Razstava o delu in življenju Viktorja Repanška, na kateri je mogoče videti tudi sorte krompirja, bo v prostorih občine na ogled do konca septembra.

Poklon očetu slovenskega krompirja

Te dni mineva sto let od rojstva Viktorja Repanška, priznanega agronoma in znanstvenika, zaslužnega za prve sorte slovenskega krompirja. Na občini so odprli razstavo o njegovem življenju in delu, v ponedeljek pa bodo na njegovi rojstni hiši v Kamniku odkrili še spominsko ploščo.

Kamnik – Viktor Repanšek je bil rojen na Šutni, v družini z majhno kmetijo, a kljub visokim stroškom mu je mama omogočila šolanje na gimnaziji, ki ga je nato popeljalo na Kmetijsko gozdarsko fakulteto v Zagreb, ki jo je končal v rekordnem času.

Oblast mu je kmalu zaupala vodenje kmetijskih šol v Dravski banovini, po vojni pa je odšel na specializacijo na Češko, Nizozemsko in Avstrijo. Njegovo odlično znanje je kmalu obrodilo sadove. Z manjšo ekipo sodelavcev so na posestvu Češenik pri Domžalah začeli križati tuje sorte krompirja, da bi vzgojili lastne sorte, ki bi bile primerne za naše razmere. Uspelo jim je vzgojiti prvih osem sort, ki so bile priznane kot prve slovenske sorte krompirja: igor, vesna, viktorija, karmin, matjaž, cvetnik, dobrin in jubilej. »Viktor Repanšek je bil velik znanstvenik, vendar zelo skromen človek. Bil je tudi soustanovitelj kamniških skavtov. Za svoje delo je prejel več priznanj, med drugim ga je predsedstvo odlikovalo z redom dela z zlatim vencem, Biotehniška fakulteta mu je podelila Jesenkovo priznanje, Občina Kamnik pa naziv čas­tnega občana,« pravi Daniel Bezek, ki je podatke o živ­ljenju in delu tega znanega Kamničana, ki je umrl leta 2006, zbral in predstavil na razstavi, ki bo v prostorih kamniške občine na ogled še do konca septembra. V petek sta Viktorja Repanška kot očeta prvih slovenskih sort krompirja na predavanju v dvorani frančiškanskega samostana v Kamniku predstavila Daniel Bezek in Tadej Sluga. V ponedeljek, prav na stoto obletnico Repanškovega rojstva, pa bodo na njegovi rojstni hiši na Šutni odkrili spominsko ploščo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 22. februar 2007 / 06:00

Zahodni rob slovenske besede

Dr. Rafko Dolhar, predsednik stranke Slovenska skupnost na Tržaškem, zdravnik, univerzitetni profesor in planinec, ima gorenjske korenine.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 10. junij 2015 / 19:08

Prispevek še vedno previsok

Predstavniki petih opozicijskih strank in list so pred četrtkovo sejo, na kateri bodo škofjeloški svetniki sprejemali odlok o komunalnem prispevku, še enkrat opozorili, da je ta previsok in nepravičen...

Kamnik / sreda, 10. junij 2015 / 19:07

Dneve so jim polepšali z jadranjem

V soboto, 30. maja, se je v Marini Veruda pri Puli uspešno zaključil letošnji štiridnevni izobraževalno-terapevtski projekt Jadranje za jutri, ki ga za otroke s posebnimi potrebami pripravijo člani Šp...

Razvedrilo / sreda, 10. junij 2015 / 19:04

Irec Nick in Američan Christopher

Vila Podvin je gostila irskega kuharja Nicka Wattsa, kuharski mojster Christopher Williams pa je obiskal Biotehniški center Naklo.

Kronika / sreda, 10. junij 2015 / 19:02

Brez oklevanja začel oživljati

Policist Boštjan Perko je prejšnji teden brez oklevanja in ob pomoči mimoidočih začel oživljati moškega, ki je brez znakov življenja obležal sredi Šenčurja.

Nasveti / sreda, 10. junij 2015 / 19:01

Kaj storiti po ugrizu kače

V Splošni bolnišnici Jesenice vsako leto obravnavajo od tri do pet pacientov, ki jih je ugriznila kača. Letos so že pomladi imeli dva bolnika, ki ju je domnevno ugriznil gad. Nihče od njiju ni bil...