Bled postaja festivalsko mesto
Blejska glasbena festivala z najdaljšo tradicijo Okarina etno festival in Festival Bled bosta tudi letos poskrbela za bogato koncertno dogajanje v srcu Gorenjske.
Bled – Tudi letošnje poletje bo na Bledu že tradicionalno festivalsko obarvano. V prvi polovici bo na Bledu potekal že 19. Mednarodni glasbeni festival Bled, dva avgustovska vikenda pa bosta v znamenju 24. Okarina etno festivala, enega najstarejših in najbolj prepoznavnih etno festivalov v Evropi. Ob tem pa bo Blejski grad vse tri poletne mesece gostil tudi številne druge kulturno zabavne prireditve. Na prvo v okviru Poletne muzejske noči Zavod za kulturo Bled vabi že ta konec tedna. »Bled vse bolj postaja festivalsko mesto, saj bo ob obeh že priznanih festivalih letos prvič pri nas potekal filmski festival, uspešno pa se uveljavlja tudi festival mladih pevskih talentov Zlati mikrofonček,« je na novinarski konferenci uvodoma povedal Matjaž Završnik, direktor Zavoda za kulturo Bled in dodal, da jim kljub krizi še nekako uspe podpreti omenjene prireditve oziroma kulturne programe v mestu.
Prav lokalna skupnost z Zavodom je tudi glavni podpornik Festivala Bled, ki je letos ob sredstva, ki jih je zanj namenjalo Ministrstvo za kulturo. »Strokovna komisija nam očita preveč pedagoško naravnanost festivala,« je med drugim povedal umetniški vodja festivala Jernej Brence, hkrati vesel, da jim je kljub temu festival uspelo obdržati: »Žal smo zato festival morali tudi nekoliko okrniti, kar pa ne pomeni, da v danih razmerah nismo pripravili nekaj odličnih koncertnih doživetij.« Letos tako ne bo že tradicionalne Noči slovenskih skladateljev, prav tako pa so se morali odreči tudi tekmovanju violinistov in violistov. Kljub temu imajo za mojstrske tečaje prijavljenih že več kot sto mladih glasbenikov.
Kot rečeno, bo letos na sporedu enajst koncertov, ki se bodo med 1. in 17. julijem zvrstili na šestih različnih prizoriščih: na Blejskem gradu, v Festivalni dvorani, cerkvi sv. Martina, Grand hotelu Toplice, Vili Bled in Belvederju. Na poslušanje bo tako klasična glasba in vrhunsko zborovsko petje kot džezovski ritmi in cross over glasba. Kot prvi bodo v cerkvi sv. Martina pod taktirko Alana Heatheringtona nastopili člani in članice komornega zbora Chicago master Singers, ki izvajajo cerkveno zborovsko glasbo na najvišji ravni. Sledili bodo glasbeni večeri klasične glasbe v Grand hotelu Toplice z violinskim koncertom, večerom posvečenim Eugenu Ysayeju, zanimiv bo »dvoboj« med violino in violo.
Vrhunec festivala bo zagotovo koncert znamenitih Voroneških deklet, ki so nekakšna ženska protiutež ruskim kozakom. Gre za osemnajstčlansko zasedba Voroneške državne filharmonije, ki vrhunsko glasbeno izvedbo dopolnjujejo z razkošno kostumografijo in očarljivimi koreografijami. Festivalsko dogajanje se bo nato za večer glasbe in likovne umetnosti, naslovljen Sun of Art preselilo v Vilo Bled, kjer bosta med drugimi nastopila sopranistka Janja Hvala in saksofonist Matej Kuželj. Noč slovenskih skladateljev bo nadomestil večer klasične glasbe z naslovom Mala blejska glasba, kjer bosta izvedeni dve novosti Črta Sojarja Voglarja. Sledil bo zaključni koncert mojstrskih tečajev pa še dva godalna koncerta, zagotovo pa po zanimiv tudi zaključek festivala s zasedbo Balkan boys, njihov gost pa bo znani glasbenik Hari Mata Hari.
Okarina etno festival bo letos najavil koncert sredi julija v okviru Blejske noči v TPC Bled, nastopil pa bo ansambel Roots Intention Crew iz Francije, ki ga kritiki označujejo kot »eksplozijo energije na odru«. Umetniški vodja festivala Leo Ličof je za prva dva avgustovska vikenda napovedal sama odlična glasbena imena: »Vesel sem, da se z letošnjim programom postavljamo ob bok najboljšim festivalom etno glasbe v Evropi. Žal z osmimi nastopajočimi še vedno sodimo med manjše festivale, a glede na razmere moramo biti zadovoljni, da še vedno ostajamo na tako visoki ravni.« V prvem delu bodo na Blejskem gradu tako igrali glasbeniki iz Azerbajdžana, Walesa, Senegala in Finske, v drugem delu pa bodo na tradicionalnem velikem odru v Zdraviliškem parku nastopili glasbeniki iz Španije, Makedonije, Burkine Faso in Venezuele. Izpostaviti je treba koncert Catrin Finch in Seckouja Keita, zelo zanimiva bo novinka v svetu etno glasbe, venezuelska skupina Family Atlantica. Festival bo sicer odprl Fargana Quasimova Ensemble, ki nastopa pod pokroviteljstvom fundacije Aga Khan. Vsekakor pa bo letošnji vrhunec koncert virtuoza klarinetista, saksofonista in violinista Ferusa Mustafova.
Vse poletje bodo na gradu različne prireditve – tako nastopi igralske skupine vitezov Gašperja Lambergarja kot koncerti, jeseni pa se bodo začeli tudi predavanja v okviru muzejskih večerov, prvo bo o družini Lazarini iz Smlednika.