Mojstrsko upodobile velikane
Pet nadarjenih dijakinj Gimnazije Kranj je za gimnazijski koledar za prihodnje leto ustvarilo portrete dvanajstih slovenskih velikanov, ki si jih je ta čas mogoče ogledati na razstavi v galeriji kranjske občine.
Kranj – Pet kranjskih gimnazijk je v maniri starih mojstrov s svinčnikom narisalo ducat portretov znanih Slovencev. Tako je nastala potujoča razstava Slovenski velikani, ki je najprej na ogled v Kranju, nato pa bo gostovala še na Bledu, v Kranjski Gori, Bohinju in Medvodah. Portreti pa bodo svoje mesto našli tudi v novih koledarjih Gimnazije Kranj, ki bodo na voljo od sredine novembra dalje. Z zbranimi prostovoljnimi prispevki zanje bodo obogatili šolski sklad, je pojasnila vodja projekta in mentorica Nataša Kne.
»Slovenska bit je bila na prepihu skozi celotno našo zgodovino. Na pragu tretjega tisočletja se v globaliziranem svetu zdi, da je nacionalna zavest preživeta, a po drugi strani se vse bolj spet krepijo škodljivi nacionalizmi,« je ob odprtju razstave razmišljala Nataša Kne, ki se ji zato zdi pomembno gojiti in razumeti slovensko bit na zdrav način. In prepričana je, da slovenska zgodovina ter ozadje slovenstva in državotvornosti zanimajo tudi mlade. To dokazuje tudi razstava, ki so jo v torek odprli v galeriji kranjske občine, saj je nastala tudi iz domoljubnih vzgibov. Pri nastanku razstave in koledarjev so sodelovale dijakinje Eva Kozjek Šurc, Klara Polajnar, Martina Potočnik, Helena Potočnik in Gaja Bumbar. »Nastale so vrhunske študije glave dvanajstih znanih Slovencev,« je razložila Nataša Kne in ob tem dodala, da je »izbrati ducat slovenskih velikanov pomenilo izpustiti nekaj ducatov slovenskih velikanov, vendar ima leto le ducat mesecev«. Začele so z Jožetom Plečnikom, ker je po besedah Nataše Kne arhitekt in tako simbolno gradi prihodnost, nadaljevale pa s Francetom Prešernom, z Lili Novy, Jurijem Vego, Ano Mayer - Kansky, Jakobom Aljažem, Ivano Kobilco, Janezom Puharjem, Primožem Trubarjem, Zofko Kveder, Ivanom Cankarjem in Rudolfom Maistrom. »Pri tem projektu sem se srečala z izzivom, da vdahnem življenje legendarnim imenom slovenskega naroda z listom papirja in barvico,« je pojasnila Helena Potočnik, ki je med drugim narisala Maistrov portret, ki je njen najljubši, je priznala. »Trudila sem se upodobiti njegov ponos in samozavest.« Za Martino Potočnik je bil prav tako največji izziv, kako ujeti veličino in brezmejno nadarjenost slovenskih velikanov na tako majhen in omejen list papirja, je poudarila. Evi Kozjek Šurc je bilo po njenih besedah najlažje upodobiti Ivana Cankarja, ker dobro pozna njegova dela. »Zanimivo je bilo portretirati njegov ikonični videz z brki.« Klari Polajnar je bil velik izziv že velika podlaga, saj navadno riše v skicirko. Med drugim je upodobila Ivano Kobilco, saj kot je pojasnila, že od nekdaj obožuje njena dela. »Zame pa je bil velik izziv realizem, saj navadno ne slikam v tem stilu,« je razložila Gaja Bumbar.
Po besedah Nataše Kne so se odločile uporabiti eno najstarejših tehnik, risanje s svinčnikom, z rjavimi odtenki pa so poskušale prikazati slovensko navezanost na zemljo in našo ukoreninjenost v slovensko zemljo. »Študija oziroma risba glave je osnova za izdelavo portreta, v našem primeru pa je postala kar končno umetniško delo,« je razložila in dodala, da so bile dijakinjam med drugim v navdih da Vincijeve študije glave, ki so bile zanj le skice, torej predloge za izdelavo pravih umetniških del, a danes same veljajo za umetnine, kakor tudi mojstrske študije glave Božidarja Jakca.
Tako razstava kot koledar sodita v sklop praznovanj ob 210-letnici Gimnazije Kranj in 10-letnici mednarodne mature na Gimnaziji Kranj, ki ju bodo zaznamovali prihodnje leto.