodatno žlico bučnega olja.

Za pripravo rženega kruha potrebujemo: 250 g ržene moke, 250 g pšenične moke, 1 vrečko suhega kvasa, 1 žličko soli, 3,5 dl tople vode.

Moko presejemo, potresemo s soljo in dodamo kvas. Prelijemo s toplo vodo in vse skupaj zgnetemo v testo. Če je treba, med gnetenjem dodamo še nekaj moke. Testo položimo v pomokano posodo ter pokrijemo s čisto kuhinjsko krpo. Pustimo ga vzhajati na toplem eno uro. Po tem času testo na rahlo pregnetemo, ga oblikujemo v hlebček ali ga položimo v podolgovat pekač. Tako ga pustimo vzhajati še 30 minut. Po vrhu testo večkrat prerežemo in pečemo v pečici, segreti na 200 °C, pri­bližno 45 minut.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / petek, 22. maj 2015 / 11:24

Prostovoljstvo: največ dobiš, ko daješ

V Škofji Loki, ki jo je Slovenska filantropija lani proglasila za prostovoljcem prijazno mesto, je v okviru nacionalnega tedna prostovoljstva potekal Slovesen dan prostovoljstva s podelitvijo priznanj...

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 23. januar 2020 / 23:14

Dobrodelna razsežnost plavalnega Dr. Figa

V soboto je v kranjskem pokritem olimpijskem bazenu v organizaciji Plavalnega kluba (PK) Triglav Kranj potekalo 22. mednarodno plavalno tekmovanje Boštjanov Dr. Fig 2020.

Zanimivosti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Košček dobe, ki jo je doživel Štukelj

Na muzejskem večeru v Pollakovem salonu Tržiškega muzeja so avtorji Ivan Čuk, Alenka Puhar in Aleks Leo Vest predstavili knjigo Gospod Leon Štukelj in Tovariši.

Razvedrilo / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Ljubitelji harmonike

V nedeljo je kulturni dom v Poljanah nad Škofjo Loko gostil nastope diatoničnih harmonikarjev različnih generacij na predizboru za letošnje državno tekmovanje. Meh je raztegovalo devet tekmovalcev – i...

Nasveti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:06

Najboljši je doma pečen kruh

Kaj je lepšega kot dom, ki diši po sveže pečenem kruhu. Nekaterim se zdi, da je njegova priprava in peka zelo dolgotrajna in zapletena. Vendar temu ni tako, saj lahko iz osnovnih sestavin hitro pri...

Kultura / četrtek, 23. januar 2020 / 23:02

Zgodovina skozi strip

Znanstvenik, ki izdaja vrhunske stripe, je svojega gosta v ciklu pogovorov #Zobotrebec! v Mestni knjižnici Kranj napovedal Zoran Smiljanić. Pogovarjal se je s prof. dr. Otom Lutharjem, zgodovinarjem,...