
Iz jezera odstranili alge
Javni zavod Triglavski narodni park je konec avgusta skupaj s prostovoljci na Planini pri Jezeru izvedel ukrepe za izboljšanje stanja tamkajšnjega jezera.
Planina pri Jezeru – S pomočjo sredstev iz Sklada za podnebne spremembe za izvajanje upravljavskih nalog v povezavi z blaženjem in prilagajanjem na podnebne spremembe v zavarovanem območju so v jezeru na Planini pri Jezeru poskrbeli za odstranitev alg. V akciji jim je pomagalo dvanajst prostovoljcev.
V jezeru so se namreč zaradi kopičenja hranil in organskih snovi močno razrasle alge, pri čemer so bile najbolj opazne zelene nitaste alge, ki sprva rastejo na dnu jezera, kasneje pa se dvignejo na površino in tvorijo zelenkasto-rjavi pas na obali jezera. Vzrokov za tako stanje jezera je več, pojasnjujejo v javnem zavodu TNP. Eden od razlogov je naselitev rib v jezero leta 1951, in sicer klena in koreslja. »Ribe se prehranjujejo z živalskim planktonom in kmalu po naselitvi rib je prišlo do velikih sprememb v njegovi sestavi, nekatere vrste so celo popolnoma izginile. Ribe so najprej pojedle večje planktonske rakce. Ko je teh začelo primanjkovati, so napadle manjše živali in nevretenčarje na dnu, predvsem enodnevnice in mladoletnice.« Prav omenjene vrste so v preteklosti nadzorovale rast alg. Ko so jih ribe iztrebile, so se alge in vodne rastline nenadzorovano razmnožile in v nekaj letih se je kristalno čisto jezero spremenilo v sluzasto mlakužo. K evtrofikaciji jezera so pripomogle tudi prehranjevalne navade koreslja, ki išče hrano v velikih skupinah v bližini brega. »Ob iskanju hrane živali ves čas dvigajo blato. Hranilne snovi, skupaj s tistimi, ki jih deževnica spere z okoliških travnikov, povzročajo še bujnejšo razrast alg.« Ukrepi za izboljšanje stanja jezera tako vključujejo zmanjšanje vnosa hranil ter odstranitev rib in organske mase oziroma alg. Že pred leti so uredili čistilno napravo pri koči, letos pa so v javnem zavodu TNP pridobili sredstva tudi za odstranjevanje rib in alg, so pojasnili. »Alge je bilo treba privleči do obale in jih odstraniti iz vode,« so razložili in dodali, da je bil na nekaterih delih jezera pas alg širok več kot deset metrov in je bilo potrebno veliko iznajdljivosti, da so jih odstranili. V prihodnjih mesecih načrtujejo tudi delni izlov rib.