
Tatovi vse bolje organizirani
Vse več tatov je dobro organiziranih, v počitniškem času pa informacije o odsotnosti iščejo tudi na družabnih omrežjih ter opazujejo stanovanja in hiše, ki na prvi pogled delujejo zapuščeno.
Kranj – Naši policisti letno obravnavajo okoli šestdeset tisoč premoženjskih kaznivih dejanj, med njimi pa je okoli osemdeset odstotkov tatvin. V prvi polovici letošnjega leta je bilo samo na Gorenjskem nekaj več kot tisoč tristo tatvin, od tega štiristo šestdeset vlomov. Pri tem je bilo za približno dva milijona sedemnajst tisoč evrov škode.
Tudi poleti, ko so mnogi na dopustih, tatovi še malo ne počivajo. Kot ugotavljajo policisti, so storilci vse bolj nasilni, drzni, pa tudi vse bolj organizirani.
»Tatovi so pogosto v združbah, delujejo homogeno in so opremljeni z visoko tehnološkimi napravami, zato tatvine največkrat speljejo res profesionalno,« pravi vodja kranjskega sektorja kriminalistične policije Boštjan Lindav, ki hkrati ugotavlja, da je še vedno tudi kar nekaj tatov, ki se kraje lotijo sami, s preprostimi predmeti. Včasih ne potrebujejo niti teh, saj pridejo v prostore celo, ko so lastniki doma in imajo prostore odklenjene. Znani so primeri, ko postavijo lestve ali kanto za smeti k odprtim oknom in splezajo skoznja, največkrat pa v stanovanja in hiše vlomijo z lomljenjem ključavnic, z uporabo vzvoda oziroma »pajserja«, s katerim ukrivijo vratno krilo ali podboj vrat, pa tudi z naviranjem ali razbijanjem oken. Šibke točke hiše so zlasti okna in balkonska vrata ter vhodna in garažna vrata.
Privlačne so zlasti lepo urejene hiše
Za vlomilce so bolj zanimive stanovanjske hiše, ki so lepo urejene, saj si ob enakem tveganju obetajo večji izplen. »Ker je poleti večina na krajših ali daljših počitnicah, svetujemo, da se pred odhodom zapirajo vrata in okna, prav tako naj se uporabljajo alarmne naprave, magnetna stikala, zagozde z alarmom in drugi varnostni sistemi. Ustrezno je treba shraniti dragocenosti in denar, prav tako pa je o svoji odsotnosti dobro obvestiti sosede in prijatelje, ki jim zaupamo. Glede odsotnosti od doma ni dobro puščati obvestil, koliko časa bomo odsotni, prav tako poučimo otroke, naj na družabnih omrežjih ne objavljajo, da gredo na počitnice od doma. Primerno je poskrbeti, da je videz hiše tak, kot da je nekdo doma,« dodaja pomočnik komandirja na jeseniški policijski postaji Marko Panič.
Ob kraji pazimo na sledi
»Vlomilci največkrat odnašajo denar, nakit, zelo pogosto pa tudi tehnične predmete. Predvsem denar in nakit največkrat nimata identifikacijskih oznak, zato ga ob najdbah težko vrnemo pravim lastnikom,« tudi pravi Boštjan Lindav in dodaja, da na Gorenjskem v zadnjem obdobju beležijo upad tatvin za okoli dvajset odstotkov. Ob tem zadnja leta rešijo od 11 do 25 odstotkov tatvin. »To se sicer ne sliši ravno spodbudno, je pa treba upoštevati dejstvo, da so storilci vedno bolj usposobljeni in predvsem, da za seboj puščajo zelo malo sledi,« pojasnjuje Boštjan Lindav, Marko Panič pa svetuje, da v primeru, ko ugotovite vlom, takoj obvestite policijo na intervencijsko številko 113. V prostor ne vstopajte, ker je storilec lahko še v objektu, uničijo pa se lahko tudi sledi, ki bi lahko pomagale pri preiskavi.