Varovati moramo spomin
Pri spomeniku v Spodnjih Gorjah je potekala tradicionalna slovesnost ob spominskem dnevu Občine Gorje v počastitev spomina na poboj talcev pod hribom Revovca pred 87 leti.
Spodnje Gorje – Zločin pod hribom Revovec se je zgodil 28. avgusta leta 1941, ko so Nemci usmrtili pet talcev, ki so jih pripeljali iz zapora v Begunjah. Talci so bili zaprti zaradi sodelovanja s partizani ali zaradi sorodstvenih vezi z njimi. Eden izmed njih je bil tudi Ivan Janez Zupan, ki je bil prvi ujeti partizan zaradi izdaje. »Na teh tleh se je zgodil strašen zločin. Dolžni smo ta spomin varovati zaradi ljudi, ki so jih tu zverinsko pobili nacisti v imenu ideje o večvrednosti in posebnem poslanstvu enega naroda, ki naj bi opravičevalo teptanje človeškega dostojanstva in tudi odrekanje obstoja drugih narodov,« je dejal slavnostni govornik spominske slovesnosti Milan Rejc, predsednik krajevne organizacije Združenja borcev za vrednote NOB Bled. Rejc je povzel tudi aktualno stanje v Sloveniji in njeno vpetost v Evropsko unijo. »Tistim, ki jim je uspelo uvideti usmeritve globalnih vplivnežev, je jasno, da so z nasiljem povzročeni valovi begunjskih množic v Evropo del sprevrženega delovanja za podreditev državljanov Evrope. Begunci so posledica imperialnih vojn za naftne in druge monopole v Iraku, Libiji, Siriji in drugje. Zavedati se moramo, da smo tako mi, državljani držav Evrope, kot tudi begunci, žrtve istega agresorja. Najprej je treba odpraviti vzroke begunskih migracij in imperialne vojne, ne pa vsiljevati pogajanj o nameščanju beguncev po evropskih državah. Vzroki vojn niso lokalni spori, ampak globalni interesi sprevrženega in nebrzdanega kapitala, ki lokalne spore netijo in spodbujajo.«
Zbrane je nagovoril tudi župan Občine Gorje Peter Torkar. »Vsako leto na ta dan si moramo vzeti čas za razmislek in opomniti na tragično usodo sem pripeljanih talcev. Obenem si vzemimo čas za hvaležno misel, za misel na boljši jutri in naj bo sporočilo naših besed drugim ljubezen in prijateljstvo,« je dejal Torkar, ki je skupaj z Milanom Rejcem in predsednikom krajevnega odbora Združenja zveze borcev za vrednote NOB Gorje Borisom Francem položil venec pri spomeniku. Kulturni program so oblikovali Veteranski pevski zbor in učenci Osnovne šole Gorje.