Ajdova moka, bograč in terme
V Veržeju smo si ogledali Babičev mlin, okusili bograč in prekmursko gibanico. Za harmoniko je tokrat poprijelo dekle. Ustavili pa smo se še v Mali Nedelji, v Biotermah.
Babičev mlin je kombinirani plavajoči mlin na reki Muri, pri kraju Veržej. Mlinarska hiša je na kopnem, mlin na vodi pa je na reki. Mlin stoji tukaj že od leta 1912, čeprav je vmes doživel marsikaj. Danes je še kako živ, Glasovce pa sta zanimali predvsem ajdova in črna moka. Izletnike je sprejel Mirč Babič, mlinar, ki je tudi povedal precej o zgodovini mlina. V bližini mlina pa ne moreš spregledati še ene zanimivosti - 160 let stare bele vrbe.
Ogledali smo si tudi Zavod Marianum, ki ga poznajo po redu Salezijancev, Zavod ima v Veržeju tudi svoj Center domače in umetnostne obrti, kjer najdete vse od okrasnih rož iz krep papirja, do zapletenih, a strašno lepih pletenih izdelkov iz slame. Izletnice Gorenjskega glasa so najbolj navdušile ravno vaze, pletene iz slame. Ustavljale so se tudi ob nakitu iz stekla, vendar so lončarski in slamnati izdelki najbolj zbujali pozornost.
V neposredni bližini Banovcev pa je gostilna in pizzerija Picasso z apartmajsko hišico z dvema apartmajema, kar lahko dopustnikom v nadaljevanju ponuja kombiniranje spanja, hrane, rekreacije in kopanja ali v Biotermah ali Banovcih. Urnik si lahko uredijo prav po svojih željah. Vendar smo se Glasovci tu ustavili le na kosilu. Prijeten ambient skupinske sobe Picassa, za sprejem postržnjača oziroma postrgača (vse o njej nam je razložila rojena v teh krajih, danes Kranjčanka, Milica Maretič), enostavna, a okusna stara prleška jed iz krušne peči, kozarec dobrega vina, pa šilce dobre volje, za kar je poskrbela harmonikarica Katja, je pripravilo želodčke naših izletnikov na bograč in gibanico. Prostora za ples sicer ni bilo veliko, a to tistih, ki so jih po kosilu zasrbele pete, ni zmotilo.
Bioterme. O teh termah nismo vedeli veliko. Večina udeležencev tokratnega izleta z Gorenjskim glasom je poznala Banovce, Bioterme pa so bile nov izziv za plavanje in namakanje ritk. Bioterme so v Mali Nedelji, v Prlekiji, v občini Ljutomer, in so nove terme, ki že uspešno privabljajo goste s svojo kvalitetno in okolju prijazno ponudbo. Že v fazi gradnje so upoštevali ekološke standarde, kar se med tednom, ko je gostov za ščepec manj, tudi začuti.
Nesporno pa je dejstvo: v teh krajih je doma prijaznost. Kamorkoli smo prišli, so nas sprejeli z nasmejanimi obrazi. Pa čeprav je bilo vreme spremenljivo, saj je pihalo, pa deževalo, pa lilo, pa spet ne, tako da bi se lahko vsak tretji kremžil, deloval naveličano in se izgovarjal na vreme.