Poprova meta najprej ogreje, nato hladi
Eterično olje poprove mete ima poseben učinek na živce, s katerimi zaznavamo mraz. Nekaj trenutkov po tem, ko ga zaužijemo ali vtremo v kožo, nas najprej lahno zapeče oz. ogreje, nato pa prijetno hladi.
Liste poprove mete (Mentha x piperita) nabiramo julija in avgusta. Za čaje uporabljamo sveže ali jih posušimo. Pri sušenju je treba paziti, da listov ne poškodujemo s stiskanjem ali pogostim prelaganjem. Taka meta počrni in s tem izgubi kakovost. Zdravilnost mete je predvsem v metinem eteričnem olju, ki vsebuje petdeset do devetdeset odstotkov mentola. V lekarnah lahko nabavimo eterično olje, pridobljeno z vodno-parno destilacijo iz sveže nabranih cvetočih vrhov vej poprove mete.
Ta hip najbolj zaželena
V zadnjih letih se zdi, da je poprova meta zasedla sam zeliščni tron, kjer je dolgo kraljevala kamilica. To ljudsko zdravilno zelišče, ki je prehodilo dolgo pot z Daljnega vzhoda, najdemo domala v slehernem vrtu na deželi. Navdušuje z izrazito ostro aromo po balzamu in kafri. Poprova meta naj bi bila spontani križanec drugih vrst mete, ki so v srednjem veku prišle v Evropo prek Sredozemlja iz Azije. Šele konec 17. stoletja se je udomačila v Angliji, po naših pokrajinah pa se je razširila šele v zadnjih stoletjih. Dandanes je najbolj iskana aromatična rastlina, ki jo na veliko gojijo po vsem svetu.
Preganja črve v drobovju
Čeravno je zgodovina poprove mete na Stari celini razmeroma kratka, naj bi to meto, bolj verjetno pa kakšno drugo sorodno meto, kot »želodcu prijazno« opisal že Dioskurid. Plinij je bil še bolj natančen: »Pri bolečinah trebuha in boleznih žolča je skrajno učinkovita. Blaži bolečino želodca in preganja črve v drobovju.«
Pomirja žolčne napade
Olje poprove mete se razlikuje od eteričnih olj drugih zdravilnih rastlin, ker ima poseben učinek na živce, s katerimi zaznavamo mraz. Kot smo že omenili, nas nekaj trenutkov po zaužitju ali vtiranju v kožo najprej lahno peče, nato pa hladi. Po zaužitju nastopi komaj zaznavna neobčutljivost, pomirijo se bolečine in krči. Vtiranje omili bolečine na prizadetem mestu. Glavobol preneha, bolečine v živcih se zmanjšajo ali povsem prenehajo. Na splošno velja, da poprova meta poživlja izločanje žolča, pomirja žolčne napade, preganja vetrove, sprošča krče in spodbuja prebavo. Velja za odlično sredstvo proti slabosti želodca, povezani z bruhanjem.
Blaži kolike in krče
Dr. Katja Galle-Toplak v Zdravilnih rastlinah na Slovenskem navaja, da poprovo meto zelo uspešno uporabljamo pri jetrnih in žolčnih obolenjih, povezanih s kolikami. Pri želodčnih težavah, posebno pri povečani količini želodčne kisline, pri krčevitih bolečinah želodca in črevesja ta zdravilna rastlina zelo učinkovito blaži krče. Dobro pomaga pri živčnosti, nervoznem srcu, pri slabem spancu, glavobolu in celo migreni. Pri boleči menstruaciji, povezani s krči, najbolje učinkuje skupaj z drugimi drogami. Eterično olje deluje spazmolitično in sekretolitično, posebno na bronhije.
Za ljudi, ki veliko sedijo
Stiški dohtar Simon Ašič je o poprovi meti med drugim zapisal, da ima anestetični učinek – hladi, če jo žvečimo. Njen čaj pomirja živce in jih krepi, vpliva na izločanje žolča, seča in želodčnih sokov, blaži bolečine, krepi delovanje jeter in trebušne slinavke, uporabljamo jo kot antiseptik pri prehladih. Koristna je za ljudi, ki veliko sedijo, in tiste, ki imajo slab zadah iz ust.
Nadaljujemo prihodnjič, ko bomo omenili še kakšno zdravilno odliko poprove mete, pridali nekaj receptur za metine pripravke in opozorili pred pretiranim nalivanjem z metinim čajem.