Ravnatelj Višje šole za gospodarske poklice Št. Peter in naša rojakinja, šolska sestra Urša Šebat iz Smokuča

Sestra Urša iz Smokuča

Ravnatelj mag. Štefan Schellander in sestra Urša sta povedala, da znašata šolnina in bivanje v internatu 370 evrov mesečno, kar je za koroške oziroma avstrijske razmere zelo poceni. V Celovcu je treba samo za bivanje v internatu plačati 400 evrov, na Dunaju pa še več.

Na vseh treh nedavnih izletih bralcev in naročnikov Gorenjskega glasa v dolino Rož na Koroškem je bila naša prva postaja Višja šola za gospodarske poklice v Št. Petru pri Št. Jakobu. Razlog za obisk je bil preprost. Višja šola s petletnim programom in z enoletno strokovno gospodarsko šolo je kvalitetna zasebna dvojezična katoliška šola konventa šolskih sester, ki jo obiskuje tudi veliko dijakinj in dijakov iz Slovenije. Matura je dvojezična, in kdor jo opravi, mu pri vpisu na univerzo ni treba na preverjanje znanja nemščine. Sicer pa je, kot pravi dolgoletni učitelj in sedanji ravnatelj mag. Štefan Schellander, njihova šola predvsem dobra šola za poklic in za življenje, saj v svojem programu daje poudarek splošni izobrazbi, učenju jezikov – lahko kar sedmih, gospodarstvu, turizmu, gastronomiji, prehrani in informacijskim tehnologijam. Šola poskuša oblikovati dijake v zrele, odgovorne in socialno čuteče osebnosti. Šola je katoliška, poudarja ravnatelj, in to morajo upoštevati tudi drugače versko usmerjeni dijaki, med katere se je to šolsko leto zelo dobro vživel tudi – Rus.

Šola ima svoj internat, v katerem prebiva okrog petdeset deklet in zadnja leta tudi fantov. Zanj je odgovorna rojena Gorenjka, sestra Urša Šebat iz Smokuča, pedagoginja in teologinja, ki ima že devet let svoj dom v Št. Petru, večkrat, če ima le čas, pa skoči tudi domov na Gorenjsko. Rada ima svoje delo in uživa med mladimi. To pove že na zunaj, ko, če je treba, kar s skirojem drvi od šole do internata in nazaj.

»Internat je podpora šoli, ki res skuša biti šola za življenje, kar je sploh vodilo nas, šolskih sester,« pove Šebatova Urša. »Trudimo se, da se dijakinje in dijaki pri nas dobro počutijo, da osebnostno rastejo, razvijajo talente in ustvarjalnost ter tako prihajajo v družbi do izraza in do odgovornega življenja. Z mladimi ni težko delati. Vsakega našega dijaka ali dijakinjo vzamemo takšnega, kot je, in spoštujemo to, kar posebnega prinese s seboj. Skušamo mu pokazati pot v življenje, učimo ga živeti z drugimi, kjer naj ima odprte oči in srce za bližnjega. Če nekomu nekaj daš, se ti marsikaj vrne,« pravi o svojem delu z mladimi sestra Urša. Na šoli, na kateri se vsi medsebojno poznajo, se stkejo številna prijateljstva. Lepo je videti, kako prisrčna so srečanja sošolk in sošolcev po počitnicah, še doda.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 26. junij 2023 / 23:22

Trije nepoklicni župani

Med gorenjskimi župani so trenutno trije, ki funkcijo opravljajo nepoklicno. To so cerkljanski župan Franc Čebulj, jeseniški župan Peter Bohinec in kranjskogorska županja Henrika Zupan.

Objavljeno na isti dan


Domžale / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Občina Domžale praznuje

Domžale - V občini Domžale bodo v ponedeljek praznovali občinski praznik. Praznovanje se bo na ta dan začelo ob 18.30 s promenadnim koncertom Godbe Domžale, nadaljevalo pa ob 19....

Bohinj / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Morebitni kandidati še skrivnostni

Tudi v Bohinju se pojavlja že kar nekaj imen kandidatov, ki naj bi se jeseni potegovali za županski stolček, a se o tem še nihče noče jasno izraziti.

Kronika / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Z nebotičnika v smrt

Kranj - V nedeljo okoli polpete ure zjutraj je prišlo do tragičnega dogodka v središču Kranja. Z nebotičnika pri lekarni je v bližino stavbe Gorenjskega glasa skočila oseba, ki j...

Mengeš / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Za onesnaženje vode kriva kamniška komunala

Mengeš - Dva tedna po hudem onesnaženju pitne vode v Mengšu, ki je povzročilo nemalo zdravstvenih težav in veliko slabe volje zaradi domnevno nezadostnega obveščanja občanov, je...

Prosti čas / nedelja, 18. april 2010 / 07:00

Slečeno srce

Nina Pušlar nas je navduševala že na letošnji Emi, kjer je s svojo skladbo Dež v finalu osvojila drugo mesto. Živahna in prisrčna rdečelaska je pred nekaj dnevi v ljubljanski Pla...