Lojze Kerbitz, organizacijska duša in eden glavnih igralcev v predstavah na prostem v Vogrčah / Foto: Nedelja Celovec

Tiči skrbijo za smeh v Vogrčah

Za včeraj, 11. julija, je bila v celovški knjigarni Haček sklicana konferenca za novinarje, na kateri so bivši predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Rudi Vouk, nekdanja predsednica Zbora narodnih predstavnikov Sonja Kert - Wakounig, tajnik Zveze koroških partizanov Andrej Mohar in Lena Kolter, članica predsedstva Kluba slovenskih študentov in študentk na Koroškem, predstavili svoje nezadovoljstvo, ker si osrednje organizacije Slovencev na Koroškem ne prizadevajo dovolj zavzeto za uresničevanje mednarodno zajamčenih pravic Slovencev na Koroškem.

V Vogrčah (Rinkenberg) nad Pliberkom v Podjuni so leta 1999 v organizaciji Katoliškega kulturnega društva na dvorišču pred župniščem prvič zaigrali igro na prostem. Največ zaslug za krstno predstavo ima domači kulturni, še posebej gledališki zanesenjak, brez katerega ne mine nobena pomembnejša reč v vasi, 60-letni Lojze Kerbitz. Potem so se do danes, večinoma vsaki dve leti, vrstile predstave na prostem in vse so združile prijatelje gledališča in amaterske igralce iz Vogrč in sosednjih vasi v pliberški občini. Tudi sam župan Štefan Visotschnig nikdar ne odreče sodelovanja.

Letos bodo Vogrče znova v znamenju gledališča. Lojze Kerbitz je k sodelovanju povabil režiserko, kranjsko rojakinjo Alenko Hain, ki je postavila na oder pred župniščem komedijo Johanna Nestroya Danes bomo tiči. Režiserka Alenka je dogajanje s prvotnega Dunaja prestavila v Vogrče in v Celovec, zgodba pa opisuje trgovca, ki je šel iskat vedrejše življenje v Celovec in vodenje trgovine prepustil poslovodji in njegovemu pomočniku. Pa tudi njima je postalo v Vogrčah dolgčas, zato sta odšla v Celovec in tam srečala svojega šefa …

Premierna predstava bo drevi ob 21. uri pred vogrškim župniščem, nato pa bosta še jutri (v soboto) in v nedeljo ob isti uri. Naslednje tri predstave bodo konec prihodnjega tedna, vsakič ob 21. uri. Kdor bi si želel ogledati predstavo v Vogrčah, naj se obrne na Krščansko kulturno zvezo v Celovcu. Njen telefon je +43 463 516243, elektronska naslova pa office@kkz.at ali kelih@kkz.at.

Skupnost južnokoroških kmetic in kmetov (SJK) tudi preko Gorenjskega glasa vabi na 18. Kmečki praznik in na srečanje kmetic in kmetov iz Avstrije, Slovenije, Italije, Hrvaške in Madžarske, ki bo prihodnjo nedeljo, 21. julija, na športnem igrišču v Vidri vasi (Wiederndorf) pri Pliberku. Začelo se bo z mašo ob 11. uri, sledil pa bo kulturni in družabni program s podeljevanjem priznanj. Tradicionalnega srečanja se udeležujejo tudi kmetice in kmetje z Gorenjskega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 27. junij 2012 / 07:00

Alen Kofol ni več ravnatelj

Jesenice - Alen Kofol, uspešen in priljubljen ravnatelj osnovne šole s prilagojenim programom Poldeta Stražišarja Jesenice, se je odločil za nov poklicni izziv. Sprejel je mesto vrš...

Objavljeno na isti dan


Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Smlednik se bo predstavil Evropi

Lani se je Smlednik uvrstil v ožji izbor "naj" krajev v Sloveniji, letos pa ga bodo ocenjevali še evropski ocenjevalci.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Prvenstvo v "trkljanju" pirhov

Turistično društvo Pirniče je letos prvič organiziralo velikonočno "trklanje" pirhov.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

"Ferbec mora nekaj koštat"

Peter Škof iz Žlebov se je letos prvič lotil "kuhanja kope". Po osmih dneh so bili znani rezultati.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Ob jubileju prenovili zadružno stavbo

Kmetijska zadruga Medvode je ob koncu marca praznovala 60-letnico obstoja.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Prijateljice pritekle do naslova

Anamarija Lampič iz Valburge, ter Anja in Nina Žavbi Kunaver iz Zbilj, so letošnjo zimo postale državne prvakinje v teku na smučeh. Zmagale so v štafeti med mlajšimi deklicami.