Ljubezen ...

Zvestoba. Potrpežljivost. Uvidevnost. Ljubezen.

Janja in Dušan Bajda sta konec avgusta praznovala sedemdeseto obletnico poroke. Kranjčana zadnja leta preživljata umirjeno, lepo jesen življenja v garsonjeri v radovljiškem domu starostnikov.

»Že sedemdeset let hodiva po istih poteh. Nobena ura mi brez tebe ne mine ...« je med drugim napisala Janja Bajda svojemu možu.

»Že 69 let se dogaja vse: veselje, sreča in obratno, vzponi in padci; vse, kar življenje ponudi: odprte poti in prepadi ...« Tako je pred obletnico poroke zapisala Janja Bajda v »poslednjem pismu« svojemu možu Dušanu, s katerim sta nedavno praznovala sedemdeseto obletnico poroke. Poročila sta se 27. avgusta 1949 na Jesenicah in vse odtlej sta skupaj, v dobrem in slabem.

Jasa, poletna noč, preproga travnih bilk ...

Spoznala sta se v Postojnski jami, na koncertu. On Ljubljančan, ona Jeseničanka, Černetova s Tomšičeve. In kot je bil lep začetek, je lep tudi konec, pravi gospa Janja, ki je januarja letos dopolnila devetdeset let, mož Dušan pa jih bo decembra 97.

»Poročila sva se na Jesenicah. Takrat ni bilo ničesar in sva rekla, da mora biti poroka čisto preprosta. Bili smo doma, potem pa sva se podala na 'najdaljše' potovanje: tri železniške postaje daleč do Gozda - Martuljka ... In od tam proti večeru v lovsko kočo ...« pripoveduje Janja Bajda. »Poletna noč, jasa, preproga travnih bilk, smreke stene, zvezde in luna. To je bila najina poletna noč ... Ponoči so lomastili polhi in škrebljale miši in strah naju je bilo ...«

Naslednji dan sta se povzpela do bivaka Pod Srcem in nato čez Gulce v dolino Vrat, od tam pa peš na železniško postajo in domov. To je bilo njuno poročno potovanje. Takrat sta stanovala na Tomšičevi na Jesenicah, pri Janjini mami. »Gnetli smo se pri mami, dokler nismo kozjega hleva predelali v majhno kuhinjo. Bila je tako nizka, da je Dušan moral povesiti glavo v njej ...« Leta 1951 se jima je rodila hčerka Irena, leta 1957 sin Iztok. Dve leti po rojstvu sina so se preselili v Kranj, kjer sta zakonca Bajda živela vse do leta 2015. Takrat sta se odločila za selitev v radovljiški dom starostnikov. Začeli so se namreč vrstiti padci in zlomi in ugotovila sta, da ne zmoreta več živeti samostojno.

Selitev v dom starostnikov

V prijetni garsonjeri v mansardi doma živita umirjeno, lepo in tesno povezano skupno življenje. Gospa se je takoj vključila v domske dejavnosti, k telovadbi, pevskemu zboru, na najrazličnejše delavnice, od risanja, izdelovanja kolažev do delavnice izdelovanja naravne kozmetike. Kot osnovnošolska učiteljica nemščine in angleščine je stanovalce doma poučevala tudi nemščino. Začela pa je pisati tudi pesmi, ki jih predstavlja v domskem glasilu in na različnih prireditvah, ter lani celo izdala pesniško zbirko z naslovom Kam grem. Poleg tega ustvarja slike, s katerimi je opremila tudi nekaj svojih pesmi.

Gospod Dušan, ki je bil dolga leta zaposlen na zavodu za pokojninsko zavarovanje, se je po preselitvi v dom priključil k telovadbi in petju, zdaj pa mu zdravje tega ne dopušča več. Zaradi padca in zlomov ter bolezni je oslabel in večino časa preživi v postelji. V svojem 'kraljestvu', kot domsko stanovanjce imenuje gospa Janja, rada skupaj popijeta kavico, bereta in se pogovarjata. Še vedno sta samostojna, večje pomoči ne potrebujeta. In z oskrbo sta zelo zadovoljna. Imata kuhano, pri roki zdravnika in vso ostalo pomoč. »Lepo nama je,« pravita.

Sedemdeset let ljubezni

In ko se ozirata na prehojeno pot, ugotavljata, da je bilo zelo lepo, a pogosto tudi težko. Lepe spomine imata na čudovite ure v hribih, kamor sta rada zahajala. Težko pa je bilo, ko so se začele težave z zdravjem, zelo ju je prizadela tudi smrt vnuka, ki mu je Bajdova posvetila nekaj čudovitih pesmi.

Ko gospo Janjo vprašam, katere so tiste lastnosti, ki so potrebne za tako dolg zakon, pa brez oklevanja odgovori: »Zvestoba. Potrpežljivost. Uvidevnost. Ljubezen.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 5. maj 2024 / 08:55

Sta bogomolka in osasti pajek postala Gorenjca

Svoje dni je naša družina z dvema fantoma sleherno poletje odhajala na morsko obalo, bodisi na našo bodisi hrvaško. No, in tam smo tudi večkrat naleteli na kakšno bogomolko in eno smo potem doma ce...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 4. maj 2017 / 23:30

Hribarjeva klobasa z najvišjo oceno

Kranj – Od 19. do 21. maja bo na Ptuju 28. državna razstava Dobrote slovenskih kmetij, na kateri bodo predstavili tudi kmečke prehranske izdelke, ki so na ocenjevanjih osvojili zlato, srebrno ali b...

Kamnik / četrtek, 4. maj 2017 / 23:30

Poostreno nad ekološke otoke

Na Občini Kamnik so pred tremi meseci zaposlili občinsko inšpektorico, ki si je za eno od prioritet zadala nadzor ekoloških otokov. Na njih se namreč vse pogosteje znajdejo odpadki, ki tja ne sodijo.

Preddvor / četrtek, 4. maj 2017 / 23:29

Po tovorni poti največ pohodnikov doslej

Na pohod po stari tovorni poti z Možjance v Kokro je krenilo triinštirideset pohodnikov, kar je bilo največ doslej.

Gospodarstvo / četrtek, 4. maj 2017 / 23:29

Razcvet trgovanja s stanovanji in hišami

Na Gorenjskem je bilo lani prodanih za 23 odstotkov več stanovanj v večstanovanjskih hišah in za 21 odstotkov več hiš kot leto prej. Povprečna cena rabljenih stanovanj se je zvišala na območju Radovlj...

Rekreacija / četrtek, 4. maj 2017 / 18:13

Letošnji Slovenski bosi tek bo virtualen

Kranj – V nedeljo, 7. maja, bo mednarodni dan bosega teka. Zadnjih šest let je v Kranju potekal Slovenski bosi tek, ki je bil dobro obiskan. Letošnji v sedmi izvedbi pa bo poseben. Oblikovali si ga...