Ceste terjale višji davek kot lani
V letošnjem prvem polletju je na slovenskih cestah umrlo že 56 oseb, 15 več kot v enakem obdobju lani. Poleg preventivnih aktivnosti napovedujejo tudi pogostejše policijske nadzore prometa.
Kranj – Stanje varnosti cestnega prometa se je letošnje poletje poslabšalo in tudi v prvi polovici leta je bilo nekoliko slabše kot v lanskem prvem polletju, z zaskrbljenostjo ugotavljajo na Agenciji za varnost cestnega prometa (AVP), kjer bodo zato še okrepili preventivne aktivnosti, s katerimi bodo voznike ozaveščali predvsem o štirih največjih dejavnikih tveganja v prometu, to so hitrost, alkohol, mobilni telefon in varnostni pas. »Letošnje leto se je začelo tragično. Poletni meseci pa so tudi zaradi bolj obremenjenih cest, raznovrstnosti udeležencev v cestnem prometu, varljivega občutka varnosti in brezskrbnosti običajno najbolj kritični, z največ prometnimi nesrečami. Tako so tudi letošnjo prvo polovico poletja zaznamovali številni tragični dogodki,« pojasnjuje Vesna Marinko, v. d. direktorice AVP.
V prvi polovici leta se je v Sloveniji zgodilo malenkost manj nesreč kot lani, a je v njih umrlo že 56 oseb, kar je 15 več kot lani, medtem ko je bilo huje (326) in lažje ranjenih (2.958) manj za 13 oziroma osem odstotkov. V primerjavi z lanskimi šestimi smrtnimi žrtvami se je opazno povečalo število umrlih motoristov (enajst) in potnikov na motorju (dva). Letos je umrlo še enajst pešcev (lani sedem), štirje kolesarji (lani trije), osem potnikov v avtomobilih (lani sedem) in 16 voznikov osebnih vozil (lani sedem). Prometna varnost se je najbolj poslabšala na regionalnih cestah, vsaka peta smrtna žrtev pa je bil tujec. Vzroki prometnih nesreč ostajajo že nekaj let isti: najpogostejši je neprilagojena hitrost, sledita nepravilna stran ali smer vožnje in nepravilno ravnanje pešcev.
Na nedavnem sestanku AVP s predstavniki policije in drugih nadzornih organov so se dogovorili za okrepitev njihovega sodelovanja in izmenjave informacij ter povečanje nadzora. »Dodatno načrtujemo aktivnosti, ki bodo prilagojene poslabšanemu stanju, predvsem lokalno. Specializirana enota za varnost prometa v prihodnje načrtuje dvodnevne nadzore prometa. Kar pomeni, da bodo s tem povečali efektivno prisotnost policistov. Poleg tega policija vsakodnevno izvaja krajše lokalno omejene poostrene nadzore,« napoveduje Boštjan Smolej z Generalne policijske uprave.