
Ustvarili lepe spomine
Osem dijakov Šolskega centra (ŠC) Kranj, ki sta se jim pridružili še dve dijakinji Gimnazije Franceta Prešerna, se je konec marca udeležilo odprave v okviru programa Mepi v Turčiji.
Kranj – Za tokratno odpravo so si dijaki izbrali Likijsko pot v turški pokrajini Antaliji, ki izvira še iz antike, je pojasnil Robert Bertoncelj iz Šolskega centra Kranj, eden od treh mentorjev, ki so jih spremljali na poti. »Celotna pot je sicer dolga skoraj petsto kilometrov, dijaki pa so prehodili približno petino.« Dobrih osemdeset kilometrov so premagali v štirih dneh.
»Pot sem si že sam prej ogledal in se mi je zdela izredno slikovita, atraktivna in dinamična – s tisoč metrov nadmorske višine se spusti povsem do morja, ves čas pa vodi neposredno ob obali,« je pojasnil Robert Bertoncelj, mentorica z Gimnazije Franceta Prešerna Romana Čemažar pa je poudarila, da so bili kraški svet, peščene obale, morje, ostanki starih civilizacij in srečanje z muslimansko kulturo okolje za številne dogodivščine in nove izkušnje. Čeprav so dijaki na poti izkusili tudi ožuljene podplate, pa so vse pozabili ob čudovitih razgledih in pogledih na zalive pod njimi, je priznala Melisa Oblak z Gimnazije Franceta Prešerna. »Obenem smo se naučili delovati v skupini in si med seboj pomagati, tako da smo se še bolj povezali med seboj.« Tudi Aljaž Medič s strokovne gimnazije ŠC Kranj je zadovoljen, da jim je uspelo doseči zastavljeni cilj, kar je tudi namen programa Mepi. »Pomembno pa je tudi, da smo si na poti ustvarili lepe spomine, ki bodo ostali za vedno.« Matija Demšar je priznal, da je bilo na trenutke tudi naporno, a je kljub temu zelo vesel, da so prišli tako daleč. »Fizično je bil najzahtevnejši drugi dan, ko smo se z višine morja povzpeli na sedemsto metrov nadmorske višine.« Naučiti so se morali preživeti tudi brez tuša vsak dan in samo s stvarmi, ki so jih imeli s seboj v nahrbtniku. Tadej Perko s srednje tehniške šole je prepričan, da jim bo ta izkušnja prišla prav tudi kasneje v življenju, saj so se naučili sami poskrbeti zase v okoliščinah, ko niso imeli vedno na razpolago vsega, kar ponuja sodoben način življenja.
Izkušnje iz Turčije bodo dijakom po besedah Roberta Bertonclja prišle prav na glavni odpravi, ki jo načrtujejo konec septembra po Velebitu. »Pokrajina bo tam precej podobna.« Čez dobro leto pa načrtujejo še ponovitev odprave na Mauritius, je razložil Bertoncelj in spomnil, da so bili na njihovi šoli med prvimi v Sloveniji, ki so v okviru programa Mepi pripravljali tudi mednarodne odprave.