Vsaka zavarovana po svoje
Po požaru, ki je nedavno povsem uničil priljubljen Frischaufov dom na Okrešlju, smo preverili, kako je poskrbljeno za zavarovanje planinskih koč.
Kranj – Nedavno je planince šokirala vest, da je v zadnjih dveh letih do tal pogorela še ena planinska koča. Pred dvema letoma je le teden dni po zaprtju ob koncu sezone pogorel Kocbekov dom na Korošici, pred dnevi pa še Frischaufov dom na Okrešlju – obe koči, ki stojita na Slovenski planinski poti, upravlja Planinsko društvo Celje Matica.
Ker so prihodki iz poslovanja planinskih koč za planinska društva zelo pomembni, nesreče pa kar pogoste, smo preverili, kdo je odgovoren za njihovo zavarovanje in kako za to področje skrbijo na Planinski zvezi Slovenije (PZS). »Zavarovanje je odgovornost vsakega lastnika planinske koče, ki so v večini primerov v lasti planinskih društev. Zavarovanje planinskih koč tako ureja vsako društvo zase, na ravni PZS nimamo dodatno ali vzporedno nobene skupne police. Pred leti je bila podana pobuda za skupno zavarovanje, vendar zaradi velike navezanosti na posamezno zavarovalnico, s katero društvo že dlje sodeluje, ni bilo pripravljenosti za pristop k skupni polici,« so nam pojasnili na PZS, kjer področju požarne varnosti namenjajo precejšnjo pozornost. »Planinska zveza Slovenije na tem področju informira z različnimi aktivnostmi. Tako je bila na seminarju za gospodarje planinskih koč v letu 2018 ena od glavnih tem požarna varnost v kočah, na seminarju za oskrbnike planinskih koč v letu 2019 je bila praktična delavnica o gašenju požara, na konferenci planinskega gospodarstva 2019 pa smo imeli posebno predstavitev glede zavarovanj planinskih koč s poudarkom na zavarovanju požara. V letu 2019 je PZS izdala Priročnik za planinske koče, sestavni del katerega je tudi poglavje Varstvo pred požarom,« nam je pojasnil Dušan Prašnikar, strokovni sodelavec PZS, ki pokriva področje Gospodarske komisije PZS.
Ker se planinske koče med seboj močno razlikujejo (različni viri električne energije, različni porabniki, različno upravljanje itd.), na PZS nimajo enotnega protokola glede zapiranja koč pred zimsko sezono. Za varnost so tako odgovorni oskrbniki oz. društva sama, ki morajo izklopiti vse vire energije, vodo, poskrbeti za strelovode in drugo, pa še to ni zagotovilo, da do nesreče ne bo prišlo.