Fotogenične krajinske podobe
V Prešernovem gledališču so podelili nagrade najboljšim avtorjem 23. bienalne razstave fotografij Pokrajina 2019, ki bo na ogled v galeriji Mestne hiše vse do 25. novembra.
Kranj – Mesto Kranj ima bogato fotografsko tradicijo, ki sega od fotografskih pionirjev Janeza Puharja in Christiana Paierja do prvega fotografskega kluba v mestu, ki je bil ustanovljen že decembra 1910. Fotografsko društvo Janez Puhar to žlahtno tradicijo ohranja še danes z mnogimi projekti in razstavami, tudi z bienalno razstavo fotografij Pokrajina, ki je letos zasijala že v svoji 23. izvedbi – prva je ugledala luč sveta že leta 1973. Vselej je bilo jasno, da v sklop krajinskih motivov, poleg tistih, posnetih v neokrnjeni naravi, spadata tudi t. i. kulturna in urbanizirana krajina, ki ju je zaznamovalo človekovo delovanje. Razpon krajinskih motivov, tako tistih iz domačega okolja kot s potovanj v tujino, je zato izjemno širok. Naloga dobrega fotografa je, da slikoviti svet, ki ga obdaja, zajame na način, s katerim na posnetku poudari njegovo vsebinsko pričevalnost, kompozicijsko urejenost in barvno harmonijo.
Letos se je na razpis društva odzvalo 64 avtorjev, tako da je imela žirija v sestavi Damir Globočnik, Stane Vidmar in Janez Papež nadvse zahtevno delo, saj je ocenjevala kar 628 fotografij v treh različnih temah: pokrajino v barvni in črno-beli tehniki ter fotografije s pogledom od zgoraj – v čast in spomin legendarnemu fotografu Janezu Marenčiču.
Za najboljšo fotografijo slovenske krajine, ki prejme zlato medaljo Janeza Puharja ter se uvrsti v zbirko Kabineta slovenske fotografije – najstarejšo javno fotografsko zbirko v Sloveniji, je bila razglašena fotografija Jutranje sence na solinah II avtorja Roberta Strahinjića, ki je prejel tudi dve zlati medalji. Poleg njega sta zlati medalji FZ Slovenije prejela Aleš Klabus in Simon Kovačič, prejemnici zlatih medalj društva pa sta Nevenka Papič in Špela Kurnik. Častno plaketo Janeza Puharja je prejel Simon Krejan kot odličen fotograf in spoštovan član, ki s svojim delovanjem prispeva k dobremu delovanju ter ugledu društva, spominsko priznanje društva za dolgoletno pomoč pa je zasluženo prejel Anton Čebron.
Na prireditvi, ki jo je povezoval Jurij Sešek, se je za sodelovanje vsem iskreno zahvalila ter za visok kakovostni nivo fotografij čestitala predsednica društva Valerija Jenko, čestitkam pa so se pridružili tudi člani častnega odbora: direktorica Gorenjskega muzeja Marjana Žibert, direktorica Prešernovega gledališča Mirjam Drnovšček, ravnatelj Gimnazije Kranj Aljoša Brlogar in župan Matjaž Rakovec, ki je poudaril, da bienalna razstava Pokrajine predstavlja še en pomemben gradnik, ki ga fotografski ustvarjalci prispevajo h kandidaturi Kranja za evropsko prestolnico kulture 2025.