V turizmu spet rekordno
V gorenjskih turističnih krajih se tudi letos lahko pohvalijo z dobro poletno turistično sezono, saj se je število nočitev v primerjavi z lani znova povečalo.
Bled, Bohinj, Kranjska Gora – Gorenjski turistični kraji so v zadnjem času vse bolj zavezani trajnostnemu turizmu, kar očitno cenijo tudi obiskovalci, saj se obisk teh krajev iz leta v leto povečuje. Na Bledu so v primerjavi z lani v prvih sedmih mesecih letošnjega leta našteli še pet odstotkov več nočitev, v Bohinju se je število prihodov gostov do konca avgusta v primerjavi z lani povečalo za devet odstotkov, v Kranjski Gori, kjer končnih številk za poletno sezono sicer še nimajo, pa prav tako v primerjavi z lani opažajo precejšen porast števila prenočitev.
Na Bledu pet odstotkov več nočitev
Letošnje poletje je med drugim na Bledu zaznamoval ponovno povišan turistični obisk in povečanje števila turističnih postelj. Zato je lokalna skupnost po besedah Romane Purkart iz Turizma Bled sprejela več ukrepov, ki so pripomogli k vzdržnemu sožitju domačinov in obiskovalcev. Največji problem na Bledu pa še vedno ostaja promet, je opozorila Romana Purkart. Po podatkih občine je bilo na Bledu v prvih sedmih mesecih letošnjega leta za okroglih pet odstotkov več nočitev kot v enakem obdobju lani. Med gosti je bilo največ Britancev, sledijo Nemci, Američani in Italijani. Medtem ko je stalnih prebivalcev občine Bled okrog osem tisoč, je število turističnih postelj konec avgusta že preseglo številko devet tisoč, je še razložila Romana Purkart. Njihova osnovna naloga zato ostaja spodbujanje trajnostnega razvoja turizma. »Turizem Bled je letos prvič izdal kartico mobilnosti Julijske Alpe: Bled. Gre za kartico, ki je gostom, ki so nočili vsaj tri dni, omogočila brezplačno vožnjo z obema avtobusoma po Bledu in okolici ter z avtobusom hop on, hop off, ki je goste do 31. avgusta vozil z Bleda v Kropo, Tržič, Radovljico, Žirovnico … Gostje so si lahko brezplačno izposodili tudi kolesa v sistemu Bled Green Ways in se peljali s sedežnico na Stražo.« Poleti so izdali več kot 15 tisoč kartic.
V Bohinju največ domačih gostov
V Bohinju so do konca avgusta našteli devet odstotkov več prihodov gostov kot v enakem obdobju lani, zaradi ukrepov na področju trajnostne mobilnosti in kakovosti pa so kljub temu opazili znaten napredek pri umirjanju prometa v kraju, je razložil direktor Turizma Bohinj Klemen Langus. »Med drugim smo poleti uvedli sedem dodatnih linij turističnih avtobusov. Skupaj smo tako prepeljali kar 50 tisoč potnikov.« Veseli ga, da je vse večji poudarek tudi na kakovosti ponudbe, saj se ta čas s certifikatom Bohinjsko ponaša že 69 ponudnikov. Po zgledu kartice Gost Bohinja so tudi na njihovem območju vpeljali kartico Julijske Alpe: Bohinj, letos so jih po besedah Klemena Langusa prodali šest tisoč, kar je dvajset odstotkov več kot lani. Največ nočitev so v Bohinju tudi letos ustvarili domači gostje, sledijo gostje iz Nemčije, Češke, iz držav Beneluksa ter Velike Britanije in Madžarske.
V Kranjski Gori najdlje bivajo Britanci
Tudi v Kranjski Gori so vpeljali številne novosti z namenom, da bi s skupnimi močmi, tako obiskovalci kot tudi lokalna skupnost, stremeli k trajnostno naravnanemu turizmu, od brezplačnih prevozov na krajših razdaljah do turističnih avtobusov, konec avgusta so začeli vzpostavljati tudi mrežo gorskih e-koles. V juniju so gostje v Kranjski Gori ustvarili okrog 77 tisoč prenočitev, kar je v primerjavi z enakim obdobjem lani 16 odstotkov več. V povprečju so gostje na destinaciji bivali 2,3 dneva. »Število prenočitev se je julija povzpelo na 135 tisoč, kar je sedem odstotkov več kot lani. Od tega je bilo nekaj več kot 27 tisoč prenočitev domačih gostov in okoli 108 tisoč tujih,« so razložili v Turizmu Kranjska Gora. Povprečna doba bivanja v juliju je bila 2,8 dneva. Med gosti iz tujine prevladujejo Nemci in Čehi, ki se izmenjujejo na prvih dveh mestih po številu prihodov, po povprečni dobi bivanja pa prednjačijo gostje iz Velike Britanije, ki na destinaciji v povprečju ostanejo 4,17 dneva, so pojasnili v Turizmu Kranjska Gora.