So ribiči lovili vidro ali mačke?
V ribogojnici Ribiške družine Bled so odkrili past, ki je bila po ugotovitvah inšpektorja namenjena odlovu zaščitene vidre. Ribiči pa trdijo, da vidre tam še niso videli, v past pa so doslej ujeli le mačke.
Bled – V ribogojnici ribiške družine Bled so kriminalisti 1. februarja zasegli past, ki je bila ciljno postavljena in namenjena lovu na ogroženo vidro, so ta teden sporočili iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). Predsednik Ribiške družine Bled Samo Novak pa po drugi strani pojasnjuje, da past, ki so jo legalno kupili v trgovini, ni bila namenjena odlovu vidre, ampak so z njo želeli le ugotoviti, kdo jim žre ribe. Doslej se je vanjo ujelo le deset do petnajst mačkov, vidre pa na območju ribogojnice sploh še niso opazili. Policija sicer suma kaznivega dejanja ni zaznala, je pa z ugotovitvami seznanila Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, ki je uvedel inšpekcijski postopek. Po ugotovitvah inšpektorata, oprtih tudi na izjave blejskih ribičev, pa je past bila namenjena odlovu vidre, zato v nadaljnjem postopku zaradi suma prekrška zbirajo informacije o osebi, ki je past nastavila.
Član DOPPS je kovinsko past – živolovko v ribogojnici opazil med popisovanjem vodnih ptic na območju vodotoka Jezernice. Ker je posumil, da je bila namenjena lovu na vidro, ki je v Sloveniji zavarovana po Zakonu o ohranjanju narave in z Uredbo o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, je takoj obvestil kranjske kriminaliste, ki so še isti dan zadevo dokumentirali in past zasegli, zadevo predali inšpektorju za lovstvo in ribištvo. Na DOPPS se ob tem še sprašujejo, kaj se na tem območju dogaja z ribojedimi pticami, kot sta siva čaplja in vodomec.
Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da je inšpektor iz uradnega zaznamka in druge dokumentacije policije ugotovil, da so kriminalisti opravili razgovor s predstavnikom Ribiške družine Bled, ki je navedbe o tem, da je past nastavljena za vidro, ki bi jo po odlovu preselili nižje ob reki Savi, potrdil. Ribiči vidre sicer niso videli, so pa po sledeh in načinu umorjenih rib sklepali, da gre za vidro, je policiji izjavil predstavnik ribiške družine. Ker podatka, kdo je nastavil past, policija inšpektorju ni posredovala, ta v nadaljnjem postopku zbira informacije o tej osebi. »Ko bomo ugotovili kršitelja, bo proti le-temu uveden prekrškovni postopek zaradi lova prosto živečih živali, ki niso divjad in se ne lovijo,« so pojasnili na ministrstvu.
Samo Novak, predsednik Ribiške družine Bled, očitke o ciljnem lovu na vidro odločno zavrača. »Past smo kupili legalno v trgovini, saj smo opazili, da nam nekaj v ribogojnici žre ribe. Med drugim smo izgubili celotno vzrejno-matično jato lipanov. Ker smo želeli ugotoviti, kaj se dogaja, smo sredi januarja namestili kamero, nastavili pa smo tudi past. Vanjo smo ujeli od deset do petnajst mačkov in nič drugega. Vidre tu sploh še nismo videli, tudi kamera ni nobene posnela,« je razložil Novak, ki poudarja, da nastavljena past živali ne ubije, ampak jo zgolj ulovi. »Želeli smo le pridobiti dokaze, na podlagi katerih bi poiskali lastnika, ki je odgovoren za povzročanje škode v ribogojnici, da bi od njega lahko terjali povrnitev nastale škode. Če bi se izkazalo, da gre za vidro, bi se torej obrnili na državo, kar pa se ni zgodilo,« je razložil in dodal, da gre po njegovem mnenju pri prijavi DOPPS le za posledico izgubljene pravne bitke glede zmanjševanja vpliva kormorana na ribji stalež v celinskih vodah. Agencija RS za okolje je namreč Ribiški zvezi Slovenije kljub nasprotovanju DOPPS-a izdala petletno dovoljenje za vznemirjanje in odvzem kormoranov na območjih številnih vodotokov po državi.