Turistična ladjica z bohinjsko podobo
V Bohinju so v petek zvečer slovesno krstili prenovljeno turistično ladjico, s katero je Bohinj dobil ladjico z domačo, bohinjsko podobo. Prvič jo upravlja dekle – Lucija Rozman.
Ribčev Laz – V petek zvečer se je ob Bohinjskem jezeru, in sicer na pomolu v Ribčevem Lazu, zbrala velika množica, ki je ob glasbi Anje Baš in Mitje Jeršiča nestrpno čakala, da uzre prenovljeno turistično ladjico, ki zdaj nosi ime Triglavska roža. Pristanek ladje je spremljal bučen aplavz, ki je bil namenjen ne le ladji, temveč tudi njeni botri, 104-letni najstarejši Bohinjki Angeli Hodnik, ki je s šampanjcem poskrbela tudi za krst ladjice.
Kot je uvodoma povedal Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj, so čustva ob krstu Triglavske rože zelo močna, saj gre za rezultat dolgoletnega truda. »Ladjo smo obnovili z lastnim znanjem, lastnimi ljudmi, ob pomoči tistih, ki se s tem ukvarjajo. Pot je bila težavna, a ko gledam to njeno bogato zgodovino – v Bohinj je prišla s Kraljevega jezera, Königsseeja, iz partnerskega Ramsaua – in prenovo, se zavem, kakšno delo smo opravili. Preko javnih razpisov so pri gradnji sodelovala domača podjetja in podjetniki, sama podoba ladje pa je unikat v širšem evropskem prostoru. Tudi notranja oprema ladje je izdelana v Bohinju. Ladja je zasnovana za linijsko plovbo v sklopu javnega prometa v Bohinju, saj lahko sprejme 77 potnikov, namenjena pa je tudi za zaključene družbe in sprejeme, saj je notranjost takšna, da lahko služi tudi za tovrsten namen in doživljanje gladine jezera na drugačen način.« Kot je zaključil Langus, ima tako kot ladja svojo »nosilnost« tudi izjemna narava Bohinja, ki ima ravno tako svoje meje.
Kot je še dodal oblikovalec Jaka Verbič, je navdih za zunanjo podobo ladje črpal iz okolice Bohinjskega jezera. Ladja vsebuje elemente ljudskega stavbarstva, leseno senčilo se zgleduje po tradicionalnih lesenih balkonih. Lok na zunanjosti stranskega senčila odseva lok prepoznavnega mostu pri cerkvi sv. Janeza Krstnika. »To je posebna ladja, je tudi razgledna ploščad, ki ponuja izjemni pogled. Kapaciteta ladje se je spremenila, zagotovili smo njeno večuporabnost, saj se notranjost lahko spremeni v prostor za druženje. Barka je že dolga leta služila na Bohinjskem jezeru in upam, da bo tako tudi v prenovljeni podobi. Vesel sem, da so bili Bohinjci pripravljeni prisluhniti tudi kakšni ''nori'' ideji.«