Nekaj družinskih zdravnikov v ZD Kranj bo v kratkem najverjetneje nastopilo delo v skrajšanem delovnem času, urnik teh ambulant bo zato nekoliko prilagojen. / Foto: arhiv Gorenjski glas

Družinski zdravniki v Kranju so preklicali odpovedi

V Zdravstvenem domu Kranj so vsi zdravniki, ki so za 15. september napovedali odpovedi delovnih razmerij, te preklicali. V iskanju nadaljnjih rešitev, da bo družinska medicina v zadovoljstvo predvsem občanov, pa tudi zdravnikov, delodajalcev in občine, so se zdravniki sestali tudi z župani.

Na kranjski občini pripravljajo spremembo pravilnika, s katerim bi pet, šest stanovanj namenili zdravnikom družinske medicine. Morda bi ravno ponujena stanovanja pritegnila kakšnega zdravnika v Kranj.

Kranj – Na pobudo Zdravstvenega doma (ZD) Kranj je bil prejšnji teden sklican sestanek z župani občin, ki jih pokriva ZD Kranj. Udeležili so se ga zdravniki družinske medicine ZD Kranj in župani Mestne občine (MO) Kranj ter občin Naklo, Cerklje, Preddvor, Šenčur in Jezersko. »Govorili smo o aktualni problematiki, predlagali sprejem še nekaterih ukrepov, ki bodo delovno okolje ZD Kranj napravili privlačnejše za mlade zdravnike. Rešitev večine težav je kadrovska okrepitev, ki jo lahko razrešimo le s širokim sodelovanjem vseh deležnikov. Kljub sprejemu določenih ukrepov za izboljšanje delovnih pogojev s strani vodstva ZD Kranj je namreč še nekaj takih, katerih sprejem je v pristojnosti občin,« je povzela direktorica ZD Kranj Lili Gantar Žura.

Župan Naklega Ivan Meglič, ki se je pred časom že udeležil podobnega sestanka, je po tem zadnjem povedal, da so zdravniki župane seznanili s stanjem po zaostritvi: »Sporočili so nam, da sta dve zdravnici dejansko odšli in da se dogovarjajo za nekaj specializacij. Poudarili so, da jih bolj kot plačilo za več dela moti delovni čas. Nekako so nas prepričali, da bi kot dodatno spodbudo mladim zdravnicam predlagali samo enkrat tedensko delo v popoldanskem času. Župani smo bili mnenja, da če bi na ta način lahko izboljšali delovanje in zagotovili več zdravnikov, jim to možnost omogočimo. Nekako smo se dogovorili za poskusno obdobje enega leta. Glede na to, da gre predvsem za zdravnice, ki imajo družine, sem tudi sam mnenja, da se jim to omogoči. Sestanek se mi je zdel korekten in koristen. Takšno pogovarjanje naj v izogib ponovnim zapletom postane praksa.«

Kranjski župan Matjaž Rakovec je potrdil, da župani podpirajo aktivnosti družinskih zdravnikov, da pa je ključno, da so družinski zdravniki v ZD Kranj umaknili odpovedi delovnih razmerij in bo za občane občin, ki jih pokriva ZD Kranj, še naprej dobro poskrbljeno. Kot bistveno težavo je tudi Rakovec navedel pogosto popoldansko in večerno delo ob dejstvu, da je precej novih zdravnic tudi mladih mamic. »Občinam ustanoviteljicam ZD Kranj bodo družinski zdravniki naslovili pobudo, da se njihove obveznosti zmanjšajo, je pa v to treba vključiti tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in delodajalce. Mislim, da bomo našli skupen jezik v zadovoljstvo predvsem občanov, pa tudi zdravnikov, delodajalcev in občine,« je pojasnil kranjski župan in dodal, da ima MO Kranj v tem trenutku na voljo eno prosto stanovanje, ki ga lahko namenijo zdravniku družinske medicine, in še: »Na občini pripravljamo spremembo pravilnika, s katerim bi pet, šest stanovanj namenili zdravnikom družinske medicine.« Morda bi ravno ponujena stanovanja pritegnila kakšnega zdravnika v Kranj.

Kot smo že poročali, je 24 zdravnikov družinske medicine od skupaj 34 v ZD Kranj s 15. septembrom napovedalo odpovedi delovnega razmerja, če jih odločevalci ne bodo razbremenili prevelikega števila opredeljenih pacientov in preobilice administrativnih opravil. Del tega je vlada že uresničila, del še ne. Dve odpovedi sta bili realizirani že v juniju, zanju so dobili zamenjavo, obe ambulanti pa sta že polni. Do včeraj so vsi družinski zdravniki preklicali odpovedi, nekaj pa jih bo v kratkem najverjetneje nastopilo delo v skrajšanem delovnem času, urnik teh ambulant bo zato nekoliko prilagojen.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 28. junij 2015 / 12:10

Pijan, neprivezan in brez vozniškega dovoljenja

Brnik – Gorenjski policisti pred zgradbo na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana zaradi kršitve cestnoprometnih predpisov ustavili in preverili voznika. Ta med vožnjo ni uporabljal varnostnega pasu,...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 17. maj 2014 / 09:22

Uničene zaloge so že nadomestili

Požar, ki je minulo soboto v Kamniku uničil šestdeset ton granulatov in plastičnih izdelkov podjetja Iskra Mehanizmi, za delovanje družbe ne bo imel hujših posledic.

Slovenija / sobota, 17. maj 2014 / 09:21

Profesionalni in predani, ne glede na krizo

V Vojašnici Petra Petriča v Kranju je bila osrednja slovesnost ob dnevu Slovenske vojske. »Morala v Slovenski vojski ni odvisna od materialnih dobrih, čeprav si ne delam utvar, da to ni pomembno,« je...

Kronika / sobota, 17. maj 2014 / 09:02

Šofer ranjen, konj poginil

Dolenja vas – Na odseku ceste med Dolenjo vasjo in Bukovico v Selški dolini se je minuli torek zgodila prometna nesreča, ko je šofer vozila s prikolico za prevoz konj zaradi neprilagojene hitrosti...

Kranj / sobota, 17. maj 2014 / 09:01

Za več vključevanja mladih

Sodelovanje sta Območni združenji Rdečega križa Kranj in Celje utrdili s podpisom Listine o sodelovanju.

Šport / sobota, 17. maj 2014 / 08:56

Krvavo potrebujejo točke

V ligi Telekom se bodo nogometaši Triglava na domači zelenici danes pomerili z ekipo Celja, nogometaše Domžal pa na zadnji domači tekmi sezone čaka obračun z Olimpijo.