Ansambel Blegoš / Foto: Tina Dokl

V dežju ali soncu

Poletje je pač lahko muhasto. Tako kulinarično dogajanje v naši prestolnici Odprta kuhna, ki jo ob petkih gosti Pogačarjev trg, ko je napovedan dež, odpovejo; medtem ko so se na Prazniku žetve na Žirovskem Vrhu ljudje navadili na šotor in zato jih dež kaj veliko ne moti.

Letos je na Prazniku žetve tretji dan dogajanja – v nedeljo – precej deževalo, a predviden program so izpeljali. Rahlo okrnjen je bil etnološki del, komična kmečka igra Očetov prav je bila dobro obiskana, še prav poseben dan pa je bil za ansambel Blegoš, ki letos praznuje trideseti rojstni dan. Okroglo obletnico ustanovitve je ansambel proslavil z izidom nove zgoščenke Lepo je tu pri nas in koncertom na Prazniku žetve 2019. Na novi zgoščenki najdete najlepše skladbe ansambla, a osvežene in predelane, nov pa je valček z naslovom Polansk mier. Za humor so zadolžili Boštjana Megliča - Peško, Blegoš pa je poskrbel še za glasbo na večernem, zabavnem delu Praznika, tako da so se vsi, ki so jih srbele pete, lahko tudi zavrteli ob zvokih slavljenca.

Ansamblu Blegoš lahko prisluhnete ponovno že 4. avgusta, ko bo nastopil pri planinski koči v Tamarju. Več nastopov pa člani ansambla načrtujejo prihodnje leto, ko bodo posneli še nekaj novih skladb.

Kadar je napovedano slabo vreme, pa Odprto kuhno v Ljubljani odpovedo. Smo se pa oglasili na eni od prejšnjih, kjer med ponudniki takšnih in drugačnih okusov, domačih in tujih, zasledimo tudi Gorenjce. Tako je s stojnice Restavracije Tabor iz Podbrezij opojno dišalo po školjkah (na rdečo buzaro), po katerih obiskovalci Odprte kuhne z veseljem posegajo.

Ljubljansko Kuhno obišče veliko turistov, a precej je Slovencev, ki se tja odpravijo na malico, kosilo, zgodnjo večerjo. Priljubljeno kulinarično tržnico namreč prirejajo že od leta 2013, in sicer od zgodnje pomladi pa vse do pozne jeseni ob petkih med 10. in 21. uro, poleti celo do 22. ure. Zadostijo različnim okusom, posamezne stojnice pa obiskovalce s svojo ponudbo odpeljejo tudi v oddaljene dežele. Medtem ko so pri Mojci Trnovec iz znane Gostilne Mihovec v Zgornjih Pirničah obiskovalci okušali telečja jetrca, je nekdo na bližnji stojnici pri Jasni Pehlić užival v dobrotah, ki jih Slovenci največ okušamo, ko obiščemo Carigrad – turške meze vedno najdejo »odjemalce«. In ko smo že pri mezah: v bližini je simpatična restavracija Libanonske meze in drugi užitki, kjer smo srečali tudi kuharja iz Medvod Matjaža Šinka, ki je v okusih Libanona našel še eno ljubezen, blizu mu je namreč tudi slovenska kuhinja.


Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 4. maj 2016 / 14:55

Vse poti vodijo v Rim

Verjamem, da ste že bili v Rimu. Starejši vedo povedati, da moraš v Rim večkrat, saj v enem obisku ne moreš obiskati vsega, kar se videti da, predvsem ga ne moreš doživeti. Na pot smo se podali s s...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.