Slomškova hiša v Celovcu
Mohorjeva je v bližini celovške železniške postaje od redovnih sester Marije Pomočnice oziroma salezijank kupila poslopje z vrtom, v katerem bodo jasli, dvojezični vrtec in dijaški dom.
Celovec – Mohorjeva je konec leta, pred začetkom leta 2020, ko se bomo Slovenci v Sloveniji in na Koroškem spominjali 100. obletnice koroškega plebiscita, storila prelomen korak v širitvi svoje izobraževalne, vzgojne in narodnobuditeljske dejavnosti. V bližini celovške železniške postaje, na Ainetgasse 10, na mirni lokaciji v bližini središča mesta, je od avstrijske redovne skupnosti Hčera Marije Pomočnice oziroma salezijank kupila skoraj pol hektara veliko zemljišče in dobrih 3000 kvadratnih metrov veliko poslopje, v katerem so sestre vodile nemške jasli in tri skupine otroškega vrtca. Salezijanke oziroma Don Boscove sestre so za svoje imetje vzorno skrbele in ga predajajo Mohorjevi v dobrem stanju. Prepričane so, da je prišlo njihovo imetje v dobre roke in bo nadaljevano delo, ki so ga same začele.
Mohorjeva bo že v letu 2020 na novi lokaciji odprla dvojezične jasli za petnajst otrok, starih od enega do treh let. Jasli niso pomembne le zato, ker bodo prve dvojezične v Celovcu – otroke so začeli vpisovati že prvega decembra –, ampak bodo pomagale blažiti stisko pri varstvu najmlajših, ki je v Celovcu kar velika. Nova lastnica prostorov Mohorjeva bo zadržala tri skupine vrtca za 75 otrok, starih od treh do šest let. V začetku šolskega leta 2020/2021 bo postala ena skupina dvojezična, v prihodnjih letih pa bodo možnosti za dodatne dvojezične skupine. Na Ainetgasse 10 se bo iz Mohorjeve hiše preselil Slomškov dijaški dom, v katerem bo prostora za 50 dijakinj in dijakov. Novi prostori Mohorjeve imajo še druge razsežnosti. Slovenski oziroma dvojezični obraz glavnega deželnega mesta, v katerem imajo sedeže vse najpomembnejše organizacije Slovencev na Koroškem, bo še izrazitejši, obenem pa novost prinaša dodatna dvojezična delovna mesta.
Na vprašanje, kaj bo ostalo v osrednji Mohorjevi hiši po selitvi dijaškega doma, so predsednik upravnega odbora Mohorjeve Ivan Olip in direktorja Franc Kelih in dr. Karl Hren povedali, da bodo v hiši ostali dvojezična ljudska šola, šolsko varstvo in dvojezični vrtec. V izpraznjenih prostorih namerava Mohorjeva urediti stanovanja in jih ponuditi v uporabo drugim interesentom.