
Neobičajen potujoči cirkus
Radovljico je obiskal čisto poseben cirkus. V njem ni živali, »cirkuški direktor« Hans in njegovi pomočniki pa cirkus uporabljajo zgolj kot orodje za delo z otroki in mladostniki, ki potrebujejo posebno pozornost.
Cirkus Tijdgeest bo v Radovljici gostoval še do 25. julija, brezplačne delavnice za vse otroke in mladostnike, ki bi jih to zanimalo, potekajo vsak dan od 10. do 12. in 16. do 18. ure.
Radovljica – »Naš cirkus je socialno-kulturni projekt, ki je namenjen otrokom in mladim. Cirkus je zgolj orodje za delo,« pravi Hans Rutjes iz čisto posebnega cirkusa, ki je v teh dneh na obisku v Radovljici. Pisan cirkuški šotor je postavljen za trgovino Spar, v njem pa ni slonov in levov. Pravzaprav v njem ni nobene živali, le skupina Nizozemcev na čelu s »cirkuškim direktorjem« Hansom, ki sliši tudi na umetniško ime Di Stephano. Zase pravi, da je CO2-nevtralen, najraje pa dela z mladimi, ki potrebujejo posebno pozornost. Pred več kot tremi desetletji je ustanovil cirkus Tijdgeest, v katerem organizirajo brezplačne delavnice, na katerih se mladi (pa tudi starejši) učijo cirkuških veščin, kot so žongliranje s keglji in žogicami, hoja po vrvi in na hoduljah ter veliki žogi, vožnja z enokolesnikom, vrtenje krožnikov na palici ... Pri tem razvijajo različne veščine (žongliranje, denimo, je po Hansovih besedah odlično za možgane), z vsako osvojeno veščino pa se pri udeležencih, ki imajo običajno kak primanjkljaj, krepi samozavest, izboljšuje samopodoba, učijo se povezovanja in sodelovanja. In četudi na začetku ne obvladajo niti ene cirkuške veščine, lahko nastopajo v cirkuškem šovu, vsak, tudi najmanjši napredek pa je razlog za veselje. Ob zaključku delavnic vselej pripravijo tudi glavno predstavo, na kateri pokažejo, kaj so se naučili.
Obisk nizozemskega cirkusa sodi pod okrilje mladinske izmenjave programa Erasmus+ Mladi v akciji. Gostiteljica je Ljudska univerza Radovljica s PUMO in KamRo, je povedala Jasmina Šubic. Iz Nizozemske je prišlo devet otrok in mladih z dvema mentorjema, na naši strani pa v projektu sodeluje osem mladih in dva mentorja.
Je pa cirkus odprt za vse obiskovalce, mlade, stare, majhne in velike, v njem se včasih znajde celo kdo, ki je »normalen«, se pošali Hans.