Tri tisoč romarjev na Višarjah
Višarje so božja pot Evrope, je dejal v pridigi pri nedeljski slovesni maši na romanju treh Slovenij mariborski nadškof dr. Franc Kramberger.
Višarje – Danes smo prodali nad dva tisoč vozovnic, kar je eden od največjih dnevnih obiskov romarjev v zadnjih letih, mi je na vprašanje, koliko ljudi so prepeljali na 1700 metrov visoko goro, v nedeljo popoldne v lepi slovenščini odgovorila prodajalka vozovnic na spodnji postaji žičnice na Višarje. Ker so številni krenili na Višarje po znani romarski poti z nedokončanimi postajami Križevega pota kiparja Toneta Kralja, in po drugih poteh, je bilo v nedeljo v prekrasnem vremenu na Višarjah nad Kanalsko dolino blizu tri tisoč ljudi. Tradicionalno, že 22. romanje »treh Slovenij« (zamejske, izseljenske in matične), ki ga organizirata Rafaelova družba iz Ljubljane in Zveza evropskih izseljenskih duhovnikov, je bila krona na praznovanju 650-letnice božje poti na Višarje.
Letošnje romanje Slovencev iz Slovenije, izseljenstva in zamejstva na Višarje, ki so se jim pridružili tudi italijansko in nemško govoreči božjepotniki s Koroškega in iz Italije, so v četrtek s pogovori v Žabnicah in v Erlichovem domu na Višarjah začeli mladi. V petek so obiskali tudi Ziljsko dolino na Koroškem, v soboto pa so se povzpeli na bližnjo goro Lovec.
Govornik na letošnjem aktualnem pogovoru je bil slovenski duhovnik s Koroškega in rektor katoliškega doma v Tinjah/Tainach Jože Kopeinig. Govoril je o dialogu in iskanju resnice. Dejal je, da nihče na svetu ni vseveden in da brez dialoga z drugače mislečimi ni poti do resnice. Na tej poti ne smemo biti tekmeci, ampak sopotniki in romarji. Dialog ni zmagoslavje enega nad drugim. V njem ne sme biti poraženih in poraza, je med drugim povedal znani koroški slovenski duhovnik.
Slovesno mašo je skupaj s številnimi duhovniki daroval mariborski nadškof metropolit dr. Franc Kramberger. V imenu duhovščine in romarjev mu je izrekel dobrodošlico župnik v Žabnicah in skrbnik svetišča na Višarjah Dionizij Matevžič, ki uspeva v župniji in na Višarjah ohranjati sožitje različnih narodov, kultur in jezikov. »Pred dobrim mesecem se je slovesno začelo jubilejno leto ob 650-letnici romanj semkaj, na Svete Višarje, ki so biser naravne lepote, oko vseh gorskih vrhov, ki kakor prstan obdajajo ta sveti kraj. Tu so se stoletja srečevali Slovani, Romani in Germani. Tu je stičišče treh kultur in jezikov. Že od 16. stoletja so Svete Višarje imenovali Božja pot treh narodov, danes pa lahko rečemo Božja pot Evrope. In temu jubilejnemu dogajanju pridružujemo danes Srečanje treh Slovenij. Slovenska beseda srečanje vključuje besedo sreča,« je povedal nadškof in pridigo sklenil s priporočilom, da si moramo vsi, »ki oblikujemo življenje v matični domovini, pa tudi v zamejstvu in izseljenstvu, prizadevati, da bo naše življenje bolj pravično, solidarno, dostojanstveno, manj zamorjeno, bolj veselo in srečno, manj sprto in razdvojeno in bolj spravno«.