Francka Leskovar je v nedeljo praznovala stoti rojstni dan. Na slovesnosti, ki so ji jo v ponedeljek pripravili v prostorih Društva upokojencev Jesenice, je postala tudi častna članica društva. / Foto: Gorazd Kavčič

Sto let Francke Leskovar

Čila in bistra gospa je okroglo obletnico obeležila z izidom pesniške zbirke Potovanje s soncem.

Društvo upokojencev Jesenice je v ponedeljek pripravilo slovesnost, na kateri so obeležili stoti rojstni dan svoje članice Francke Leskovar s Hrušice. Čili gospe so se poklonili z izdajo pesniške zbirke z naslovom Potovanje s soncem, v kateri je objavljen ciklus slavljenkinih pesmi.

Francka je zgodnjo mladost preživela na Cerkljanskem, po drugi svetovni vojni pa je s trebuhom za kruhom prišla na Gorenjsko. Zaposlila se je v bolnišnici na Golniku, kjer je spoznala moža in se nato z njim preselila na Jesenice. Naredila je šolo za medicinske sestre in nato vrsto let delala v obratni ambulanti, je povedala Franckina hči Simona, ki jo je tako kot mamo življenje zaneslo proč od doma – živi namreč v Španiji.

Gospa Leskovar tako živi samostojno v stanovanju na Hrušici. »Organizirali smo ji malo pomoči, predvsem pa ima na Hrušici čudovite sosede, ki ji pomagajo in stojijo ob strani,« je povedala slavljenkina hči.

Kot pravi, je mama vedno izjemno zavzeto in z velikim veseljem je opravljala delo medicinske sestre, po upokojitvi pa je bila nekaj časa celo upravnica Tičarjevega doma in Erjavčeve koče na Vršiču ter počitniškega kompleksa Društva prijateljev mladine v Novigradu.

Novinar Janko Rabič, Franckin sosed na Hrušici, ve povedati, da je vedno rada pisala in recitirala svoje pesmi, zato so se tisti, ki so ji blizu, odločili, da jo ob jubileju razveselijo z izdajo pesniške zbirke.

Na slovesnosti je gospa Francka z veseljem na pamet povedala eno od njih in obljubila, da bo še pisala; njeni sokrajani se veselijo, da bo, kot pravi, kot avtorica in recitatorka še naprej sodelovala na proslavah ob krajevnem prazniku.

Gostje na slovesnosti v prostorih Društva upokojencev Jesenice, kjer sta ji med drugim voščila tudi predsednik društva Boris J. Bregant in jeseniški župan Blaž Račič, pa so jo seveda povprašali tudi po receptu za tako dolgo življenje. Preprost je, kot vedo tako kot Francka Leskovar povedati mnogi stoletniki: »Trdo sem delala pa slabo jedla.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 28. junij 2024 / 18:33

Od ideje do podjetja

V prvi polovici letošnjega leta je svoje poslovne ideje nadgrajevala osma skupina udeležencev projekta Podjetno nad izzive – PONI Gorenjska.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / sobota, 12. oktober 2019 / 14:31

Takrat še nisem pila

Neli sodi med tiste ženske, ki so imele zelo težko otroštvo. Za vse, kar se je hudega zgodilo, krivi mamo. V isti sapi sicer pove, da je bil oče velik slabič, a mu tega, da ni nikoli ukrepal, ni za...

Slovenija / sobota, 12. oktober 2019 / 14:26

Sestra Urša iz Smokuča

Na vseh treh nedavnih izletih bralcev in naročnikov Gorenjskega glasa v dolino Rož na Koroškem je bila naša prva postaja Višja šola za gospodarske poklice v Št. Petru pri Št. Jakobu. Razlog za obis...

Kronika / sobota, 12. oktober 2019 / 14:21

Po žetvi nasada konoplje so ga ustavili policisti

Kranj – Policisti za izravnalne ukrepe so pred dnevi na avtocestnem počivališču kontrolirali državljana Slovenije, ki je v osebnem avtomobilu prevažal dobrih 66 kilogramov prepovedane droge konoplj...

GG Plus / sobota, 12. oktober 2019 / 14:12

Zgodba o želji po svobodi

Na filmska platna prihaja težko pričakovani celovečerni igrani zgodovinski film Preboj, ki uprizarja epsko bitko partizanov na Menini planini marca leta 1945. Pod film se je podpisal scenarist in reži...

Škofja Loka / sobota, 12. oktober 2019 / 14:11

Ko pade zadnje drevo

Ko pade zadnje drevo, bo izginil ta svet, so naslovili posvet, ki so ga v Škofji Loki pripravili v okviru trajnostnega gibanja Loško je ekološko.