Razstava o delu in življenju Viktorja Repanška, na kateri je mogoče videti tudi sorte krompirja, bo v prostorih občine na ogled do konca septembra.

Poklon očetu slovenskega krompirja

Te dni mineva sto let od rojstva Viktorja Repanška, priznanega agronoma in znanstvenika, zaslužnega za prve sorte slovenskega krompirja. Na občini so odprli razstavo o njegovem življenju in delu, v ponedeljek pa bodo na njegovi rojstni hiši v Kamniku odkrili še spominsko ploščo.

Kamnik – Viktor Repanšek je bil rojen na Šutni, v družini z majhno kmetijo, a kljub visokim stroškom mu je mama omogočila šolanje na gimnaziji, ki ga je nato popeljalo na Kmetijsko gozdarsko fakulteto v Zagreb, ki jo je končal v rekordnem času.

Oblast mu je kmalu zaupala vodenje kmetijskih šol v Dravski banovini, po vojni pa je odšel na specializacijo na Češko, Nizozemsko in Avstrijo. Njegovo odlično znanje je kmalu obrodilo sadove. Z manjšo ekipo sodelavcev so na posestvu Češenik pri Domžalah začeli križati tuje sorte krompirja, da bi vzgojili lastne sorte, ki bi bile primerne za naše razmere. Uspelo jim je vzgojiti prvih osem sort, ki so bile priznane kot prve slovenske sorte krompirja: igor, vesna, viktorija, karmin, matjaž, cvetnik, dobrin in jubilej. »Viktor Repanšek je bil velik znanstvenik, vendar zelo skromen človek. Bil je tudi soustanovitelj kamniških skavtov. Za svoje delo je prejel več priznanj, med drugim ga je predsedstvo odlikovalo z redom dela z zlatim vencem, Biotehniška fakulteta mu je podelila Jesenkovo priznanje, Občina Kamnik pa naziv čas­tnega občana,« pravi Daniel Bezek, ki je podatke o živ­ljenju in delu tega znanega Kamničana, ki je umrl leta 2006, zbral in predstavil na razstavi, ki bo v prostorih kamniške občine na ogled še do konca septembra. V petek sta Viktorja Repanška kot očeta prvih slovenskih sort krompirja na predavanju v dvorani frančiškanskega samostana v Kamniku predstavila Daniel Bezek in Tadej Sluga. V ponedeljek, prav na stoto obletnico Repanškovega rojstva, pa bodo na njegovi rojstni hiši na Šutni odkrili spominsko ploščo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 28. april 2010 / 07:00

Živahen Markov smn`

Minuli konec tedna je dogajanje v Vrbi zaznamoval tradicionalni Markov smn`, ki ga ob godu vaškega zavetnika sv. Marka prireja Kulturno društvo dr. France Prešeren Žirovnica - Breznica (KD).

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 7. avgust 2019 / 11:26

Kranjčana so ovadili zaradi goljufij

Kranj – Koprski kriminalisti so pred kratkim zaključili preiskavo goljufije in na koprsko tožilstvo podali ovadbo zoper zakonca iz Kranja, ki naj bi pri trgovanju z vrednostnimi papirji oškodovala...

Kultura / sreda, 7. avgust 2019 / 11:23

Vsi zvoki sveta

S festivalom Okarina je Bled ponovno preplavila glasba največjih svetovnih mojstrov etno glasbe. Obiskovalci so lahko uživali v koncertih na gradu ter na jezerski promenadi.

Zanimivosti / sreda, 7. avgust 2019 / 11:18

Se ob polni luni rodi več otrok

V statističnem uradu ugotavljajo, da lunine mene bistveno ne vplivajo na čas rojstev otrok. Od vseh štirih luninih men se v povprečju najmanj otrok rodi prav na dneve s prazno luno.

Nasveti / sreda, 7. avgust 2019 / 11:16

Čiščenje

Lahko čistite svoje telo, se postite, pijete zeliščne napitke, se klistirate. Lahko čistite stanovanje, hišo, delovni prostor, klet … Ko se z ljudmi pogovarjam, kaj počno med počitnicami, običajno...

Radovljica / sreda, 7. avgust 2019 / 11:13

Velika plaketa Avguštinu Mencingerju

Radovljiški župan Ciril Globočnik je na slovesnosti ob občinskem prazniku nagrajencem podelil občinska priznanja. Prejeli so jih posamezniki in organizacije za izjemno delovanje na področju prostovolj...