Preden so odletele, so se štorklje še kar nekaj časa sprehajale po polju.

Zgodba s srečnim koncem

Štorklje, ki so jih po poškodbi samice odpeljali v zatočišče na Muti, so minuli torek v okolici Cerkelj spustili nazaj v naravo.

Cerklje – V začetku julija smo poročali o nezgodi, ki se je pripetila družini štorkelj, ki že več let gnezdijo v Cerkljah. Po poškodbi samice namreč samec sam ni mogel preživljati štirih odraščajočih mladičev, zato so jih takrat odpeljali v Zatočišče za živali prosto živečih vrst na Muti, kjer so v tem času okrevale.

»Po rentgenski sliki smo bili sprva skeptični, saj je imela samica zlomljen plečni obroč, ki je ključen za letenje, dviganje in jadranje. Vendar smo kost uspešno fiksirali in se je dobro zacelila, tako da je samica že po treh tednih začela leteti,« je o dobrem okrevanju poškodovane štorklje povedal dr. Zlatko Golob iz zatočišča na Muti.

V zavetišču so se dobro počutili tudi štirje mladiči. »V naši oskrbi so pridobili od 1400 do 1800 gramov. V času rasti štorklje namreč potrebujejo veliko kvalitetne hrane, vsak dan pojedo od 25 do trideset odstotkov svoje telesne teže hrane, kar pomeni, da je rast res intenzivna. Pri nas smo jih hranili z živimi mišmi, podganami in ščurki, enodnevnimi piščanci in ribami ter posebnimi vitamini za ribojede ptice,« dodaja Golob.

V torek dopoldan so ptice obročkali in jih na polju nedaleč od gnezda na dimniku cerkljanskega župnišča tudi izpustili na prosto. Kljub temu je težko reči, ali se bodo pridružile samcu, ki je ostal v Cerkljah. »To je težko napovedati. Ko mladiči štorkelj poletijo iz gnezda, namreč družina ne ostane skupaj,« pravi Tilen Basle, varstveni ornitolog iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.

Štorklje bodo še nekaj tednov ostale v Cerkljah, nato pa bodo skupaj z drugimi odletele na jug. Kot pravi Basle, bodo za potovanje porabili od dveh tednov do enega meseca. »Štorklje sicer lahko preletijo ogromne razdalje v enem dnevu, tako da bi potovanje lahko opravile precej hitro, a se na poti ustavljajo na območjih, kjer je dosti hrane, dokler ne dosežejo cilja kje v Tanzaniji ali Nigru. Vendar se tudi po Afriki precej selijo in lahko priletijo celo povsem na jug celine,« še pojasnjuje Basle, ki dodaja, da za razliko od odraslih, ki se poleti praviloma vračajo v isto gnezdišče, mlade štorklje prvo poletje pogosto preživijo na jugu. »Velikokrat ostanejo v Afriki ali se pomaknejo nekoliko na sever. Ena izmed štorkelj, ki smo ji pred časom sledili prek GPS-oddajnika, je poletje preživela v Turčiji. Prija jim nekoliko toplejša klima. Poleg tega morajo spolno dozoreti. Velikokrat tudi spletejo nekakšno testno gnezdo, čeprav se še ne parijo,« o zanimivih navadah teh ptic, ki so vse bolj pogoste tudi na Gorenjskem, pripoveduje Basle.

Kam bo pot zanesla cer­kljanske štorklje, tako ne vemo zagotovo, dejstvo pa je, da se je zgodba o nesrečni družini štorkelj za zdaj srečno razpletla. Če jim bo sreča naklonjena, letošnji naraščaj čaka še dolgo življenje, saj te ptice lahko živijo tudi več kot dvajset let.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / četrtek, 4. maj 2017 / 23:30

Poostreno nad ekološke otoke

Na Občini Kamnik so pred tremi meseci zaposlili občinsko inšpektorico, ki si je za eno od prioritet zadala nadzor ekoloških otokov. Na njih se namreč vse pogosteje znajdejo odpadki, ki tja ne sodijo.

Objavljeno na isti dan


Medvode / nedelja, 1. avgust 2021 / 18:43

Tretji javni poziv

Medvode – LAS Za mesto in vas je objavil tretji rok za prijavo projektnih vlog na tretji Javni poziv za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja LAS Za mesto in vas. Name...

Gospodarstvo / nedelja, 1. avgust 2021 / 18:43

Telekom v prvem polletju z višjim dobičkom

Ljubljana – Telekom Slovenije je ta teden objavil poročilo o poslovanju v prvi polovici tega leta. V tem času je družba ustvarila 319,5 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar je dva odstotka manj...

GG Plus / nedelja, 1. avgust 2021 / 18:42

Po glavnih mejnikih rapalske meje

Meja na razvodnici je posebnost med slovenskimi planinskimi vodniki, saj so v njem opisani dostopi do vseh glavnih mejnikov rapalske meje, ki so na ozemlju Slovenije. Avtor Dušan Škodič iz Medvod je p...

Bohinj / nedelja, 1. avgust 2021 / 18:40

Po sto letih dobili spomenik

Na pokopališču v Bohinjski Bistrici so več kot sto let po koncu vojne vendarle postavili spomenik bohinjskim fantom iz Spodnje Bohinjske doline, ki so padli ali umrli v prvi svetovni vojni.

Kronika / nedelja, 1. avgust 2021 / 15:10

Ostanimo odgovorni

Večinoma težko sprejemamo novosti. Tako tudi glede novega prometnega zakonika v pogovorih in na družbenih omrežjih že krožijo šale in zapisi, ki mu večinoma ne govorijo v prid. Morda le ti...