Zaščiteno ujedo imel v ujetništvu
Policisti so pred tednom dni pri osebi z Gorenjskega zasegli zaščiteno samico postovko, ki jo je imela leto in pol v ujetništvu.
Kranj – Gorenjski kriminalisti so pred tednom dni pri občanu zasegli živo ptico postovko. Ker gre za ujedo, uvrščeno na seznam zaščitenih živalskih vrst po Uredbi o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah, bodo Gorenjca kazensko ovadili za kaznivo dejanje nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami, za kar je zagrožena kazen zapora do treh let. Sumijo ga namreč, da je iz okolja vzel zaščiteno žival – samico ptice postovke – ter jo na dvorišču v kletki leto in pol zadrževal v ujetništvu. »Ne glede na razlog je prepovedano že samo zadrževanje zaščitenih živalskih vrst,« je razložil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj. Kriminalisti so s prvimi ugotovitvami seznanili tudi pristojni inšpektorat za okolje in prostor.
Ker zasežena divja ptica po oceni strokovnjaka ne bi bila sama zmožna preživeti v naravi, so jo policisti predali v oskrbo Zatočišču za živali prosto živečih vrst na Muti, kjer jo bodo poskušali rehabilitirati. Po oceni veterinarja dr. Zlatka Goloba je sicer ptica v dokaj dobri kondiciji, vendar pa bo potrebovala vsaj trimesečno veterinarsko oskrbo. Njen odpust v naravo bo tako mogoč šele čez nekaj mesecev.
Kriminalisti so občana obravnavali na podlagi prijave Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). »V decembru 2018 smo na društvo prejeli anonimno prijavo o neprimernem in zelo verjetno tudi nezakonitem zadrževanju ujede v ujetništvu na območju Gorenjske. Na podlagi fotografij, ki so bile priložene prijavi, smo na PU Kranj podali pisno prijavo nezakonitega zadrževanja ujede v ujetništvu,« so pojasnili v DOPPS. »Osumljenec je ptico v ujetništvu zadrževal vsaj dobro leto in pol. Ptica je bila v ujetništvu v neustreznih bivalnih razmerah (zamrznjena voda za pitje) in brez ustrezne oskrbe – kletka živali ni bila redno čiščena, po tleh kletke trupla mrtvih ptic, ježa itd. Osumljenec je doma prav tako izdeloval ter nadalje prodajal pasti za lov na ujede z živo vabo. Lov na ujede s pastmi je v Sloveniji prepovedan in predstavlja kaznivo dejanje nezakonitega lova,« so še dodali. Kot še opozarjajo, so v lani začetem štiriletnem projektu Adriatic Flyway 4, v okviru katerega se ukvarjajo tudi z nezakonitim zadrževanjem zavarovanih vrst ptic v ujetništvu, spoznali, da je v Sloveniji zadrževanja zavarovanih vrst ptic v ujetništvu veliko več, kot so si predstavljali. »Zato na tem mestu pozivamo vse ljubitelje ptic in narave, da nam ob zaznavi suma nezakonitega zadrževanja ptic informacije posredujejo na dopps@dopps.si ali na telefon 041 955 988,« so pozvali.
V primeru zaznave nezakonitega lova ali posedovanja, odvzema oziroma drugih dejanj z zaščitenimi živalmi lahko seveda obvestite tudi policiste in jim posredujte konkretne podatke, ki jih bodo policisti v postopku lahko preverili in nato ukrepali na podlagi zakonskih določil in stroke.