V Jezeru pa že ne bo umora
Tadej Golob, avtor priljubljenih kriminalk o Tarasu Birsi – televizijsko priredbo prve v seriji prav zdaj lahko spremljamo ob nedeljskih večerih na nacionalni televiziji –, je v pogovoru z Moniko Sušanj razkril nekaj skrivnosti o nastajanju dobre kriminalke in svojem odnosu do likov v njej.
Na vprašanje, ali so se mu Bohinjci že zahvalili za promocijo, ki jim jo je naredil s kriminalnim romanom Jezero, je odgovoril z anekdoto: »Ko smo se hoteli dogovoriti, da bi del dogajanja snemali v Hotelu Jezero, so rekli, da v njihovem hotelu pa že ne bo umora.«
Kranjska Gora – Kranjskogorska knjižnica je prejšnji četrtek gostila Tadeja Goloba, pisatelja, novinarja, kolumnista in alpinista. Kot pisatelj je nase opozoril leta 2010, ko je za svoj roman Svinjske nogice prejel nagrado kresnik. Leto pozneje je izšel mladinski pustolovski roman Zlati zob. Jezero pa je njegova prva kriminalka in verjetno je prav njena ekranizacija – od začetka letošnjega leta z inšpektorjem Tarasom Birso in druščino številni slovenski gledalci preživljajo nedeljske večere – v knjižnico privabila še več obiskovalcev, kot bi jih prišlo sicer.
V pogovoru z Moniko Sušanj je Golob občinstvu predstavil tako svoj odnos do glavnih junakov v svojih delih kot odnos do kriminalke kot žanra ter pisateljevanja in pisanja nasploh. »Pišem o stvareh, ki jih poznam,« je odgovoril na vprašanje o tem, koliko pisatelja Tadeja je v kriminalistu Tarasu. »Nekaj mojega seveda ima v sebi, ampak v zgodbi nato zaživi kot čisto svoj lik.«
Na vprašanje, ali so se mu Bohinjci že zahvalili za promocijo, ki jim jo je naredil s kriminalnim romanom Jezero, je odgovoril z anekdoto: »Ko smo se hoteli dogovoriti, da bi del dogajanja snemali v Hotelu Jezero, so rekli, da v njihovem hotelu pa že ne bo umora.« So pa mu, pravi, več pomoči ponudili pri raziskovalnem delu na Jesenicah. »Za potrebe romana sem iskal jeseniško pokopališče in ugotovil, da ga sploh ni. Imate ga na Blejski Dobravi. In tam delata gospa in njen sin, ki sta mi prijazno vse razložila in pomagala po starih kartotekah iskati mesto, kjer pokopavajo otroke brez znanih staršev.«
Sicer pa pravi, da je raziskovanje zelo resen in pomemben del procesa nastajanja kriminalke. »Ko sem prvič prišel na policijo in jih prosil, da mi pomagajo razjasniti nekaj dilem, so se mi smejali, ker so mislili, da se norčujem iz njih, ampak zdaj imam že nekaj stalnih sodelavcev, na katere se obrnem, ko potrebujem pomoč stroke.«
Kot pravi, je knjiga Jezero že prevedena v angleščino, sklenjen je dogovor za snemanje drugega dela serije Leninov park, Tadej Golob pa je v Kranjski Gori še zatrdil, da je že začel pisati četrti del uspešnice; v njem bo Taras Birsa preganjal serijskega morilca.