Thomas Uihlein, Alenka Bratušek, Michael Müller in Zmago Skobir pri rezanju traku ob odprtju novega centra za usposabljanje / Foto: Tina Dokl

Milijonska investicija v letalstvu

Na brniškem letališču so v okviru Fraportove letalske akademije odprli sodoben center za usposabljanje. Investicija je stala šest milijonov evrov.

Zgornji Brnik – Fraportova letalska akademija je bila ustanovljena leta 2016 in vse od takrat nudi širok nabor usposabljanj in izobraževanj, potrebnih za zagotav­ljanje varnosti v letalskem prometu. V sredo pa so dosegli nov pomemben mejnik, odprtje centra za usposabljanje, ki so ga zgradili v dobrega pol leta – gradnja je namreč stekla avgusta lani.

V 1500 kvadratnih metrov velikem objektu je poleg učilnic tudi nov krizno-komandni center, več virtualnih okolij za usposabljanja s področja gasilstva in reševanja ter garaže, za učenje pa je na voljo tudi Rosen­bauerjev taktični simulator za vožnjo letališkega gasilskega vozila. Na zunanji ploščadi, ki se razteza na dobrih 12 tisoč kvadratnih metrih površine, pa sta za usposabljanja namenjena tudi dva simulatorja potniških letal in helikopterja.

Kot je ob odprtju povedal poslovodni direktor Fraporta Slovenija Zmago Skobir, je nova pridobitev plod znanja Fraporta AG in tudi domačih izkušenj, ki so si jih na ljubljanskem letališču nabrali v 55 letih obstoja. Hkrati jim je k projektu uspelo pritegniti več partnerjev, med katerimi so tudi slovenska Kontrola zračnega prometa, kranjska Fakulteta za organizacijske vede, Letalska šola Adrie Airways, Izobraževalni center za zaščito in reševanje ter Stalna komisija za preiskovanje letalskih nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov, ki deluje pod ministrstvom za obrambo, med pomembnimi partnerji pa je tudi vodilni ponudnik tehnologije in storitev za protipožarno zaščito in obrambo na svetu Rosenbauer.

Po besedah Zmaga Skobirja z odprtjem centra za usposabljanjem na brniškem letališču uresničujejo enega od strateških ciljev družbe, da znanje in trženje znanja postaneta eden od stebrov delovanja letališča. Akademija bo tako zadostila izobraževalnim potrebam tako znotraj skupine Fraportovih letališč kot tudi drugih.

Novozgrajeni objekt je sodobnejša različica frankfurtskega, ki pod okriljem družbe Fraport AG deluje že od leta 2005. Eden od glavnih razlogov, da so se za investicijo odločili prav na ljubljanskem letališču, pa je po besedah Thomasa Uihleina, direktorja Fraportove letalske akademije, ta, da so v neposredni bližini našli vse ključne partnerje za izvedbo tako zahtevnega projekta, s katerim se nadejajo postati ena vodilnih akademij na tem področju.

Kot je povedal inštruktor in vodja projektov iz frankfurtskega vadbenega centra Stephan Syring, vsa usposabljanja potekajo po licenciranih programih največjih letalskih združenj in obsegajo tako področja reševanja v primeru nesreč kot tudi preprečevanje nesreč in požarov ter krizni menedžment.

Center na različna usposabljanja, ki lahko trajajo tudi več tednov, lahko letno sprejme približno pet tisoč udeležencev, v prihodnjih mesecih pa bodo ponudili tudi številne programe, ki se jih bo možno udeležiti na daljavo, prek spleta. Trenutno akademija skupaj s partnerji ponuja več kot 36 različnih usposabljanj, predvsem s področja gasilstva, zaščite in reševanja, nekaj tudi s področja kriznega upravljanja in zemeljske oskrbe letal.

Investicija v sodoben center za usposabljanje je stala šest milijonov evrov, vendar se utegne kmalu povrniti. »Letos pričakujemo več kot milijon evrov operativnih prihodkov, ki pa naj bi v prihodnjih letih rasli precej hitreje,« je povedal Skobir.

Na uradnem odprtju sta bila poleg Skobirja in Uihleina tudi član izvršnega odbora Fraporta AG Michael Müller in ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 30. junij 2009 / 07:00

Vrhunec sezone

Ne samo po gibalni plati našega športnega društva, ampak po tisti, ki druženje in gibanje podkrepi še z roštiljem in kako drugo pijačo, kot pa je izotonično energijska.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 11. marec 2019 / 23:13

Preteklost povezala s prihodnostjo

Martina Gregori je stari domači hiši, objektu kulturne dediščine, s prenovo namenila novo vsebino, a pri tem ostala zvesta tradiciji in tudi družinski dediščini. Za obnovo notranjosti domačije Pr' Gav...

Gospodarstvo / ponedeljek, 11. marec 2019 / 23:11

Milijonska investicija v letalstvu

Na brniškem letališču so v okviru Fraportove letalske akademije odprli sodoben center za usposabljanje. Investicija je stala šest milijonov evrov.

Gorenjska / ponedeljek, 11. marec 2019 / 23:10

Za pravno ureditev evtanazije

Društvo Srebrna nit – Združenje za dostojno starost je objavilo pobudo za pravno ureditev evtanazije, pod katero se je podpisalo več kot sto slovenskih intelektualcev, javnih osebnosti in mnenjskih vo...

Gorenjska / ponedeljek, 11. marec 2019 / 18:26

Za planinske koče zmanjkuje denarja

Turizem je v Sloveniji v razcvetu, prav tako obisk gora, a planinska društva s prostovoljnim delom in lastnimi sredstvi ne zmorejo več skrbeti za obnovo koč in planinskih poti, opozarjajo na Planinski...

Šport / ponedeljek, 11. marec 2019 / 18:25

Nordijci po vrhuncu sezone

Za športniki v nordijskem smučanju je vrhunec sezone, na katerem sta nase znova opozorila tudi dva mlada Gorenjca: smučarska tekačica Eva Urevc in smučarski skakalec Žiga Jelar.