Z novo tehnologijo odgovorni do okolja
Tudi pri nas vedno več ljudi kupuje električne avtomobile ali vsaj razmišlja o njihovi uporabi, zgled pri varovanju narave pa so tudi občine in podjetja, zato je bilo minuli četrtek veliko zanimanja za strokovno predstavitev e-mobilnosti in trajnostne mobilnosti, ki je za vso Gorenjsko potekala v Kranju.
Kranj – »Pripravili smo nekakšno serijo strokovnih dogodkov, kjer želimo predvsem predstavnike podjetij oziroma tistih, ki odločajo o nakupih avtomobilov, seznaniti s tem, kaj pomeni vpeljava e-mobilnosti v podjetje. Po izkušnjah iz prvih dogodkov lahko povem, da imamo kar nekaj pozitivnih izkušenj, saj se prva podjetja že pogovarjajo o prehodu na električne avtomobile vsaj za del flote. Dejstvo je namreč, da v podjetjih dostikrat nimajo časa, da bi bolj podrobno spoznali to tehnologijo, ki ima nekaj posebnosti uporabe. Zato smo se odločili, da jim vse to predstavljamo na takšnih dogodkih,« je ob predstavitvi povedal odgovorni urednik Avto magazina Dušan Lukič, kjer so, v sodelovanju z ostalimi partnerji, predvsem Petrolom, poskrbeli, da so čim več podrobnosti o e- mobilnosti izvedeli tudi gorenjski podjetniki ter predstavniki občin.
»Petrol je pionir e-mobilnosti v Sloveniji, saj smo leta 2012 postavili prve polnilnice za električna vozila, nato pa smo v BTC-ju v Ljubljani postavili tudi prvo hitro polnilnico v Sloveniji. V sodelovanju z družbo SODO in ministrstvom za infrastrukturo smo prevzeli v upravljanje sistem hitrih polnilnic na avtocestnem križu v Sloveniji, že vrsto let pa gradimo tudi preostalo infrastrukturo, ki povezuje celotno Slovenijo. Tovrstno infrastrukturo gradimo tudi na Hrvaškem in sedaj začenjamo gradnjo tudi v severni Italiji. Povezani smo tudi v evropski sistem, kar pomeni, da lahko naši uporabniki brezskrbno uporabljajo električne avtomobile tudi v drugih državah,« je povedal in dodal, da so si zastavili tudi večno vprašanje o kuri in jajcu. »Razrešili smo dilemo, ali je najprej treba imeti avtomobile ali polnilnice. Sedaj polnilnice so, trudimo pa se, da bi bilo na cestah tudi več električnih avtomobilov,« je povedal direktor inovativnih poslovnih sistemov v Petrolu Miha Valentinčič in dodal, da se tudi zato udeležujejo strokovnih dogodkov, kjer predstavljajo trajnostno mobilnost.
Tako se je četrtkovemu dogodku pridružilo kar precej predstavnikov gorenjskih občin, soorganizator pa je bila tudi Mestna občina Kranj. »V občini veliko vlagamo v trajnostno mobilnost, zato smo veseli, da ste nas obiskali in da imamo možnost slišati najnovejše dosežke na tem področju. V Kranju imamo največjo mrežo elektrificiranih koles v Sloveniji. Pospešeno gradimo kolesarnice, na Planini dokončujemo mobilni center. Po zgledu vseh večjih občin v Kranju vozi električno vozilo Kranvaj, naša osnovna ideja pa je, da zgradimo čim več kolesarskih stez,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec in dodal, da so se na občini lotili tudi prenove voznega parka. »Zamenjavo voznega parka bomo začeli z električnimi avtomobili, računam pa, da bi v naslednjih letih tudi vozila v javnih zavodih zamenjali za električna in bomo imeli okolju prijazna prevozna sredstva,« je povedal župan Matjaž Rakovec.