Zgradili bodo kanalizacijo
V zaselku Britof v Podbrezjah bo Občina Naklo začela gradnjo sekundarne fekalne kanalizacije. Izbrani izvajalec del je Gorenjska gradbena družba. Investicija je vredna nekaj čez 600 tisoč evrov.
Naklo – Župan Občine Naklo Ivan Meglič in direktor Gorenjske gradbene družbe (GGD) Stanislav Remic sta v petek podpisala pogodbo o gradnji sekundarne fekalne kanalizacije v zaselku Britof v Podbrezjah. »GGD je bila med devetimi ponudniki najugodnejši izvajalec del. Gre za prvo fazo gradnje v Podbrezjah – od odseka od podružnične šole do cerkve in zahodne strani do križišča Grmač. Sočasno z gradnjo sekundarne fekalne kanalizacije bomo obnovili vodovod, uredili odvodnjavanje meteorne vode ter javno kanalizacijo in ostale komunalne vode, kot so elektrika, telekomunikacije ... Investicija je vredna 603 tisoč evrov (brez DDV), iz letošnjega občinskega proračuna bomo zanjo namenili dobrih 300 tisoč evrov, v naslednjem letu še ostalo. Del trase (proti Grmaču) poteka po državni cesti, v dogovorih z državo smo, da bi bila gradnja sočasna, tudi pri obnovi zgornjega ustroja cestišča na delu državne ceste, v katerega občina ne bo posegla. V sklopu gradnje bomo poskušali urediti še manjkajoči pločnik na šolski poti na zemljišču, ki je v zasebni lasti in ima občina zanj pogodbo o najemu,« je povedal župan Meglič. Zaključek gradnje je predviden v aprilu 2020, po zaključku ima izvajalec del še tri mesece časa, da pridobi uporabno dovoljenje. Kako bodo dela potekala, je odvisno tudi od tega, kakšna bo zima. Kot je pojasnil Stanislav Remic, bodo začeli v kratkem oziroma takoj po pridobitvi dokumentacije in uvedbe v dela. V času gradnje prebivalce prosi za potrpežljivost, saj bo občasno prihajalo do delne ali popolne zapore cest, bodo pa v največji možni meri poskrbeli za obvoze.
Župan Meglič je še dejal, da naj bi konec poletja v prihodnjem letu imeli že nov razpis za gradnjo sekundarne kanalizacije za severni del Podbrezij, in če bo šlo vse po načrtih, leto kasneje še v zaselku Dolenja vas. Ob tem je opozoril: »Še posebej manjše občine si prizadevamo, da bi država omogočila sofinanciranje teh projektov iz evropskih kohezijskih skladov tudi za območja, manjša od 2000 populacijskih enot (PE). Območja v občini, v katerih smo do zdaj uredili kanalizacijo, so imela več kot 2000 PE. Zdaj so na vrsti manjši kraji, Podbrezje ima na primer 1200 PE; taki projekti so finančno zahtevnejši, večjih dolžin, sofinanciranja pa ni.«