Ivan Oman / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv GG

Umrl starosta slovenske pomladi

V devetdesetem letu starosti je umrl Ivan Oman, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze, so v nedeljo sporočili iz SLS. Oman je veljal za starosto slovenske politične pomladi – bil je eden ključnih posameznikov pri ustanavljanju Demosa in osamosvajanju Slovenije.

V spomin na Ivana Omana je danes od 9. do 17. ure na tajništvu NSi odprta žalna knjiga, v žalno knjigo se je mogoče vpisati tudi na sedežu SLS od 9. do 16. ure. Ob 17. uri bodo pripravili žalno sejo v vrtni dvorani hotela Union v Ljubljani ob obeležju, ki ga je Ivan Oman odkril 4. decembra lani ob 30-letnici Slovenske kmečke zveze.

Škofja Loka – Ivan Oman, ki se je rodil 10. septembra 1929 v kmečki družini v Zmincu, je bil velik borec za pravice kmetov in karizmatični narodni voditelj, so ob njegovi smrti še zapisali v SLS. Sožalje ob njegovi smrti so že izrazili tudi številni drugi njegovi politični sopotniki in tekmeci, ki mu vsi priznavajo, da je pomembno zaznamoval slovensko politiko in prelomne čase osamosvajanja naše države. Pogrebna sveta maša bo jutri, v sredo, 21. avgusta, ob 16. uri v cerkvi sv. Jakoba v Škofji Loki, po maši bo pogreb na mestnem pokopališču v Škofji Loki. V spomin na svojega častnega občana so v Škofji Loki odprli žalno knjigo v Loški hiši, v katero se bo mogoče vpisati do srede, 21. avgusta, v poslovnem času občine.

Ivan Oman je leta 1988 prevzel vodenje iniciativnega odbora za ustanovitev Slovenske kmečke zveze, 12. maja 1988 pa je bil na zborovanju v Unionski dvorani v Ljubljani izvoljen za njenega predsednika. Omenjeno stranko, ki se je kasneje preimenovala v SLS, je vodil do pomladi 1992, ko je njeno vodenje prevzel njegov zet Marjan Podobnik. Na svoji kmetiji je novembra leta 1989 gostil srečanje, na katerem so se dogovorili o ustanovitvi Demokratične opozicije Slovenije (Demos), ki je izpeljala osamosvojitev Slovenije. Ob nastanku Združene opozicije Slovenije Demos je Oman postal njen podpredsednik.

Sodeloval je tudi pri ustanavljanju ostalih pomladnih strank Demosa. Ob predstavitvi Demosa januarja 1990 so se v zgodovino zapisale njegove znamenite besede: »Mi gremo na volitve zato, da zmagamo.« Leta 1990 je bil izvoljen za člana predsedstva Republike Slovenije. Ker si je želel združitve SLS s SKD, je pred volitvami leta 1992 pristopil k SKD in bil na njihovi listi izvoljen za poslanca v državnem zboru. Po izteku poslanskega mandata se je poslovil od aktivne politike, a je s svojimi komentarji aktualnih razmer ostal skoraj do zadnjega prisoten v slovenskem političnem in družbenem prostoru. Med drugim se je zavzemal za vnovično sodelovanje strank, predvsem na desnici. Še decembra lani je nagovoril tudi več sto zbranih na slavnostni akademiji SLS ob 30. obletnici ustanovitve njene predhodnice, Slovenske kmečke zveze. Leta 1996 je prejel državno odlikovanje zlati častni znak svobode RS za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije.

Predsednik NSi Matej Tonin je ob novici o njegovi smrti zapisal, da se je poslovil eden izmed očetov samostojne Slovenije. »Bil je izjemen človek. Ko je prišel čas za dejanja, ni okleval. Ko je prišel čas za jasne misli, se ni bal. Domovino je nosil v srcu in domovina mu bo večno hvaležna.« V spomin na Ivana Omana je danes od 9. do 17. ure na tajništvu NSi odprta žalna knjiga, v žalno knjigo se je mogoče vpisati tudi na sedežu SLS od 9. do 16. ure. Ob 17. uri bodo pripravili žalno sejo v vrtni dvorani hotela Union v Ljubljani ob obeležju, ki ga je Ivan Oman odkril 4. decembra lani ob 30-letnici Slovenske kmečke zveze. Tudi v stranki SDS so zapisali, da se je poslovil »velik Slovenec«, ki je s svojo »trezno besedo, jasno in kritično mislijo ter pristnim domoljubjem večkrat nakazal smer, v katero bi moral iti slovenski narod, če bi želel doživeti blagostanje in enakomeren razvoj«. Prvi predsednik republike Milan Kučan je za STA med drugim poudaril, da je ponosen na čase sodelovanja z Omanom, ki je kot človek dialoga prispeval, da je predsedstvo nekdanje Republike Slovenije enotno sprejemalo odločitve, pomembne za uspeh prizadevanj v procesu ustanavljanja samostojne države. Predsednik vlade Marjan Šarec je v odzivu zapisal, da je Oman aktivno sodeloval pri osamosvojitvi Slovenije in vanjo tudi ves čas verjel. Sožalje družini Oman je izrazil tudi predsednik države Borut Pahor, ki je ob tem dejal, da žaluje ves slovenski svet. »Ivan Oman je bil ena osrednjih osebnosti slovenske politične pomladi in osamosvojitve, eden očetov naše države. Hvaležni smo usodi, da nam je v prelomnih časih naše zgodovine dala modrega in odločnega ljudskega voditelja odprtega in mehkega srca.« Tudi predsednik državnega zbora in stranke SD Dejan Židan je poudaril, da je Slovenija izgubila modrega in preudarnega človeka, predsednik državnega sveta Alojz Kovšca pa je zapisal, da Oman zapušča »dragoceno dediščino duha slovenske pomladi«. Sožalje ob smrti Ivana Omana je izrazil tudi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je ob tem še poudaril, da je bil Oman »ljubeč mož in skrben varuh svoji družini, pokončen kristjan, dosleden domoljub in preudaren politik«.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / ponedeljek, 4. maj 2020 / 16:20

Gorenjska veja Jakobove poti

Epidemija, ki jo doživljamo, bo verjetno v marsičem spremenila naše navade in naše načrte. Ko bo izzvenela, bomo spet potovali, dopustovali in obiskovali razne kraje, vendar pa se bo krog naših pot...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Štruklji

Štruklji so zelo znana slovenska specialiteta in verjetno najstarejša slovenska jed, saj omenja pehtranove štruklje neka stara kuharska knjiga, ki je leta 1589 izšla v Gradcu, kjer je tedaj živelo vel...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Karmen se radi spominjajo

Škofjeloški šahovski turnir v spomin na mlado šahovsko velemojstrico Karmen Orel je z udeležbo blizu dvesto šahistov postal pravi praznik slovenskega šaha.

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Našim tri zmage in tretje mesto

Garmisch- Parternkirchen - Drugo letošnje tekmovanje v paraskiju za točke evropskega pokala v nemškem Oberammergau je minilo v znamenju slovenskih padalcev, ki so še enkrat potrd...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Anže Šetina naš najboljši v Innsbrucku

Kranj - Konec minulega tedna je v avstrijskem Innsbrucku potekalo svetovno mladinsko prvenstvo v bobu in skeletonu, na njem pa so prvič nastopili tudi slovenski reprezentanti. Pr...

Kronika / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Sto ljudi iskalo otroke, ki so sami šli v Ljubljano

Trije otroci iz Srednjih Bitenj so včeraj pošteno prestrašili svoje starše. Ne da bi komu povedali, so se z avtobusom odpeljali k teti v Ljubljano in tako doma povzročili obsežno iskalno akcijo.