Preveč delam

Težko vzdržujemo pravo količino dela. Včasih so morali zelo veliko delati, da so preživeli. Danes je to seveda zelo drugače. Produktivnost družbe je močno narasla in v prihodnje bo še veliko bolj. Torej bomo v povprečju še manj delali. Če se ozremo dvesto let nazaj, se delavniki stalno skrajšujejo. Morda je pri nas izjema zadnjih dvajset let. Družba nas spodbuja, naj veliko delamo. Konkurenca na trgu je velika in menimo, da bomo z več dela rešili službe, podjetja, kmetije, sebe in družine. Jezimo se na delodajalce, ker nam nalagajo preveč dela. Novih zahtev kar ni in ni konec. Še popoldan in zvečer gledamo elektronsko pošto. Delo je častno, delu vsa čast in oblast, so nas učili, počitek je za mrtve, brez dela ni jela, ali delaj in imej ali pa izgini, da te ni … Že danes poznamo izraz izgorelost – rečemo, da je preveč delal, da je pretiraval, da bi moral sam zase poskrbeti, da mora pa že vsak zase vedeti, kje je meja. Bolj malo nam pomaga, če odkrijemo vzroke za to nesmiselno početje. Kruto dejstvo je le, da človek s pretiranim delom škodi samemu sebi. In posledično še ljudem, s katerimi živi in za katere se tako zelo trudi. Vsaj tako pravi. S pretiravanjem uničuje svoje zdravje in odnose. Problemček je v tem, ker to ugotovimo precej pozno.

Ves čas premišljuje, da še ni postoril vsega in zato mora še več delati. Na koncu dneva, meseca, leta je utrujen. Počuti se nemočnega in to boli. Hkrati čuti, da ne živi svojega življenja. Kakšna škoda! To pretiravanje je izključno njegovo in ne stvar njegove službe. Ne bo prav veliko pomagalo, če ga žena, otroci, celo nadrejeni, prepričujejo, naj manj dela. Ta njegov notranji motor deluje neodvisno od razuma in je v njem. Lahko pogleda v ta motor in ga spremeni sebi v dobro. Kaj lahko stori? Torej »nekaj« je v njem, ki se ne more ustaviti. »Nekaj« mu govori, da še ni delal dovolj in da mora nadaljevati. Ta njegova prisila ne prihaja od zunaj, temveč od znotraj.

Ko pride misel, da nisi delal dovolj, jo je treba začutiti v telesu. Da, v telesu. Npr. čuden pritisk kjerkoli že. Nato nežno položi svojo roko na ta del telesa in mu daj vedeti, da ga slišiš in da si z njim. Ta »nekaj«, ki pravi, da nisi delal dovolj, in spremljajoči telesni občutek, je treba prijazno pozdraviti. Reci mu živijo. Bodi z njim. Del v tebi, ki te priganja k več dela, je zaskrbljen. Postani radoveden. Vprašaj ga. Odgovor bo prišel prek drugih telesnih občutij. Zelo verjetno se bo občutek, da je treba več delati, začel v telesu sproščati. Nato se bo dalo dihati. Z več vaje in z nadaljnjim odkrivanjem svojih globin pridejo dobrodošle spremembe. So še druge stvari, ki jih nosimo v sebi in vplivajo na naše delo in izgorelost. Nihče drug ne more poskrbeti zame, če sam ne bom. Delo je naša pravica, vendar moramo v njem uživati. Prek dela lahko izrazimo svoje talente, ne smemo pa postati njegov suženj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 11. junij 2016 / 11:45

Samo ne recite obupanemu staršu: »Saj bo«

Elizabeta Kos - Korimšek je prostovoljka v društvu Jonatan Prijatelj, društvu staršev otrok z rakom. Tudi sama ima izkušnjo s to boleznijo, sin Sebastjan je zbolel za hitro napredujočo levkemijo.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / torek, 9. marec 2010 / 07:00

Tanja Žagar navdušila Kranjčane

To soboto je kranjski klub Manila gostil prikupno pevko Tanjo Žagar. Le malokdo si je predstavljal, da lahko tako milo dekletce zakuha čisto noro zabavo do jutranjih ur. Občinstv...

Prosti čas / torek, 9. marec 2010 / 07:00

Viharniki podarili Šopek za mami

Tudi po osmih letih je tradicionalna prireditev ob dnevu žena, ki jo vsako leto pripravljajo člani Ansambla Viharnik, napolnila komendsko športno dvorano.

GG Plus / torek, 9. marec 2010 / 07:00

Drogi podlegla oba sinova

O problematiki drog se je treba več pogovarjati, je prepričana Andreja Žagar Camarello, vodja skupine za samopomoč staršev odvisnikov v Železnikih. Prav zato nam je zaupala pretresljivo izpoved o njen...

Gospodarstvo / torek, 9. marec 2010 / 07:00

Tudi država slab plačnik

Po mnenju podjetnikov je plačilna nedisciplina sedaj hujša kot ob osamosvojitvi, kar lahko v kratkem pripelje do verige stečajev.

Šport / torek, 9. marec 2010 / 07:00

Avbljeva vsaj še do Brazilije

Irena Avbelj in Rok Flander sta najboljša športnika Medvod za leto 2009.