Oktoberfest
Pred dvesto leti so münchenski mestni očetje prevzeli v svoje roke veliko ljudsko veselico Oktoberfest, ki oživi vsako leto znova. Prekinitve so bile zaradi epidemij kolere, vojn in kriznih časov, vsega skupaj jih je bilo štiriindvajset.
Začelo se je 12. oktobra 1810, ko sta se poročila kronski princ Ludwig I. in princesa Theresa von Sachsen-Hildburgshausen. Na slavje so bili povabljeni vsi meščani, ki jih je bilo takrat 40.000 (za 31. 12. 2020 jih napovedujejo 1.475.129). Vse mesto je slavilo, po uradnih virih so razdelili 32.065 žemelj, 3992 funtov švicarskega sira, 80 centov jagnjetine, 232 hektolitrov piva in štiri hektolitre avstrijskega belega vina. Dan pred tem so slavili celo mestni zaporniki, ki jih je pogostila izraelitska skupnost.
Pet dni zatem, 17. oktobra, so bile na velikanskem travniku v bližini mesta konjske dirke. Tekmovalo je trideset konj iz bližnje konjeniške divizije. In v čast nevesti je dobil griček kot naravna tribuna tudi svoje ime: Terezijin vrh.
Konjske dirke so postale stalnica – zdaj jih prirejajo le ob jubilejih–, zrasla so kegljišča, gugalnice … Leta 1818 je bil postavljen prvi vrtiljak, začele so rasti stojnice … Leta 1819 so se mestni očetje odločili, da bo to ljudsko slavje vsako leto.
Zaradi toplega babjega poletja so začetek Oktoberfesta prestavili v drugo polovico septembra, slavnostni zaključek pa je prvo nedeljo v oktobru. Pivo so začeli točiti leta 1880, leto kasneje, leta 1881, se je razbohotila piškopeka. Elektrika se je prižgala v šotorih leta 1901 … Ob stoletnici so stočili 12.000 hektolitrov piva. Staro pravilo je, da smejo prodajati le münchenske pivovarne … Danes ima slavnostni šotor pivovarne Hofbräu 10.000 sedežev!
Otvoritvena slavnost se začne ob 12. uri v starem središču mesta. Povorko kočij občinskih velmož, pivovarnarjev, estradnih zvezd, narodnih noš z vse Bavarske, iz Avstrije in Tirolske, pihalnih orkestrov peš in na vozovih vodi Münchner Kindl/Münchenski otročiček, figura z münchenskega grba v rjavi kuti s širokimi rumenimi progami, ki jo oživlja čedna mladenka.
Pot od središča mesta pa do »Wiesna« (travnika) je dolga osem kilometrov. Oktoberfest se uradno začne, ko nadžupan nastavi prvi sod piva. Potem se na tem velikanskem zabavišču uveljavlja rima: evforija-norija. Lani se je na travniku v 16 dneh zvrstilo 6,3 milijona obiskovalcev z vsega sveta. Ocena: nepozabno … Za 2020 že obetajo več veganske hrane … vse pogosteje pa je slišati proteste proti množičnemu pijančevanju, ki da »je daleč od pravega ljudskega slavja«.
Obazda – bavarski sirov namaz
Za 4 osebe potrebujemo: 200 g camemberta, 20 g masla, 10 g sladke paprike, 50 g svežega belega sira, lahko tudi skute, 10 g kumine, sol, poper, 5–8 cl svetlega piva, narezane redkvice in drobnjak.
V stekleni posodi z vilicami zdrobimo camembert in ga dobro pretlačimo. Nato vmešamo maslo, sir ali skuto, papriko, sol in poper v gladko zmes. Na koncu dodamo pivo in pazimo, da zmes ne bo preredka. Po želji obazdo oblikujemo v hlebček, ga posujemo z drobnjakom in obložimo z redkvicami. Ponudimo z dobrim rženim kruhom.
Pa dober tek!