Po sto letih dobili spomenik
Na pokopališču v Bohinjski Bistrici so več kot sto let po koncu vojne vendarle postavili spomenik bohinjskim fantom iz Spodnje Bohinjske doline, ki so padli ali umrli v prvi svetovni vojni.
Bohinjska Bistrica – Na pokopališču v Bohinjski Bistrici so v ponedeljek odkrili spomenik Bohinjcem Spodnje doline, ki so padli ali kot vojaki umrli v prvi svetovni vojni in so bili iz nekdanje fare Bohinjska Bistrica. Na njem je 44 priimkov, imen, krajev in letnic rojstva ter letnic smrti. Prve letnice smrti so že iz leta 1914, ko so fantje padali na ruski fronti; zadnje že po koncu vojne iz leta 1919 in ena celo 1920, ko so fantje umirali v bolnišnicah in ujetništvu, je v nagovoru pojasnil Janko Sebastijan Stušek iz društva Mali vojni muzej, ki je z lastnimi sredstvi, donacijami in sredstvi iz participativnega proračuna Občine Bohinj izpeljalo projekt.
Kot je pojasnil Stušek, so farani bistriške fare in v okviru Katoliškega društva denar za spomenik »domačim junakom« zbirali že leta 1916, saj je na fronti v Galiciji padlo že nekaj Bohinjcev, a do konca vojne jim ni uspelo postaviti spomenika. Drugič so občina in občani sredstva za zbirali od leta 1936, a je njihova prizadevanja prekinil začetek druge svetovne vojne, po njej pa, kot pravi Stušek, padli avstro-ogrski vojaki, čeprav domačini, novi oblasti niti s spomenikom niso bili več aktualni.
»Tretji poskus postavitve spomenika padlim vojakom bistriške fare 1914–1918 se je začel z zamislijo člana društva Alojza Budkoviča leta 2019 in učinkovito organizacijsko podporo Društva Mali vojni muzej. Tokrat je akcija uspela in spomenik stoji. To je zdaj še zadnji, tretji spomenik padlim Bohinjcem v prvi svetovni vojni. Prva dva, ki stojita v Srednji vasi in na Koprivniku, so postavili med obema vojnama.«
Kot navajajo v Malem vojnem muzeju, je že prva mobilizacija nabornikov v Bohinju zajela okrog dvesto fantov. Dober mesec po tem jih je v Galiciji na ruski fronti padlo že nekaj deset. V letih vojne in po njej je v vojaških bolnišnicah ter ujetništvu umrlo 156 Bohinjcev; mnogo več, kot je vseh ustreljenih ali zaradi vojne umrlih Bohincev vzela druga svetovna vojna.
Spomenik, ki stoji ob na zahodni strani cerkve v Bohinjski Bistrici, nasproti grobov padlih borcev NOB, je izdelal kamnoseški mojster Franci Vurnik iz Radovljice, oblikoval pa ga je njegov sin. Kamnosek Vurnik, njegov ded, je izdelal že spomenik padlim vojakom na pokopališču v Srednji vasi.