
Uspešni zaradi inovacij
V Domelu so ob navzočnosti generalne direktorice Gospodarske zbornice Slovenije Sonje Šmuc nagradili inovativne sodelavce, ki so s predlogi izboljšav podjetju lani prihranili dobrih 748 tisoč evrov. Najvišje priznanje Andražu Štefaniču.
Železniki – Prav zaradi inovativnih sodelavcev, njihovih odkritij in izboljšav je Domel lahko uspešen na globalnem trgu, je na nedavni, že petnajsti podelitvi Domelovih nagrad za splošno inovativno dejavnost dejal predsednik uprave Domel Holdinga Matjaž Čemažar. »Z ustrezno mero ustvarjalnosti se lahko ponašamo z motorji, vgrajenimi v najprestižnejših blagovnih znamkah – kot so BMW, Mercedes, Stihl, Husqvarna, Kärcher, Nilfisk, Philips, Electrolux in tudi domače Gorenje.«
Tema letošnje podelitve je bila gospodarnost, ena od temeljnih vrednot, ki jim sledijo v železnikarskem podjetju. Gospodarno ravnanje s sredstvi, odlične inovativne rešitve ter zaupanja in spoštovanja vredni odnosi s kupci in dobavitelji so po besedah Čemažarja ključ do njihovega velikega srednjeročnega cilja – dviga dodane vrednosti na 60 tisoč evrov na zaposlenega. Dodal je, da bodo z ustrezno produktno strategijo, dvigom produktivnosti in gospodarnim ravnanjem s sredstvi lahko zasledovali ciljno višanje povprečnih plač na dva tisoč evrov, kot je predlog v socialnem sporazumu Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), oz. skrbeli za kvalitetna delovna mesta.
Omenjeni dvig dodane vrednosti v viziji do leta 2025, ki jo je postavil predsednik GZS Boštjan Gorjup in ji sledijo tudi v Domelu, je sicer ambiciozen in zahteven cilj, je na podelitvi dejala posebna gostja, generalna direktorica GZS Sonja Šmuc, obenem pa dodala, da je bila Avstrija že leta 2000 na tej ravni: »Nimamo druge alternative, kot da si postavljamo visoke in zahtevne cilje in da ob tem študiramo, kako bomo delali bolj pametno.« Poudarila je, da je Domel eno najbolj inovativnih slovenskih podjetij, saj sodi med prvih deset najpogostejših prejemnikov vsakoletnih priznanj GZS za inovacije. »Iščete druge rešitve, poti, ste vztrajni in samozavestni,« je dejala Šmučeva, ki sta jo na podelitvi spremljala še direktor njihove zbornice elektronske in elektroindustrije Marjan Rihar in direktorica gorenjske gospodarske zbornice Jadranka Švarc. V Domelovem sistemu za registracijo predlogov izboljšav je lani sodelovala skoraj četrtina zaposlenih, ki so skupaj podali 745 predlogov. Z lani zaključenimi predlogi je podjetje prihranilo dobrih 748 tisoč evrov, izplačanih nagrad pa je bilo za nekaj manj kot sto tisoč evrov.
Med skoraj tridesetimi podeljenimi priznanji se je najvišjega, zlatega priznanja za dosežke iz splošne inovativne dejavnosti razveselil Andraž Štefanič, 32-letni diplomirani inženir elektrotehnike, ki je v Domelovem razvoju zaposlen dve leti in pol. »Priznanje je dokaz, da moje delo cenijo, obenem pa mi predstavlja dodatno motivacijo,« je dejal zlati nagrajenec. Predlagal je dve pomembni izboljšavi: zamenjavo materiala za zobnike pri novih motorjih za e-kolo in metodo avtomatskega merjenja centričnosti na novi tehnologiji zalivanja rotorja za kupca Hella. Podelili so še po deset srebrnih in bronastih priznanj. Priznanje za največje število vpisanih predlogov si je prislužila Martina Tompa, priznanji za uresničevanje Domelove vrednote gospodarnost pa Borislav Jensterle in Blaž Potočnik. Nagradili so tudi mentorja inovativnosti Luko Dolenca. Posebno priznanje za uspešno izpeljan razvojni projekt je prejela skupina, ki je razvila nov EC-motor za kupca Husqvarna, priznanje za dosežke pri izvajanju TPM-metode pa statorska skupina S2.