Gorenjski dodatna razvojna sredstva
V petek podpisali dodatek k dogovoru za razvoj gorenjske regije o 21 regijskih projektih, ki jih bodo s 23,6 milijona evrov podprla tri ministrstva.
Ljubljana – Gorenjska regija je z dopolnitvijo Dogovora za razvoj Gorenjske razvojne regije, ki sta ga v petek podpisala minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in predsednik Razvojnega sveta Gorenjske regije Stanislav Bobnar, dobila podporo še dodatnim 21 prednostnim projektom v skupni vrednosti 46 milijonov evrov. Gre za projekt Podjetno nad izzive, ki poteka po vsej državi, komunalno opremljanje poslovnih con v občinah Jesenice, Naklo in Žiri, gradnjo kolesarske povezave Bled–Bohinjska Bistrica in več kolesarskih povezav lokalnih središč s svojim zaledjem (Železniki, Naklo, Radovljica, Škofja Loka), gradnjo kanalizacije v občinah Jesenice, Tržič, Radovljica, Škofja Loka, Železniki in Gorje ter več projektov na področju oskrbe z vodo v občinah Cerklje (t. i. krvavški vodovod), Gorenja vas - Poljane, Naklo, Preddvor in Škofja Loka. V skladu s podpisanim dogovorom bodo ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, za infrastrukturo ter za okolje in prostor za izvedbo potrjenih projektov prispevala 23,6 milijona evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada, preostala sredstva pa bodo zagotovile občine in drugi viri. Minister Počivalšek je ob tej priložnosti poudaril, da je dogovor za razvoj regij, za kar bo država v finančni perspektivi 2014–2020 namenila skupaj 522 milijonov evrov, zahteval ogromno predhodnih usklajevanj med posameznimi ministrstvi, med regijami in tudi na ravni posameznih regij. »Pot, da smo prišli do te točke, je bila trnova,« je dejal.
»Na Gorenjskem smo zadovoljni, da bomo lahko s temi projekti dosegli cilje, ki smo si jih zadali že pri sprejemanju regionalnega razvojnega programa. Gre namreč za boljše pogoje za razvoj gospodarstva, zlasti turizma, gre tudi za izboljšanje pogojev za življenje in delo Gorenjk in Gorenjcev. Tako bomo lahko sledili viziji iz razvojnega programa za perspektivo 2014–2020, ki smo jo ubesedili v stavku Gorenjska – tu želim živeti, delati in se igrati,« je bil zadovoljen Bobnar. »Pred nami je še ogromno dela, zlasti znotraj regije, ko bo treba te projekte realizirati v vsebinskem smislu, v predvidenih finančnih okvirih in v rokih, ki so strogo določeni,« je ob tem posvaril.
Prve projekte bodo začeli izvajati v prihodnjem letu, je napovedal Rok Šimenc, direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske, BSC Kranj, ki je bila zadolžena za vodenja dialoga med občinami. »To je bila kar zahtevna naloga, saj ima vsak župan v interesu razvoj svoje občine. Kljub temu smo našli skupni imenovalec, povezali smo več kot 80 odstotkov občin na našem območju,« je strnil trnovo polletno pot do izbora prednostnih projektov gorenjske regije. »Po dveh letih se je regionalizacija spet vrnila, ko smo oktobra lani podpisovali prvi dogovor, je ni bilo toliko čutiti,« je še dejal Šimenc in poudaril: »Smo na dobri poti, pripravili smo tiste projekte, za katere Gorenjci mislimo, da so najbolj potrebni.«
Prvi dogovor za razvoj gorenjske regije je bil podpisan že oktobra lani, z njim pa so bili odobreni štirje razvojni projekti v vrednosti 28 milijonov evrov, ki jih bo država sofinancirala z 11,2 milijona evrov. Gre za projekte nadaljevanja izgradnje kanalizacije na območju Kranja (Gorki 2), izgradnjo kolesarske povezave Jesenice–Lesce–Bled, bivalne enote za starejše v Naklem in nadaljevanje regijske štipendijske sheme.