Pametna oziroma aktivna električna omrežja

Poraba električne energije po svetu se v splošnem povečuje. Prebivalstvo oziroma države Evropske unije in tudi nekateri drugi deli sveta se soočajo ne le s stalnim povečanjem porabe električne energije, temveč tudi z omejenostjo lastnih oziroma domačih zalog fosilnih goriv in odvisnostjo od njihovega uvoza ter z okoljsko problematiko in izzivi, ki vplivajo na razvoj in energetske strategije za prihodnost.

Pomembno vlogo v strateških načrtih na področju elektroenergetike in energetike nasploh imajo obnovljivi viri energije in razpršeni viri električne energije. Razpršeni viri so relativno majhni (največkrat obnovljivi) viri električne energije. To so hidroelektrarne, vetrne elektrarne, sončne elektrarne, razne mikroturbine itd. Priključeni so na razdelilna oziroma distribucijska omrežja. Ti viri energije lahko predstavljajo relevanten delež pri pokrivanju porabe električne energije, pri zmanjšanju energetske odvisnosti od uvoza raznih energentov in pripomorejo k zmanjšanju negativnih vplivov na okolje.

Elektroenergetski sistem (EES) sestavljajo proizvodni, prenosni in razdelilni postroji, ki zagotavljajo transformacijo oz. proizvodnjo, prenos in razdeljevanje električne energije odjemalcem. EES je torej povezava elektrarn za proizvodnjo, stikalnih postaj za transformacijo in razdelitev, vodov za prenos in razdeljevanje električne energije ter njenih porabnikov. Struktura elektroenergetskih postrojev omogoča prilagajanje dobave električne energije glede na potrebe odjemalcev.

Vloga distribucijskih omrežij se v zadnjih letih močno spreminja: iz pasivnega sistema za distribucijo električne energije, ki prenaša energijo od centrov proizvodnje do porabnikov, se omrežje spreminja v aktivni sistem za izmenjavo električne energije, ki vključuje tako porabnike kot razpršene vire električne energije in tudi aktivna bremena ter električne avtomobile. Opisano ima vpliv na obratovalna stanja EES – vpliva na pretoke moči, obremenitve vodov ter napetostne razmere.

Razpršeni viri, ki so relativno majhni viri energije, imajo omejeno možnost vodenja ali pa so celo brez te možnosti. Z večanjem deleža takšnih virov v omrežju se spreminja vloga razdelilnega omrežja. Večji delež razpršenih virov ima večji vpliv na obratovanje omrežja oziroma njegova obratovalna stanja, kar je treba upoštevati pri načrtovanju omrežij in vključevanju novih virov oziroma proizvodnih enot. Zato je tudi potreba po aktivnih električnih omrežjih vse večja. Upravljanje omrežja z velikim številom majhnih virov je zahtevnejše kot upravljanje omrežja z majhnim številom velikih virov električne energije. Aktivna omrežja omogočajo vključevanje večjega deleža razpršenih virov in tako omogočajo oziroma zagotavljajo fleksibilnost, prilagodljivost obratovanja EES za distribucijo električne energije in ekonomsko učinkovitost.

Večja implementacija razpršenih virov električne energije torej zahteva večjo vlogo aktivnih omrežij, za kar je potrebna natančna analiza delovanja distribucijskega omrežja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 23. februar 2009 / 07:00

Omejitve voženj v naravi na spletu

Kranj – Ministrstvo za okolje in prostor je ta mesec odprlo novo spletno stran o omejitvah voženj v naravi (www....

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:59

Razlogov za odpoklic ni bilo

Upravno sodišče je ugodilo pritožbi Marije Ogrin zoper lanski sklep kranjskega mestnega sveta o njenem odpoklicu z mesta direktorice Gorenjskega muzeja.

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 21:00

Noče miloščine, le menjavo stanovanja

V silvestrskem požaru na Mestnem trgu 35 je zaradi gašenja močno poškodovano tudi lastniško stanovanje Ivanke Fajfar. Z občino se ne more dogovoriti o zamenjavi.

GG Plus / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:59

Unikati, skovani po občutku

V Kovaštvu Krmelj v Logu nad Škofjo Loko gozdarsko orodje še danes izdelujejo ročno pod kladivom. »Vsi izdelki so enaki, a hkrati drugačni, unikatni,« pravi Jože Krmelj. Za njihov najpogostejši izdele...

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:58

Od satelitskih krožnikov do helikopterjev

Podjetje Flycom iz Žirovnice je eno vodilnih evropskih podjetij na področju helikopterskih pregledov iz zraka in obdelave podatkov. Ustanovitelj podjetja Roman Bernard se je najprej ukvarjal s satelit...

Škofja Loka / ponedeljek, 23. februar 2015 / 20:56

Naše korenine že v Noriškem kraljestvu

V Stari Loki so minuli teden predstavili zgodovinski roman Noriško kraljestvo, Beli panter, ki ga je napisal Janez Janša. Korenine Slovencev sežejo v prvo stoletje pred Kristusom.