Damian Merlak, soinvestitor in solastnik podjetja NGEN, ter Roman Bernard, direktor in solastnik podjetja, v četrtek ob uradnem odprtju baterijskega hranilnika električne energije na Slovenskem Javorniku / Foto: Gorazd Kavčič

Prvi hranilnik električne energije

Podjetje NGEN je v četrtek na Jesenicah odprlo največji baterijski hranilnik električne energije v širši regiji. Sistem temelji na bateriji ameriškega proizvajalca, žirovniško podjetje pa je razvilo programsko rešitev za samostojno upravljanje naprave, vključene v virtualno elektrarno.

Hranilnik električne energije se bo uporabljal za uravnavanje frekvence slovenskega oziroma evropskega elektroenergetskega sistema, zmanjševanje neizravnanosti bilančnih skupin ter kot prožnostna podpora drugim udeležencem elektroenergetskega trga, predvsem večjim porabnikom električne energije, pojasnjujejo v podjetju NGEN.

Jesenice – Na Jesenicah je v začetku meseca začel delovati baterijski hranilnik električne energije, ki je eden največjih v Evropi. Gre za 15 milijonov evrov vreden projekt podjetja NGEN s sedežem v Mostah pri Žirovnici, ki sta ga ustanovila eden najbogatejših Slovencev Damian Merlak in uspešen gorenjski podjetnik Roman Bernard. Sistem so tudi uradno predali v uporabo na slovesnosti pretekli četrtek.

»Gre za neko novo vrsto pristopa k izravnavi električne energije na slovenskem trgu,« je pojasnil direktor podjetja NGEN Roman Bernard in povedal, da so prve tovrstne hranilnike v ZDA začeli postavljati že pred nekaj leti, trenutno največji pa je v Avstraliji.

Kot je opisal Bernard, gre pri hranilnikih električne energije za velike baterije, v katerih se električna energija iz omrežja shrani; ko so potrebe po njej večje, pa jo oddajo nazaj v omrežje. To je pomembno zlasti zato, ker proizvodnja in poraba električne energije nista nikoli usklajeni. Z večanjem proizvodnje energije iz obnovljivih virov (sonca, vetra, vode) je ta neusklajenost še večja, saj je proizvodnja odvisna od vremena. »Hranilniki energije omogočajo večjo prožnost, obenem pa bodo decentralizirali trg, ki je zdaj še centraliziran,« poudarja Bernard. Priložnosti na tem področju so ogromne, pravi, saj bo leta 2021 prišlo do odprtja evropskega trga, podjetje NGEN pa bo na to pripravljeno.

Hranilnik energije na Jesenicah bo imel moč 12,6 megavatov (največji na svetu, ki je v Avstraliji, ima moč sto megavatov, v Evropi je podoben sistem že postavljen v Belgiji). Stoji na zemljišču ob podjetju SIJ Acroni na približno osemsto kvadratnih metrov veliki parceli, gre za nekaj enostavnih objektov oziroma baterij, visokih le malo več kot dva metra. Kot posebej poudarja Bernard, gre za okolju povsem neškodljivo dejavnost, baterije so okoljsko nevtralne.

»Naprava sama po sebi je enostavna, tehnološki izziv pa je, kako narediti, da bo v kondiciji ostala deset let in več,« je poudaril Bernard in pojasnil, da bo v naslednjih osmih mesecih v Sloveniji postavljen še en baterijski sistem, podjetje NGEN pa svoj poslovni model sicer prodaja tudi v tujino in cilja na širši evropski trg.

Na slovesnosti ob uradnem zagonu sistema konec prejšnjega tedna je bil prisoten tudi soinvestitor Damian Merlak, ki je poleg Bernarda lastnik podjetja. Pojasnil je, da se je za investicijo odločil, ker je v njej videl poslovno priložnost in ker so mu všeč nove tehnologije.

»Rad ženem svet naprej, mislim, da nam bo edino to prineslo boljši svet,« je povedal in poudaril, da so zanj pri vsaki investiciji pomembni ne le prava ideja, ampak predvsem pravi ljudje, tako poslovni partnerji kot zaposleni.

Sicer novih naložbenih podvigov v Sloveniji Merlak trenutno ne načrtuje. Kot je povedal, pa je zanj Slovenija kljub relativni majhnosti zelo dobra destinacija za investicije, saj jo odlično pozna in v njej zato tudi lažje najde primerne poslovne partnerje. »Specifika Slovenije je majhnost, vendar to, da vsak vsakogar pozna, ni le slabost, ampak tudi prednost,« je prepričan Merlak.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žirovnica / nedelja, 28. junij 2015 / 11:43

Vandalizem na otroških igriščih

Žirovnica – Na igrišču pred Osnovno šolo Žirovnica že dalj časa prihaja do vandalizma, težave naj bi povzročala skupina desetih do petnajstih mladostnikov, ki niso domačini. Kot je dejal župan Leop...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 18. oktober 2019 / 16:14

Podjetje Kobla ŽTG v stečaju

Večinski lastnik Koble ŽTG Marko Bogataj pravi, da se podjetja brez koncesije za smučišče Kobla ni dalo rešiti. Svoje terjatve bo prijavila tudi Občina Bohinj.

Kronika / petek, 18. oktober 2019 / 14:49

Jutranja nesreča pred mostom

Kranj – Pred Delavskim mostom na Laborah v Kranju sta včeraj okoli 6. ure zjutraj trčili kolesarka in neznana voznica belega avtomobila, ki je pripeljala iz smeri Škofje Loke. Na kraju si udeleženk...

Železniki / petek, 18. oktober 2019 / 14:48

Voden ogled arheološkega najdišča Štalca

Železniki – Muzejsko društvo Železniki vabi jutri, v soboto, ob 9. uri na voden ogled arheološkega najdišča Štalca. Udeleženci se bodo zbrali na Češnjici (pred tablo Muzeja Železniki), od koder se...

Medvode / petek, 18. oktober 2019 / 14:47

Sorški kulturniki praznujejo sedemdeset let

Sora – Kulturno-umetniško društvo Oton Župančič Sora praznuje sedemdeset let. Obletnico bodo obeležili jutri, 19. oktobra, z začetkom ob 19. uri v prostorih kulturnega doma v Sori. V sklopu dogodka...

Razvedrilo / petek, 18. oktober 2019 / 14:46

Mali jeti v kranjskem Cineplexxu

Jutri, 19. oktobra, v kranjskem Cineplexxu med 15. in 18. uro organizirajo Družinski dan s filmom Mali jeti. Pripravljajo otroški kotiček s pobarvankami in baloni ter poslikavo obraza. Film pripove...