Čeprav so pred dobrimi desetimi leti načrtovali, da bodo vse objekte v Gospodarski coni Todraž daljinsko ogrevali, imajo danes vsi objekti lastne sisteme ogrevanja. / Foto: Gorazd Kavčič

Vrnili koncesijo in tožili občino

Bioenergetika Todraž, nekdanji koncesionar za oskrbo s toplotno energijo v Gospodarski coni Todraž, ki je deloma tudi v občinski lasti, od Občine Gorenja vas - Poljane zahteva 1,85 milijona evrov odškodnine.

Kranj – Občina Gorenja vas - Poljane je v letih 2006–2009 na območju nekdanjega predelovalnega obrata Rudnika urana Žirovski vrh v Todražu uredila Gospodarsko cono Todraž, v kateri danes deluje okoli petnajst podjetij. Med njimi je tudi Bioenergetika Todraž v javno-zasebni lasti (24 odstotkov občina, 76 odstotkov Energija narave), ki ji je občina leta 2008 podelila dvajsetletno koncesijo za izvajanje gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo na območju cone.

Načrti z daljinskim toplotnim ogrevanjem so bili smeli, iztekli pa so se klavrno. Danes namreč nobeno od podjetij v Gospodarski coni Todraž ni priklopljeno na toplovod, Bioenergetika Todraž, ki je medtem že vrnila koncesijo, pa zdaj od občine zahteva 1,85 milijona evrov odškodnine za povrnitev izpada prihodkov v celotnem dvajsetletnem koncesijskem obdobju. Tožbo so pred kratkim že obravnavali na kranjskem okrožnem sodišču.

Marjan Šinkovec, direktor Bioenergetike Todraž, v kateri preko podjetja Energija narave nastopa tudi kot zasebni partner in večinski lastnik, pravi, da občina projektu daljinskega ogrevanja v Todražu nikdar ni nudila ustrezne podpore. V odloku je sicer določila, da se morajo vsi uporabniki gospodarske cone obvezno priklopiti na skupno kotlovnico, vendar pa svojega odloka ni nikdar v celoti uveljavila, zato so imeli z odjemalci že od začetka težave. »Občina je sprejela odlok, a v njej nismo imeli pravega sogovornika, da bi se odlok tudi uveljavljal,« je povedal Šinkovec in dodal, da se je zgodilo tudi, da jih je občina zaobšla, ko je v postopku pridobitve gradbenega dovoljenja enemu od investitorjev omogočila ureditev lastne kotlovnice. Ker Bioenergetika Todraž sama ni imela vzvodov, da bi uporabnike cone prisilila k priklopu, je od koncesijske pogodbe februarja 2017 nazadnje odstopila (z enoletnim odpovednim rokom). »Povod za odstop od koncesijske pogodbe je sicer dala občina že 2014, ker je sama predlagala, da se pogodba konča. Ko pa so prebrali 4. člen pogodbe, so na to pozabili, mi pa smo o tem razmišljali,« je dodal. Občina se je namreč z aneksom h koncesijski pogodbi zavezala, da bo Bioenergetiki v primeru prekinitve zagotovila minimalni odjem toplotne energije.

Župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež je povedal, da so pri izvedbi daljinskega ogrevanja s toplotno energijo v Gospodarski coni Todraž od zasebnega partnerja, zlasti po nastopu direktorja Marjana Šinkovca, pričakovali, da bo uspešnejši od občine pri dogovarjanju z drugimi investitorji in bo projekt potekal brez zapletov. »Imel sem zelo velika pričakovanja, da bo Šinkovec kot direktor z vsemi investitorji podpisal pogodbe. Zato sem bil zelo razočaran, ker sem prejemal s strani zasebnikov iz cone čudne signale, malodane o fizičnem obračunavanju. Tedaj sem se res malo umaknil.« Župan zanika obtožbe, da je občina kriva za izpad prihodkov Bioenergetike Todraž, saj da so vse od nastajanja dokumentacije naprej tvorno in konstruktivno sodelovali. Kot je dodal, pa so tedaj orali ledino, saj v Sloveniji še ni bilo primerov dobrih praks javno-zasebnega partnerstva. »Vse smo delali v trdni veri, da smo delali pravilno,« je poudaril.

Direktorica občinske uprave Elizabeta Rakovec je razložila, da je občina iskala različne načine, kako odjemalce pripraviti do priklopa na daljinsko ogrevanje, razmišljali so celo o izdaji odločb, vendar so jim na gospodarskem ministrstvu pojasnili, da lahko na podlagi koncesijske pogodbe oblastni akt izdajo le koncesionarju, ne pa tudi tretjim osebam. »Odjemalce smo želeli motivirati za odjem tudi z objavo razpisa za subvencioniranje cene energije, a se ni nihče želel prijaviti, ker so bile stvari že preveč pregrete,« je povedala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 13. maj 2011 / 07:00

Dvojezičnost v Globasnici ni problem

»V Globasnici vidna dvojezičnost že desetletja ni problem. Občani smo jo vzeli kot nekaj normalnega,« sta v ponedeljek popoldne župan Wolfgang Woelbel in podžupan Bernard Sadovnik n...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 4. april 2008 / 07:00

Predlog zakona o TNP čaka na obravnavo

Predlog zakona je za obravnavo na seji vlade pripravljen že od sredine marca, vendar še ni prišel na vrsto. Pri zainteresirani javnosti pa zbuja mešane občutke.

Splošno / petek, 4. april 2008 / 07:00

Plavalka, ki si je prigarala zlato kolajno

Sara Isakovič je na prvi pogled čisto običajno dekle in le tisti, ki jo dobro poznajo, vedo, da si je vse zmage, rekorde in prejšnji teden tudi naslov evropske prvakinje v plavanju na 200 metrov prost...

Splošno / petek, 4. april 2008 / 07:00

Sejem le še danes in jutri

Megra - mednarodni sejem gradbeništva in gradbenih materialov za vse gradbenike in zasebnike, ki gradijo, bo odprt le še danes in jutri.

Splošno / petek, 4. april 2008 / 07:00

Informativni izračun dohodnine olajšal delo zavezancem

Medtem ko so prejšnja leta zavezanci sami vpisovali (manjkajoče) podatke v dohodninsko napoved, jim je letos davčna uprava prvič doslej pripravila informativni izračun dohodnine. Če mu zavezanec ne bo...

Splošno / petek, 4. april 2008 / 07:00

Moje finance

Vprašanja - odgovori