Sevanja v vsakdanjem življenju

Elektromagnetna sevanja (EMS) so prisotna od samega nastanka človeštva. Šele v zadnjih desetletjih so hitremu razvoju telekomunikacijskih in radarskih sistemov sledile študije o morebitnih škodljivih učinkih EMS na živa bitja. EMS določa frekvenca ter pripadajoča energija, pri čemer se le redko zavedamo, da je to postalo del našega vsakdana. Čim višja je frekvenca sevanja, tem višja je njegova energija – in nasprotno. EMS glede na energijo delimo na ionizirna in neionizirna. lonizirna sevanja imajo precej višje frekvence in s tem več energije kot neionizirna, zato lahko ionizirajo snov – iz atomov izbijejo elektrone. Od tod tudi ime, saj procesu izbijanja elektronov iz atomov pravimo ionizacija. Ionizirna sevanja izbijajo elektrone iz atomov v človeškem telesu, zato lahko ogrozijo zdravje. Med ionizirna sodijo rentgenska ter radioaktivna sevanja v zemeljski skorji in zunaj nje. Neionizirna sevanja imajo nižje frekvence kot ionizirna ter tako premajhno energijo za ionizacijo snovi. Delimo jih na enosmerna električna in magnetna polja, sevanja nizkih in visokih frekvenc ter infrardečo, vidno in ultravijolično svetlobo. Sem sodijo daljnovodi, podzemni vodi, transformatorske postaje (distribucija električne energije), visokonapetostni prenosni napajalni sistemi in množica porabnikov (mali porabniki z vrsto gospodinjskih aparatov), priključenih na razdelilne transformatorske postaje, ki povzročajo v bivalnem okolju nizkofrekvenčna električna in magnetna polja frekvence 50 Hz.

Visokofrekvenčna EMS med 100 kHz in 300 GHz so v našem okolju sestavljena iz oddajnikov, ki jih lahko najdemo v bivalnem okolju (mobilni telefon, mikrovalovna pečica, radioamaterski oddajniki, radijski oddajniki …), v industriji (predelovalni, lesni, kovinski …), kjer uporabljajo visokofrekvenčne generatorje standardnih frekvenc (od 0,2 do 2450 MHz) in različnih moči (od 0,1 do 100 kW) ter v zdravstvu na področju fizioterapije (do 500 W).

Visokofrekvenčni viri velikih moči generirajo v svoji bližini precej visoke poljske jakosti. Običajno so nameščeni v ograjenih območjih, na nenaseljenih lokacijah. Energija sevanja telekomunikacijskega oddajnika na deset metrov visoki hiši na razdalji deset metrov v smeri, ki je pravokotna na os antene, se zmanjša za stokrat. Električno in magnetno polje se zmanjšujeta s kvadratom oddaljenosti od vira sevanja.

Namig: Za manj stresa in boljše spanje v spalnici ne imejte brezžičnega usmerjevalnika (Wi-Fi routerja), če pa že, naj bo od glave odmaknjen vsaj meter in pol.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 14. januar 2020 / 10:09

V Mošnjah zagorelo gospodarsko poslopje s hišo

Mošnje – V Mošnjah je včeraj zvečer požar zajel gospodarsko poslopje, velikosti 25 x 10 metrov, in stanovanjsko hišo, ki je z njim povezana. Posredovalo je okoli sto gasilcev iz prostovoljnih gasil...

Objavljeno na isti dan


Preddvor / nedelja, 1. december 2019 / 22:16

Še naprej v domski kuhinji

Poročali smo že o nameri Doma starejših občanov Preddvor v Potočah, da domsko kuhinjo odda zunanjemu izvajalcu. Tokrat smo poiskali nekaj odzivov.

Domžale / nedelja, 1. december 2019 / 22:15

Očistili so razbremenilne kanale Pšate

Domžale – Občina Domžale je skupaj z direkcijo RS za vode v okviru protipoplavnih ukrepov uredila dva razbremenilna kanala Pšate, ki sta bila že polna mulja.

Kamnik / nedelja, 1. december 2019 / 22:15

Proračun skozi prvo sito

Občina Kamnik bo imela prihodnje leto na razpolago dobrih šestindvajset milijonov evrov, od tega približno pet milijonov za investicije.

Kronika / nedelja, 1. december 2019 / 22:13

Strokovno so ju obvladali

Kranj – Šele z uporabo prisilnih sredstev so kranjski policisti v torek popoldan uspeli umiriti vinjena moška, ki so ju obravnavali zaradi suma vandalizma. Policisti so namreč predhodno prejeli pri...

Slovenija / nedelja, 1. december 2019 / 22:12

Belokranjec v vesolju

Prav je, da se v našem razgledovanju po svetu spomnimo tudi katerega od naših rojakov, ki so se prebili v vrh svetovne znanosti. Tak je elektroinženir Anton Mavretič (1934–2019), Belokranjec, ki je 21...