Večina članov se je udeležila odprtja razstave, kjer preprosto ni mogla ubežati skupinski fotografiji. / Foto: Tina Dokl

Štiridesetletni lepotec

Za Združenje umetnikov Škofja Loka gre, okrogla obletnica obstoja pa je pravi trenutek za razstavo Skozi čas in naprej na Loškem gradu.

Škofja Loka – S tem simpatičnim poimenovanjem je Združenje označila kustosinja Loškega muzeja Barbara Sterle Vurnik, ki je skupaj z muzejskim kolegom Boštjanom Sokličem kurirala tokratno jubilejno razstavo, ki so jo v sredo odprli v Galeriji Loškega gradu – domala povsod po gradu, po stalnih zbirkah, muzejski dnevni sobi, hodnikih, kapeli … »Umetnikom smo tako ob pomembnem jubileju začasno prepustili večji del gradu, obenem pa smo umetnost postavili v dialog z drugimi disciplinami in drugimi časi,« pojasni direktorica Loškega muzeja Saša Nabergoj.

Oba kustosa sta pripravila izbor, pri čemer sta se osredotočila na celovito predstavitev posamičnih umetnikov v okviru skupinske razstave. Na ogled je tako kar 140 del 72 sodelujočih avtorjev, ki sta jih odbirala zadnja dva meseca, ko sta obiskovala člane združenja v njihovih ustvarjalnih okoljih. »Povsod sva bila prijazno sprejeta, veseli pa me tudi, da pri izboru nisva imela nobenih omejitev glede medija in formata,« pove Sterle Vurnikova, Soklič pa dodaja: »Naš namen ni bil predstaviti posamezne umetniške opuse, hkrati pa tudi ni šlo za enostavno postavitev, ampak skrbno analitično izbran projekt.«

Različnost povezuje

Ob tem, da gre za Združenje, ki od vsega začetka leta 1979 deluje interdisciplinarno, saj se njegovi člani ukvarjajo s slikarstvom, kiparstvom, stripom, glasbo, gledališčem, literaturo, tapiserijami, rezbarstvom in publicistiko, velja dodati, da gre za zelo kvaliteten izbor del. Vsak se predvidoma predstavlja z enim starejšim in enim delom iz zadnjega obdobja. Zbrane v kapeli Loškega gradu je nagovorila tudi aktualna predsednica Združenja slikarka Agata Pavlovec, ki je nemalo zaslug za obstoj in delovanje združenja pripisala prav Loškemu muzeju in Občini Škofja Loka, ki sta v vseh teh letih znala prisluhniti umetnikom pri njihovem delovanju.

Razstava bo na ogled do sredine marca, 3. decembra ob 17. uri bodo pripravili vodenje po razstavi, v januarju pa bo izšel tudi priložnostna publikacija o Združenju. »Če v Škofji Loki razstavlja kateri od članov Združenja, je to sila pomemben dogodek, če razstavlja celotno Združenje, je to praznik,« misel o razstavi zaokroža Boštjan Soklič. Drži. In praznovalo se bo tri mesece.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 27. junij 2011 / 07:00

Stiki otrok po razvezi staršev (4)

Vsekakor je najtežje pri ločitvi iti skozi vse čustvene stiske, ki se pojavljajo pri vseh vpletenih, in razumsko iskati rešitve. Vsaka stran ima svoje poglede in težko je prepričevati prepričane....

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / nedelja, 24. december 2017 / 11:00

Za božič doma, za silvestrovo na odru

Kje bodo praznike preživeli Isaac Palma, Eva Černe, Sašo Avsenik in Manca Špik?

Zanimivosti / nedelja, 24. december 2017 / 18:56

Praznična dupljanska graščina

Gozd je navdih letošnje tradicionalne božično-novoletne razstave v dupljanski graščini v Spodnjih Dupljah.

GG Plus / nedelja, 24. december 2017 / 18:23

Jaslice, poezija iz gline

Marija Bizjak iz Čirč je ena od najbolj znanih slovenskih izdelovalk jaslic. Figure oblikuje ročno, da se na glini poznajo sledovi njenih rok.

Slovenija / nedelja, 24. december 2017 / 18:22

Zasebnost za Loginova zelo pomembna

Kranj – »Ko ste se odločili, da boste pisali o najinih sorodnikih, se s tem nisva mogla sprijazniti, ker jim najin uspeh že tako velikokrat predstavlja breme. Tako enostavno je: želiva si zasebnost...

Slovenija / nedelja, 24. december 2017 / 17:58

Slovensko delegacijo na Brniku pozdravili čebelarji

Slovenski delegaciji, ki je prisostvovala razglasitvi 20. maja za svetovni dan čebel in se je včeraj vrnila z New Yorka, so čebelarji na brniškem letališču pripravili lep sprejem.