Novo leto – novi cilji
Se vam je že zgodilo, da ste pred novim letom veliko jedli in spili kakšen kozarček preveč, in to več dni zapored? Ali pa da ste več ur ležali na kavču in zaviti v odejo gledali v televizijski sprejemnik, kjer se je predvajal kakšen tretjerazredni film? Takrat nas zaradi slabe vesti največkrat začnejo spreletavati misli o novoletnih zaobljubah in ciljih. Že sredi januarja po navadi na zastavljene cilje pozabimo ali jih spremenimo. Pa poglejmo, kakšne cilje bi si morali zastaviti, če jih želimo tudi izpolniti.
Dobro načrtovan cilj naj bi bil:
• prilagojen samo vam in vašim trenutnim zmožnostim, kar pomeni, da ustreza vaši telesni pripravljenosti.
• merljiv, kar pomeni, da ni dovolj, da si rečete: Letos bom več kolesaril. Veliko boljša je odločitev, da bomo prekolesarili npr. dva tisoč kilometrov.
• dosegljiv, kar pomeni, da mora biti realen. Imeti morate občutek, da boste cilj lahko dosegli. Če ste kolesar začetnik, bo realen cilj v enem letu prekolesariti tisoč kilometrov, če kolesarite že več let, je realen cilj, če si zastavite 2500 kilometrov letno.
• ustrezen; če si postavite cilj, da boste več kolesarili, pa vas boli hrbet, potem je že izbira kolesarjenja za vaš šport neustrezna. Raje se odločite npr. za jogo.
• časovno opredeljen, kar pomeni, da ni dovolj, da si rečete: Več bom kolesaril. Enoletni cilj razdelite na manjša časovna obdobja in spremljajte svoj uspeh. Če se odločite, da boste v enem letu prekolesarili dva tisoč kilometrov, in vaša kolesarska sezona traja šest mesecev, to pomeni, da morate na teden prekolesariti približno osemdeset kilometrov.
Pomembno je, da cilje, ki ste si jih postavili, tudi zapišete. Napisan cilj postane stvarnejši in čutite se bolj zavezani k njegovemu doseganju. Ko cilj zapišete, ga postavite nekam na vidno mesto, na primer na hladilnik, saj se boste tako vedno, ko boste videli napis, spomnili nanj.
O svojih ciljih govorite s prijatelji in sorodniki. Če jim boste povedali, vas bodo čez nekaj časa vprašali, kako vam gre. Takrat vam bo nerodno priznati, da ste cilj opustili ali pa ga spremenili.
Na koncu še nekaj idej za konkretne cilje. Lep cilj je s kolesom obkrožiti Slovenijo ali v štirih dneh prekolesariti z Goričkega v Piran. Sodelavka Petra se že nekaj let iz Medvod v Kranj vozi s kolesom v službo. Vožnje redno beleži in vsako leto želi povečati število voženj vsaj za eno. S kolesom se je lani v službo pripeljala 130-krat. Sodelavec Cveto si je zastavil cilj s kolesom obiskati 469 krajev v 18 gorenjskih občinah. Pri tem je športni cilj združil s spoznavanjem krajev in ljudi, ki v njih živijo. Cilj je v lanskem letu dosegel. Čestitam obema za dosežene cilje v lanskem letu.