Damian Merlak, soinvestitor in solastnik podjetja NGEN, ter Roman Bernard, direktor in solastnik podjetja, v četrtek ob uradnem odprtju baterijskega hranilnika električne energije na Slovenskem Javorniku / Foto: Gorazd Kavčič

Prvi hranilnik električne energije

Podjetje NGEN je v četrtek na Jesenicah odprlo največji baterijski hranilnik električne energije v širši regiji. Sistem temelji na bateriji ameriškega proizvajalca, žirovniško podjetje pa je razvilo programsko rešitev za samostojno upravljanje naprave, vključene v virtualno elektrarno.

Hranilnik električne energije se bo uporabljal za uravnavanje frekvence slovenskega oziroma evropskega elektroenergetskega sistema, zmanjševanje neizravnanosti bilančnih skupin ter kot prožnostna podpora drugim udeležencem elektroenergetskega trga, predvsem večjim porabnikom električne energije, pojasnjujejo v podjetju NGEN.

Jesenice – Na Jesenicah je v začetku meseca začel delovati baterijski hranilnik električne energije, ki je eden največjih v Evropi. Gre za 15 milijonov evrov vreden projekt podjetja NGEN s sedežem v Mostah pri Žirovnici, ki sta ga ustanovila eden najbogatejših Slovencev Damian Merlak in uspešen gorenjski podjetnik Roman Bernard. Sistem so tudi uradno predali v uporabo na slovesnosti pretekli četrtek.

»Gre za neko novo vrsto pristopa k izravnavi električne energije na slovenskem trgu,« je pojasnil direktor podjetja NGEN Roman Bernard in povedal, da so prve tovrstne hranilnike v ZDA začeli postavljati že pred nekaj leti, trenutno največji pa je v Avstraliji.

Kot je opisal Bernard, gre pri hranilnikih električne energije za velike baterije, v katerih se električna energija iz omrežja shrani; ko so potrebe po njej večje, pa jo oddajo nazaj v omrežje. To je pomembno zlasti zato, ker proizvodnja in poraba električne energije nista nikoli usklajeni. Z večanjem proizvodnje energije iz obnovljivih virov (sonca, vetra, vode) je ta neusklajenost še večja, saj je proizvodnja odvisna od vremena. »Hranilniki energije omogočajo večjo prožnost, obenem pa bodo decentralizirali trg, ki je zdaj še centraliziran,« poudarja Bernard. Priložnosti na tem področju so ogromne, pravi, saj bo leta 2021 prišlo do odprtja evropskega trga, podjetje NGEN pa bo na to pripravljeno.

Hranilnik energije na Jesenicah bo imel moč 12,6 megavatov (največji na svetu, ki je v Avstraliji, ima moč sto megavatov, v Evropi je podoben sistem že postavljen v Belgiji). Stoji na zemljišču ob podjetju SIJ Acroni na približno osemsto kvadratnih metrov veliki parceli, gre za nekaj enostavnih objektov oziroma baterij, visokih le malo več kot dva metra. Kot posebej poudarja Bernard, gre za okolju povsem neškodljivo dejavnost, baterije so okoljsko nevtralne.

»Naprava sama po sebi je enostavna, tehnološki izziv pa je, kako narediti, da bo v kondiciji ostala deset let in več,« je poudaril Bernard in pojasnil, da bo v naslednjih osmih mesecih v Sloveniji postavljen še en baterijski sistem, podjetje NGEN pa svoj poslovni model sicer prodaja tudi v tujino in cilja na širši evropski trg.

Na slovesnosti ob uradnem zagonu sistema konec prejšnjega tedna je bil prisoten tudi soinvestitor Damian Merlak, ki je poleg Bernarda lastnik podjetja. Pojasnil je, da se je za investicijo odločil, ker je v njej videl poslovno priložnost in ker so mu všeč nove tehnologije.

»Rad ženem svet naprej, mislim, da nam bo edino to prineslo boljši svet,« je povedal in poudaril, da so zanj pri vsaki investiciji pomembni ne le prava ideja, ampak predvsem pravi ljudje, tako poslovni partnerji kot zaposleni.

Sicer novih naložbenih podvigov v Sloveniji Merlak trenutno ne načrtuje. Kot je povedal, pa je zanj Slovenija kljub relativni majhnosti zelo dobra destinacija za investicije, saj jo odlično pozna in v njej zato tudi lažje najde primerne poslovne partnerje. »Specifika Slovenije je majhnost, vendar to, da vsak vsakogar pozna, ni le slabost, ampak tudi prednost,« je prepričan Merlak.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 6. maj 2008 / 07:00

Breza pri težavah s sečili

Zdravilne rastline niso samo drobcene zeli, pač pa tudi drevesa. Eno takih je breza, ki je za mnoge najlepše drevo. Njeni listje in listni popki so dobrodejni pri boleznih ledvic, mehurja in sečil nas...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Noč čarovnic

Škofja Loka - V Sloveniji se vse bolj uveljavlja noč čarovnic oziroma halloween, praznik, ki izhaja iz starega keltskega običaja, komercialno vrednost, podobno kot valentinovo, pa so mu da...

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Gorenjci ne tvegajo

V Hypo Alpe-Adria-Bank ugotavljajo, da Gorenjci niso pripravljeni veliko tvegati in da radi varčujejo v banki.

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Nova vzajemna sklada

Kranj - Raiffeisen Banka, ki poleg domačega sklada Skala (v upravljanju Krekove družbe) trži že dvajset investicijskih skladov Raiffeisen Capital Management, je 1. oktobra začela tržiti nov...

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Zgodovinski dosežki v Acroniju

Po dvomesečnih težavah z reorganizacijo Slovenske industrije jekla in prilagajanju ruski skupini Koks pripravljajo nove projekte. Acroni je dosegel zgodovinske rezultate, konfliktov z državo ni.

Škofja Loka / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Doma s kar štirimi odličji

Škofjeloški namiznoteniški igralki Mateja Pintar in Andreja Dolinar sta si na evropskem prvenstvu za invalide v Kranjski Gori skupaj priborili kar štiri odličja.