Podjetje Kobla ŽTG v stečaju
Večinski lastnik Koble ŽTG Marko Bogataj pravi, da se podjetja brez koncesije za smučišče Kobla ni dalo rešiti. Svoje terjatve bo prijavila tudi Občina Bohinj.
Nekdanji bohinjski župan Franc Kramar na očitke, da se v ozadju predloga za uvedbo stečaja skriva njegov interes, odgovarja: »Kakšen moj interes, saj nimam denarja. Gre za interes kraja, saj so leta ovirali razvoj Koble, stečaj podjetja Kobla ŽTG pa pomeni rešitev za Koblo, da bo lahko nekdo kupil stečajno maso in začel razvijati smučišče.«
Bohinjska Bistrica – Podjetje Kobla ŽTG, žičnice, turizem, gostinstvo, iz Bohinjske Bistrice je od 7. oktobra v stečajnem postopku, kranjsko okrožno sodišče pa je za stečajno upraviteljico postavilo Danico Čuk. Upraviteljica je sodišče že zaprosila za odobritev plačila 550 evrov stroškov za podaljšanje registracije blagovne znamke Kobla, ki bo potekla 9. novembra. Kobla ŽTG je sicer že leta 2012 izgubila koncesijo za smučišče Kobla, nekdaj priljubljeno smučišče pa je nazadnje obratovalo v sezoni 2010/2011.
Uvedbo stečaja so sodišču predlagali štirje upniki, bivši delavci Adrijan Džudžar, Stanko Medja, Jure Čufer in Roman Rozman, je razvidno iz uradne objave na spletni strani Ajpesa. Prijavili so, da jim podjetje dolguje določene zneske neizplačanih plač in povračila za prehrano za obdobje od novembra 2010 do aprila 2011, poleg tega pa tudi plačilo davka na izplačane plače ter prispevke za socialno varnost. Ob tem so še navedli, da je podjetje že več let insolventno in zadnji dve leti nima odprtega računa. Poleg tega je vse od leta 2007 poslovalo z izgubo, iz bilance na dan 31. december 2018 pa je razvidno, da ima skoraj milijon evrov kratkoročnih obveznosti, denarnih sredstev za njihovo poravnavo pa nima že vse od leta 2014.
Sodišče je stečajni postopek nad Koblo ŽTG, ki je v večinski lasti podjetnika Marka Bogataja, uvedlo kljub zatrjevanju dolžnika, da je predlog upnikov neutemeljen in preuranjen, v ozadju predloga pa naj bi bili interesi nekdanjega bohinjskega župana (Franca Kramarja, op. avt.), ki so botrovali tudi odvzemu koncesije za obratovanje žičnic in povzročili, da so delavci ostali brez plač. V podjetju, ki ga je zadnja leta vodil Peter Žnidar, so tudi zatrjevali, da bi z ukrepi finančnega prestrukturiranja lahko izboljšali svoj finančni položaj, premoženje podjetja pa da več kot zadošča za poplačilo vseh upnikov. A v Kobli ŽTG svojih argumentov proti uvedbi stečaja niso podkrepili tudi z listinami, k čemur jih je pozvalo sodišče, ki je zato ugotovilo insolventnost podjetja.
»Koncesijo so nam vzeli in tudi če bi se podjetje rešilo, bi bilo brez koncesije vse brez pomena. Zakaj bi popravljal avto, če ga ne moreš registrirati. Zdaj pa naj imajo, kar je od Koble še ostalo,« uvedbo stečaja komentira Marko Bogataj, 98,9-odstotni lastnik Koble ŽTG. »Kljub vsemu sem podjetje, kolikor sem mogel, reševal, tudi finančne stvari. Poskušal sem smučišče tudi ponovno odpreti: domačinom sem ga ponujal celo v brezplačni najem, a brez koncesije tudi oni niso mogli ničesar storiti,« je dodal.
O dolgovih podjetja Bogataj podrobno ni želel govoriti, po njegovi oceni pa jih ima podjetje za okoli dvesto tisoč evrov, med drugim je dolžno njemu, elektrodistributerju in tudi nekaterim delavcem. »Predlog za stečaj so ti delavci morali dati, tu gre za pritisk z druge strani. Jaz že vem, s katere strani, a tega ne morem javno povedati. Že tako sem črna ovca v Bohinju,« je razočaran. Kot je še dejal, je bila koncesija za Koblo medtem že nezakonito – brez ustreznih prostorskih aktov – podeljena družbi 2864 Bohinj, zato je pred sedmimi leti vložil tožbo, ki pa je sodišče še ni rešilo.
Med upniki Koble ŽTG je tudi Občina Bohinj, ki bo v trimesečnem roku v stečajni postopek prijavila svoje terjatve, je razložil bohinjski župan Jože Sodja. »Uvedba stečaja na samo delovanje smučišča Kobla, s katerim je upravljalo podjetje Kobla ŽTG, ne vpliva, saj smučišče že vrsto let ne obratuje, oprema koncesionarja Kobla ŽTG, ki so mu bile zaradi nedelovanja tudi že odvzete koncesije, je bila v izvršilnih postopkih prodana,« je dejal.
»Menimo, da je uvedba stečaja, s katerim je bil imenovan stečajni upravitelj, ki je zdaj tudi zastopnik stečajnega dolžnika Kobla ŽTG, večji obet za možnost konstruktivne komunikacije investitorja novega smučišča s stečajnim dolžnikom, prav tako pa tudi možnost, da se opuščene žičniške naprave, ki bi jih moral stečajni dolžnik na podlagi odločb o odvzemu koncesij odstraniti, pa jih ni, tudi dejansko odstranijo in se tako vzpostavijo pogoji za izgradnjo novega smučišča. Občina Bohinj bo v okviru svojih pristojnosti vsekakor konstruktivno sodelovala v tem procesu, saj menimo, da je izgradnja in obratovanje novega smučišča izjemno pomembno za razvoj tako občine kot tudi regije, predvsem z gospodarskega vidika,« je še razložil bohinjski župan.