Spletna anketa Zveze potrošnikov Slovenije kaže, da večina potrošnikov kupuje med pri lokalnih čebelarjih.

Zaupanje v slovenski med

Na testiranju je večina vzorcev medu prejela oceno dobro, med najboljšimi pa so bili vzorci medu s slovenskim poreklom.

Kranj – V Zvezi potrošnikov Slovenije so pri različnih trgovcih v Sloveniji kupili enajst vzorcev domačega in uvoženega cvetličnega medu in jih poslali na testiranje v laboratorij, kjer so preverili parametre sestave medu, morebitne ostanke zdravil za zatiranje bolezni v panju, potvorbo ter botanično in geografsko poreklo medu. Potrošnike so povprašali o všečnosti medu in preverili skladnost označbe z zakonodajo, v končno oceno pa so vključili še trajnostni vidik, pri čemer so upoštevali oddaljenost države porekla, različne certifikate in embalažo. Rezultati so bili razveseljivi: vsi vzorci so bili skladni z zakonodajo, potvorb niso odkrili, večina vzorcev je prejela oceno dobro, med najboljšimi pa so bili prav vzorci s slovenskim poreklom. Ko so potrošnike prosili, da med enajstimi vzorci izberejo med, ki jim je najbolj všeč, in tistega, ki jim je najmanj, so največkrat izbrali za najboljšega prav slovenski med.

V zvezi potrošnikov se zavzemajo tudi za natančno označevanje porekla medu. Kot ugotavlja Anja Bolha iz zveze potrošnikov, je poreklo medu za potrošnika najpomembnejša informacija pri izbiri, zato predlagajo, da bi proizvajalci namesto obstoječih oznak vedno natančno navedli vse države, iz katerih je med, zastopan v mešanici. Za takšno označevanje se zavzemajo tudi večji slovenski pridelovalci in polnilci medu pod okriljem čebelarske zveze, ki je na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano tudi poslala pobudo za jasno označevanje porekla. Sedanja ureditev namreč omogoča proizvajalcem, da v primeru, ko med izvira iz več držav, opremijo med z eno od oznak »mešanica medu iz držav članic EU«, »mešanica medu iz držav, ki niso članice EU« ali »mešanica medu iz držav članic EU in držav, ki niso članice EU«.

Povprečen Slovenec poje na leto okrog enega kilograma medu, kar nas uvršča med največje evropske porabnike. Slovenija največ medu uvozi iz Nemčije in Hrvaške.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 5. februar 2014 / 13:31

Svetniki so se odpovedali sejnini

Jeseniški občinski svetniki so se odpovedali eni sejnini v humanitarne namene.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / petek, 7. februar 2020 / 16:18

Pohod veteranov v Vrbo

Radovljica – Območno veteransko združenje Zgornja Gorenjska ob slovenskem kulturnem prazniku tudi letos pripravlja pohod spomina in prijateljstva v spomin na Janeza Svetino. Potekal bo od Radovljic...

Šport / petek, 7. februar 2020 / 20:59

Soriška planina brez svetovnega pokala

Železniki – Ta konec tedna bi morala biti na Soriški planini peta tekma svetovnega pokala v sankanju na naravnih progah. Zaradi neugodnih vremenskih razmer so jo morali odpovedati.

Preddvor / petek, 7. februar 2020 / 20:58

Ukinili razvoz kosil

V Domu starejših občanov Preddvor od prvega februarja dalje ne zagotavljajo več storitve razvoza kosil uporabnikom po domovih.

Gospodarstvo / petek, 7. februar 2020 / 20:57

Nova KBM zaključila nakup Abanke

Kranj – Slovenski državni holding je v imenu države že junija lani sklenil z Novo KBM pogodbo o prodaji Abanke, pri tem pa je bil zaključek prodajnega postopka odvisen od izpolnitve nekaterih odlož...

Kranj / petek, 7. februar 2020 / 20:56

Plina še ne bi smelo biti

Dva meseca po eksploziji plina v Britofu energetski inšpektor ugotavlja, da plina v plinovodu še ne bi smelo biti. Poškodba plinovoda je sicer nastala naknadno, delavec pa o tem ni nikogar obvestil.