Nova stalna razstava o Prešernu
V Prešernovi rojstni hiši v Vrbi danes odpirajo prenovljeno stalno razstavo o pesniku. Na sodobnejši način je predstavljeno njegovo življenje in delo, vključene so multimedijske vsebine, uglasbena poezija, na ogled dragoceni izvirni izvodi Poezij, Krsta pri Savici in Kranjske čbelice ...
Svoje mesto v novi postavitvi je v delu, kjer predstavljajo rodbino, dobil tudi ljubljanski nadškof Anton Vovk, ki je bil rojen v isti hiši kot sto let prej Prešeren. Bil je pesnikov sorodnik, njegov pranečak.
Žirovnica – Pred letošnjim 3. decembrom, ko bomo obeležili 219. obletnico rojstva Franceta Prešerna, v pesnikovi rojstni hiši v Vrbi danes odpirajo prenovljeno stalno razstavo. Obiskovalci bodo v galeriji hiše lahko na sodobnejši, bolj dinamičen način kot doslej spoznali Prešernovo življenje in delo, prelistali knjige, si na zaslonu ogledali multimedijske vsebine, poslušali posnetke uglasbene Prešernove pesmi v izvedbi Aleksandra Mežka in skupine Tantadruj ...
Kot je povedal avtor vsebine in muzeološke postavitve Gašper Peternel iz Gorenjskega muzeja Kranj, razstava prinaša vsebinsko in oblikovno posodobitev. V vitrinah so na ogled dragoceni izvirni izvodi Poezij, Krsta pri Savici in Kranjske čbelice, ki so nastale v času pesnikovega življenja. V knjižni omari so na ogled knjige, ki jih obiskovalci lahko vzamejo v roke in prelistajo. Na vsebinskih panojih sta z besedili, fotografijami in ilustracijami predstavljena Prešernovo življenje in delo. Posebno pozornost so namenili pesnikovemu odnosu do žensk, od Zalike, Jerice do Ane Jelovškove.
Drugačna je tudi prostorska postavitev razstave, ki je zasnovana zračno in sodobno, uredili so tudi premične klopi za obiskovalce.
Kot je dejal direktor Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica Matjaž Koman, so v primerjavi z razstavo, ki jo je pred skoraj 20 leti pripravil Gornjesavski muzej Jesenice, nekatere vsebine »preoblekli«, kar nekaj pa je tudi novih. Prenova je stala okrog 20 tisoč evrov, večino denarja je prispevalo ministrstvo za kulturo, preostanek pa Zavod za turizem in kulturo Žirovnica.
V Prešernovi rojstni hiši sicer vsako leto naštejejo okrog 18 tisoč obiskovalcev, največ je osnovnošolcev, v zadnjem obdobju se povečuje tudi število srednješolcev, poleti pa tujih gostov. »V mesecih, ko je manjši obisk šolskih skupin, želimo privabiti več individualnih obiskovalcev, družin ... Izkušnja Čopove rojstne hiše kaže, da se je s tem, ko smo razstavo posodobili, povečalo tudi število obiskovalcev,« je dejal Koman.
Še bolj pa bo celotno območje turistično zaživelo v prihodnje, ko bodo prenovili nepremičnine ob Prešernovi hiši, ki sta jih odkupili Občina Žirovnica in država.