Ana Plešec v kletnih prostorih muzeja, kjer je mesto našel alkimistični laboratorij / Foto: Gorazd Kavčič

Med možnarji, praški, zelmi in čudežnimi napoji

V starem mestnem jedru Radovljice so odprli Muzej lekarništva in alkimije. V njem je zbranih več kot dva tisoč predmetov s področja lekarništva, farmacije, zeliščarstva, vračarstva, alkimije in medicine, ki ponujajo pogled v skrivnostni svet zdravilstva.

Ana Plešec: »Farmacija je veda, ki vključuje botaniko, kemijo, biologijo, alkimijo, magijo, zeliščarstvo, parfumarstvo, kozmetiko ... V farmaciji ne gre zgolj za aspirin, področje je mnogo širše – in prav to smo skušali predstaviti v muzeju.«

Prejšnji konec tedna je v Radovljici v starem mestnem jedru vrata odprl novi zasebni muzej, Muzej lekarništva in alkimije, ki ga je v stavbi, kjer so pred leti domovale šolske sestre, uredil farmacevt Milan Plešec.

Obiskovalcem ponuja vpo­gled v minuli dve tisočletji svetovne farmacije, posebej pa se osredotoča na njen razvoj na slovenskem ozemlju. V njem je zbranih več kot dva tisoč predmetov s področja lekarništva, zdravilstva, farmacije, zeliščarstva, vračarstva in medicine. V muzeju je na ogled oprema lekarn iz 18. in 19. stoletja, zbirka italijanskih in španskih alborelov – okrašenih keramičnih posod za shranjevanje zdravil, lekarniški in alkimistični laboratorij, tehtnice in uteži. V zbirki je tudi trideset farmacevtskih knjig, izdanih med 15. in 19. stoletjem, ter etnološka zbirka ljudskega zdravilstva na našem ozemlju. Posebno pozornost so namenili zbirki možnarjev, ki jih imajo okoli dvesto. »To najstarejše farmacevtsko orodje smo želeli natančneje predstaviti, saj gre za predmet, ki se je vedno prilagajal umetniškemu okusu in obdobju nastanka; na ogled je v številnih izvedbah, od kamnitih, lesenih, bronastih, železnih in steklenih do najnovejših porcelanastih, ki se občasno še uporabljajo v lekarništvu,« je pojasnil Milan Plešec.

Gospod Plešec je eksponate zbiral več kot trideset let. »Kot farmacevt sem občutil pomakanje zgodovinskega spomina o farmaciji in medicini; pri nas na tem področju razen manjših zbirk ni bilo nobenega muzeja. Obiskal sem zanimiv farmacevtski muzej v Nemčiji in se zgledoval po njem; tudi naš muzej tako obsega zelo široko področje, od botanike, kemije in zeliščarstva do alkimije, magije, ljudske umetnosti in obrti,« je povedal na slovesnosti ob odprtju. »Predmete s teh področij sem začel zbirati, da bi predstavil celotno dvatisočletno zgodovino farmacije in zdravilstva – s poudarkom na območju Slovenije, kjer pa je žal ohranjenih le malo predmetov. Veliko sem jih zato dobil v tujini; na avkcijah, v starinarnicah, pri zbiralcih. Seveda bo potrebnega še veliko dela, da zbirko dopolnimo in še bolj strokovno obdelamo, a smo se odločili, da muzej odpremo in upamo na čim boljši obisk.«

Kot je v nagovoru poudaril Pleščev nekdanji profesor dr. Franc Kozjek, so predmeti v muzeju natančno urejeni in dokumentirani, kar daje zbirki še večjo vrednost. Predvsem pa, poudarja Kozjek, v muzeju začutimo duh lekarništva, celo duh čarovništva, ko stopamo skozi bogato opremljene muzejske prostore.

Muzej vodi lastnikova hči Ana Plešec. »Zdi se mi, da je Radovljica v zadnjih letih postala pravo mesto muzejev in kulture. Zato pričakujemo, da bo obiskovalcem všeč tudi to, kar smo ustvarili v našem muzeju. Vsakemu prostoru smo se resnično posvetili, ogromno je detajlov; verjamem, da prav vsak v njem lahko najde nekaj, kar mu je posebej pri srcu.«

Ani Plešec je, če že mora izbirati, najbolj pri srcu prostor, v katerega so postavili alkimistični laboratorij. »Obiskovalcem bi radi pokazali, da alkimija ni nekakšno čaranje kar tako, ampak da gre za prakso, ki temelji na empiriji, znanju in mistiki. Alkimisti so s svojim znanjem ogromno prispevali k farmacevtski znanosti, med drugim z izboljšavami kemijskih postopkov, kakršni so ekstrakcija, sublimacija in kristalizacija. Občudovanja vredno je tudi to, da so vse svoje življenje posvetili dolgotrajnim raziskovanjem, da bi odkrili zdravilo za vse bolezni in se trudili izpolniti še danes nedosegljivo željo po čudežnem napoju večne mladosti.«

Pleščevi muzejski izkušnji dodajajo ponudbo iz muzejske lekarne, to so zeliščni izdelki in kozmetika, pa tudi spominke, narejene po konceptu starih slovenskih bajeslovnih bitij, ki jih, kot ugotavlja Ana Plešec, pogosto poznamo bistveno slabše kot grška ali rimska. »Radi bi pritegnili tudi otroško publiko in ji obudili zanimanje za čarobnost narave, ki so ga v tem odtujenem, neosebnem svetu, polnem tehnologije, mnogi izgubili.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / petek, 6. maj 2016 / 11:09

Dežman v Bohinju nezaželen

Na letni skupščini Združenja borcev za vrednote NOB Radovljica ob koncu marca so izdali sporočilo, da je muzealec dr. Jože Dežman v Bohinju nezaželen, in sicer zaradi svojega odnosa do novejše zgodovi...

Objavljeno na isti dan


Kultura / sobota, 27. junij 2015 / 09:24

Drugačnost na fotografijah

Člani Foto kluba Kamnik in zavoda Cirius so pripravili mednarodni fotografski natečaj in z njim poudarili drugačnost. K sodelovanju so povabili tudi hendikepirane fotografe.

Šport / sobota, 27. junij 2015 / 09:23

Uspeli v zgodovinskem letu

Ekipa škofjeloškega Futsal kluba Stripy ima za seboj zelo uspešno sezono, katere vrhunec je naslov državnih prvakov v kategoriji U19, zato so si zaslužili tudi pozornost domačega župana Mihe Ješeta.

Kronika / sobota, 27. junij 2015 / 09:21

Preverimo vremensko napoved in opremo

Med majem in oktobrom skoraj ni konca tedna, ko ne bi poročali o nesrečah v gorah, zato strokovnjaki opozarjajo, da se v gore odpravite primerno pripravljeni in pravilno opremljeni, še kako pomembno p...

Kronika / sobota, 27. junij 2015 / 09:20

Mladoletnik povzročil pravo razdejanje

Tržič – Gorenjski prometni policisti so v Tržiču obravnavali mladoletnika, ki je od doma odpeljal avtomobil in z njim povzročil pravo razdejanje. Med vožnjo je namreč v enem od sicer preglednih ovi...

Gospodarstvo / sobota, 27. junij 2015 / 09:19

Jerajevi kmetiji priznanje za kakovostno mleko

Kranj – Ljubljanske mlekarne so na srečanju z dobavitelji mleka podelile tudi priznanja kmetijam, ki so v kvotnem letu 2014/2015 oddale v mlekarno največ mleka in najbolj kakovostno mleko. Priznanj...