Naložba v prihodnost
V Šolskem centru Škofja Loka so v torek odprli nov učni izdelovalni laboratorij, opremljen s sodobno tehnološko opremo, ki bo deloval na področju energetike, lesarstva in strojništva.
Škofja Loka – »Učni izdelovalni laboratorij bo vsem ustvarjalnim posameznikom in skupinam omogočal realizacijo inovativnih idej in projektov, dijakom, študentom in učiteljem pa nadgradnjo njihovega znanja,« je ob odprtju 621 tisoč evrov vrednega laboratorija poudaril direktor Šolskega centra Škofja Loka Martin Pivk. Dobro polovico sredstev je za projekt zagotovilo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je prepričan, da se bo ta prispevek državi večkrat povrnil, saj predstavlja naložbo v prihodnost.
S sodobno tehnološko opremo, ki jo bodo uporabljali v laboratorijih in delavnicah, bo učni izdelovalni laboratorij podpiral procese usvajanja sodobnega tehnološkega znanja v izobraževalnih institucijah, gospodarstvu in pri zainteresirani širši javnosti. Tako inovativnim, kreativnim in podjetnim uporabnikom odpirajo prostor za uresničevanje idej in realizacijo projektov, so pojasnili ob odprtju laboratorija. Po besedah ministra Počivalška tudi tovrstni laboratoriji predstavljajo enega od načinov, kako mlade usmeriti in usposobiti za poklice, ki so na trgu zaželeni ter jim bodo zagotavljali kruh in karierne možnosti. Tako bodo po njegovih besedah v še večji meri prispevali k razvoju kraja in višanju dodane vrednosti v podjetjih. Z njim se je strinjala tudi državna sekretarka pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Martina Vuk. »Gre za zelo pomembno pridobitev, ki nam kaže pot v industrijo 4.0.« Po njenem je to tudi dokaz, da naš izobraževalni sistem stopa v korak s časom in mladim omogoča pridobitev poklica, ki je iskan na trgu dela in prispeva k razvoju celotne družbe. Ob tem je Martin Pivk poudaril, da dolgoletno sodelovanje gospodarstva in obrti z izobraževanjem na Škofjeloškem predstavlja dober primer zavedanja, da so za dobro usposobljen kader odgovorni vsi. »Šola mora kakovostno opraviti svoje poslanstvo, naloga delodajalcev je, da se v to aktivno vključujejo, naloga dijakov in študentov pa, da izkoristijo dane možnosti.« Da za besedami stojijo dejanja, po Pivkovem mnenju dokazuje tudi uvajanje vajeniškega sistema izobraževanja. »V Šolskem centru Škofja Loka se izobražuje kar polovica vseh vajencev v Sloveniji in za vsakim stoji delodajalec, ki je prevzel odgovornost za praktično usposabljanje z delom.«
Nov učni laboratorij so odprli v okviru praznovanja 130. obletnice začetka izobraževanja za poklice na Škofjeloškem. »Prvo vpisovanje v obrtno nadaljevalno šolo je potekalo 2. in 3. februarja 1889 v mestni hiši.« Danes se v šolskem centru kalijo mojstri za sodoben svet, je prepričan škofjeloški župan Tine Radinja. Po besedah Klemena Benedičiča iz Domela je za gospodarstvo pomemben kader z ustreznimi kompetencami, saj je to nujno za rast in razvoj podjetja, zato ga veseli, da bodo tudi v novem učnem laboratoriju že v času šolanja mladi pridobili ustrezna znanja. Tudi predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Jože Misson je prepričan, da so v šolskem centru z nadgrajevanjem svojega sistema izobraževanja naredili velik korak naprej pri izobraževanju kadrov.