Slavnostni govornik predsednik vojnih veteranov občine Kranjska Gora Anton Albreht / Foto: Tina Dokl

Obeležje na Korenskem sedlu

Veterani vojne za Slovenijo so skupaj z Občino Kranjska Gora na Korenskem sedlu postavili obeležje v spomin na dan, ko je tedanja Teritorialna obramba pred osemindvajsetimi leti razorožila jugoslovansko vojsko in prevzela nadzor nad državno mejo.

Rateče – Konec tedna so po vsej Gorenjski organizirali slovesnosti ob dnevu državnosti, med drugim tudi pri spominskem obeležju pri nekdanjem mejnem prehodu Rateče in na Korenskem sedlu, kjer je združenje veteranov vojne za Slovenijo Zgornje Gorenjske v soboto postavilo novo spominsko obeležje v spomin na osamosvajanje Slovenije in na 1. julij 1991, dan, ko je Teritorialna obramba Zgornje Gorenjske na Korenskem sedlu prevzela nadzor nad državno mejo.

»Gre za proces, ki je pred 28 leti spremenil pot slovenskega naroda, ki je utrl Sloveniji in njenim državljanom pot v svobodno Evropo,« je v nagovoru poudaril kranjskogorski župan Janez Hrovat. Slavnostni govornik na prireditvi je bil Anton Albreht, domačin iz Podkorena. »V nedeljo, 30. junija, zjutraj, sta bila s Korenskega sedla izstreljena dva strela v pobočje Vitranca. Brez večjega pomisleka sem odšel proti Korenskemu sedlu. Straža pod robom me je zaustavila, nato pa odpeljala do mesta, kjer je zdaj stoji spominsko obeležje. Na vogalu Kompasove stavbe je ob mizi stal Stanislav Kneževič, komandant jugoslovanske vojske. Potrdil mi je, da ve, da so skoraj vsi mejni prehodi že v slovenskih rokah, in dejal, da bo, ko bo odbil ukaz, tudi sam z vojsko zapustil Korensko sedlo. Spomnim se, da mi je rekel, naj razumem, da mora kot vojak spoštovati in upoštevati povelja nadrejenih. Pokazal mi je, da vojaki na Korenskem sedlu niso povzročili nobene škode. Pomirjen sem se vrnil v dolino. V celotnem času so krajani Podkorena doživljali nemajhen strah in stres. V tem času se je nesebično in pogumno izkazal gospod Jaša Jelinčič, poročnik Teritorialne obrambe, in vsi, ki so takrat sodelovali z njim. Hvala vsem, ki ste pripomogli k dobri rešitvi brez žrtev. Imamo lastno državo, to ni majhna stvar. Želel bi, da bi se tega tudi v vsakdanjem življenju bolj zavedali.«

Kot je v nagovoru opozoril podpredsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska Janko Sebastijan Stušek, se prelomnih dogodkov ob osamosvajanju Slovenije seveda vsak posameznik spominja s svojega zornega kota. »Spomeniki so priča in dokaz o tem, kar se je dogajalo – tudi za mlade, ki takrat še rojeni niso bili. Naj nam današnji dan ostane v spominu, vsem drugim, ki bodo hodili tod mimo, pa v opomin, da je treba vedno nekaj storiti, če hočeš, da se bo kaj spremenilo. Ni dovolj samo misliti in dejanje preložiti na ramena drugega. Ponosen sem, da sem del tiste organizacije, ki je na tisti ponedeljek, 1. julija, na Korenskem sedlu razorožila predstavnike JLA in jih neoborožene odpeljala nazaj v kasarno.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 25. junij 2012 / 07:00

Biatlonci v novi sezoni spet na Pokljuki

Rudno polje - Pri Mednarodni biatlonski zvezi so sestavili koledar za novo tekmovalno sezono. Na njem je tudi naša Pokljuka, kar pomeni, da bodo Rudno polje in proge pod Viševnik...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 18. julij 2008 / 07:00

Veter v nekaj minutah odpihnil skoraj vse premoženje

Nedeljsko neurje je v občini Kamnik najbolj prizadelo vas Gozd v krajevni skupnosti Črna. Močan in vrtinčast veter je odkril vse hiše in gospodarska poslopja ter pretrgal električno napeljavo.

Železniki / petek, 18. julij 2008 / 07:00

V Železnikih zalilo devet hiš

Narasel potok Češnjica je v petek ponoči poplavil spodnje prostore devetih hiš na Logu.

Prosti čas / petek, 18. julij 2008 / 07:00

Ane ni bilo med najlepšimi

Pred kratkim smo dobili novo Miss Universe 2008. To je postala Venezuelka Dayana Mendoza. Anamariji Avbelj ni uspel preboj med prvih petnajst, so pa imele več sreče predstavnice naših sosednjih držav...

Gospodarstvo / petek, 18. julij 2008 / 07:00

Prodaja v rokah lastnikov

Elan Group kljub desetmilijonski dokapitalizaciji potrebuje svež kapital za razvoj. Prispevali bi ga lahko lastniki ali strateški partner.

Kranj / petek, 18. julij 2008 / 07:00

Z Beljakom bodo podpisali listino o sodelovanju

Kranj - Ob letošnjem Kranfestu, ki bo potekal v petek in soboto, 25. in 26. julija, bo posebna pozornost namenjena tudi sodelovanju Kranja s prijateljskimi mesti. Kot sta pred kr...